LEED Yeşil Bina sertifikası süreçleri binalara planlama, inşa, yönetim ve yaşam süreleri boyunca sürdürülebilir bir bakış açısı getirmektedir ve en çok tercih edilen onaylı LEED Sertifikası olmuştur.


Enerji Kullanımı, Su Tüketimi, Malzeme ve Kaynak Kullanımı, Yenilenebilir Enerji Kullanımı ve Yaşam Döngüsü Analizi gibi sürdürülebilirlik konularda derecelendirme yapılan bu süreç tüm binalar için geçerli ve mümkündür. Certified, Silver, Gold ve Platinum derecelerinde binalara sertifika kazandırılmaktadır.

Değerlendirme sonucunda alınan puanlamaya göre 4 farklı derecede sertifika hakkı kazanılmaktadır;

 

 

  • LEED Certified (40-49),
  • LEED Silver (50-59),
  • LEED Gold (60-79),
  • LEED Platinum (80+)


LEED sertifikalı binalar kaynak kullanımı azaltılmış, enerji ve su tüketimi azaltılarak karbon salınımı düşürülmüş ekonomik binalar olmaktadır.

31 Ekim 2016 tarihinden itibaren LEED Yeşil Bina Sertifikası için USGBC tarafından LEED v.4 yürürlüğe girecektir. LEED v.4’de teknolojinin ve sektörün gerekliliklerine göre bazı güncellemeler yapılmıştır. Bu güncellemelerden biri de ‘Materials and Resources’ kategorisine olan Bina Boyutunda LCA – Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi kredileri eklenmiştir. Buna göre ekstra puan kazanabilmek için binanın çevresel etkilerinin belirli yüzdelerde azaltılması planlanmaktadır.

LCA – Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi hali hazırda teknik bilgi ve tecrübe gerektiren bir çalışma olup, bu değerlendirmenin bina boyutunda yapılması, binanın tüm elemanlarının ve bileşenlerinin değerlendirilip LCA gereklilikleri çerçevesinde modellenmesi uzmanlık gerektiren bir çalışmadır. SemTrio ekibindeki tecrübeli LCA uzmanları ile tüm teknik detayları göz önünde bulundurarak Bina Boyutunda LCA çalışmaları yapmakta ve LEED sertifikası için gerekli puanların kazanılmasını sağlamaktadır.

SemTrio tecrübeli ekibi ile LEED sertifikası süreçlerinde kaliteli hizmet sunmaktadır. Daha fazla bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.