CDP – Karbon Saydamlık Beyanları

CDP – Karbon Saydamlık BeyanlarıCDP  Karbon Saydamlık Beyanları binlerce şirketin çevre bilgilerinin ölçüp açıklamasına, yönetmesine ve paylaşmasına izin veren tek bağımsız, küresel sistemdir. Sürdürülebilir çevre sınırları içinde çalışan ve iklim değişikliğini önleyen ve su güvenliğini artıran ve ormansızlaşmayı önleyen küresel ekonomik sistemi katalize etmeyi amaçlamaktadır. CDP tarafından sunulan bilgiler, yatırımcıların, şirketlerin ve hükümetlerin çevresel sorunların riskini azaltmak için bilinçli kararlar almaya yardımcı olmaktadır.

CDP anketlerini cevaplayan kuruluşlar, yatırımcılara, müşterilere ve kilit paydaşlara, çevresel etkilerini yönetmek, riskleri en aza indirgemek ve iş fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için adımlar attıklarını ispat edebilmektedirler.

CDP cevaplama nasıl yapılır?

CDP, İklim Değişikliği, Su, Orman ve Tedarik Zinciri konularındaki soru setleri ile firmaların bu konulardaki duruşlarını, risklere karşı aldıkları önlemleri, potansiyel iyileştirmelerini ve hedeflerini açıklamaları için bir platform oluşturmaktadır. Bu modüllerdeki konu başlıkları Kurumsal, Yönetişim, Riskler, Fırsatlar ve Emisyonlar olan soru setleri bulunmaktadır ve bu soruları firmalar internet üzerinden cevaplamaktalardır.

Tedarik zinciri modülü yalnızca müşterileri tarafından bu bilgileri sağlamaları istenilen firmalar tarafından cevaplanmaktadır. CDP cevaplamaları ve CDP modülleri tamamen gönüllük esasına bağlı olup herhangi bir zorlama bulunmamaktadır.

CDP'ye cevap vermenin faydaları nelerdir?

  • Fırsat keşfetme: Firmalar etkinlerini arttırabilecekleri, çevresel etkilerini kontrol altına alabilecekleri ve potansiyel etkileri azaltmak ve maliyetleri azaltmak için fırsatların keşfedilebildiği çalışma veya tedarik zinciri sınırlarını tanımlanabilmektedir.
  • Risk yönetimi: İklim değişikliği, su kıtlığı ve ormansızlaşma gibi çevresel sorunlardan kaynaklanan riskleri belirlemeye ve bu riskleri yönetmek için karar almaya yardımcı olmaktadır.
  • Kıyaslama: Firmalar gelişme ve ilerlemelerini sürdürülebilirlik kapsamında ölçebilmektedirler. CDP'nin şeffaf puanlama metodolojileri ve geribildirimleri ile firmalar sektördeki konumlarını ölçebilmektedirler.
  • Etkileşim: CDP güven sağlamaktadır. Hissedarlar, paydaşlar, müşteriler ve halka karşı olan görevlerin yerine getirildiğinin bir ispatı olmaktadır. Şeffaflığı arttırarak iş birliği ve bilgi alışverişi için bir odak noktası oluşturmaktadır.
  • Liderlik: CDP'ye raporlamanın avantajlarından yararlanarak rakiplerin bir adım önüne geçilmesini sağlamaktadır. Küresel çevre sorunlarıyla ilgili güncel bilgileri takip ederek ve çevresel riske yönelik proaktif bir yaklaşım göstermenin yolunu açmaktadır.

2017 yılı CPD Liderleri

İklim ve Su kategorisinde Global A Listesi’ne girmeyi ve tüm dünyada lider 25 şirketten biri olmayı başaran Arçelik, Su kategorisinde Global A listesine girerek tüm dünyada 73 lider şirketten biri olmayı başaran Garanti Bankası’nın yanı sıra; CDP Türkiye İklim ve Su Liderleri kategorisinde Brisa ve Pınar Süt; CDP Türkiye İklim Liderleri kategorisinde Migros ile Zorlu Enerji ve Zorlu Doğal Elektrik Üretimi; CDP Türkiye Su Liderleri kategorisinde Akenerji ödül aldılar.

 

Kaynak: http://cdpturkey.sabanciuniv.edu/

Derecelendirme nasıl yapılmaktadır?

Şirketlerin gelişmelerini takip etmelerine yardımcı olmak için, CDP soru düzeyindeki cevapları ölçmek için ayrıntılı, programa özel puanlama yöntemleri geliştirmiştir. Her sorunun mevcut puan sayısını ve bu puanların verilmesi için hangi bilgileri sağlamanız gerektiğini gösterir. Bu seviyeler;

  • Disclosure: Bir yanıtın ayrıntı seviyesi ve kapsamlılığı;
  • Awareness: Çevresel sorunların işinizi nasıl etkilediğiyle ilgili bilgi;
  • Management: bu etkilere yönelik eylemler ve yönetim yöntemleri; ve
  • Leadership: çevre yönetimi alanında en iyi uygulamaların uygulanması.

Bu seviyeler, firmaların çevre yönetimine doğru ilerledikleri adımları temsil etmektedir. Böylece şirketler şu anda hangi aşamada olduğunu görebilir ve potansiyel olarak daha iyi nasıl yol alınabilir soruna cevap hazırlayarak çözüm üretebilmektedirler.

CDP cevaplanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

CDP beyanlarından Leadership seviyesinde bir derece alabilmek aslında sanıldığı kadar zor olmamaktadır. Özellikle sera gazı emisyon hesaplaması yaptıran ve akredite kurumlar tarafından doğrulamasını sağlayan kuruluşlar, CDP beyanlarından yüksek bir puan alabilmektedir. CDP sorularına cevap verirler dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Hangi soruya nasıl yanıt verileceği, anketteki soruların hepsinin yanıtlanmasından daha önemlidir

CDP’ye yeni başlayan firmalar için CDP tarafından tüm soruları yanıtlamanın mümkün olmayabileceğini kabul edilmektedir ve önem verilen kısım firmanın CDP’ye adım atması olmaktadır.

İlk kez başlayan firmalar için, daha küçük bir soru grubuna eksiksiz bir yanıt vermeye odaklanarak basit bir yaklaşım izlemelerini önerilmekte dolayısıyla yeni başlayan firmalardan tüm sorulara cevap vermeleri beklenmemektedir. Yolculuğa CDP ile başlamak, firma tarafından paydaşların çevre sorunlarını ciddiye alındığını belirtir.

Daha fazla bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.