Eko Etiket(Eco Etiket)

Eko Etiket (Eco Etiket ) Nedir?

( Eko-Etiket)" bir ürün veya servisin yaşam döngüsü boyunca hammadde temininden, üretim ve kullanım süresince çevresel etkilerinin belirli sınırların altında olup azaltıldığını gösteren, Avrupa ve küresel kasamda kabul edilen ve güvenilen etikettir. Eu EcoLabel ve The Nordic EcoLabel olmak üzere iki kurumdan onay alınabilen bu etiketler, halkın günlük hayatta kullanımına sunulan ürünlerin etkilerinin azaltılmış olduğunu beyan ederek markalara olan güveni arttırmaktadır.

Çevre Etiketi gerekliliği kullanıcıların talepleri doğrultusunda oluşmuş bir etiketlendirme sistemidir. Günümüzde AB ülkelerindeki tüketicilerin yüzde 80’i çevre dostu ve sağlığa zararı olmayan ve bağımsız kurumlar tarafından onaylı ürünler kullanmakta ve talep etmektedirler.

Eko Etiket(Eco Etiket) Faydaları Nelerdir?

Eco etiket türkçe anlamıyla eko etiket şirketlere çok büyük fırsatlar sağlayacak etiketleme modelidir. Bu konuda şu şekilde bilgi verebiliriz.

İş dünyası eko etiket ile sürdürülebilir kalkınma araçlarından olan eko etiketle çevresel endişeleri pazarda avantaja dönüştürebilmektedir.Aynı zamanda tüm dünyada kullanılan gönüllü bir yöntem olduğu için prestij farkı yaratır. Bu da marka değerinin artmasını sağlar. Bir ürün veya hizmet çevresel açıdan tercih edilebilirliği eko etiket ile sağlanmaktadır. Kısacası çevre bilinçli hassas bireylerin tercihi sürdürülebilir tüketim esasına dayanarak eko etiket olan ürünlerden yana olacaktır. Sadece Avrupa ülkeleri değil , dünya üzerinde farklı ülke ve organziasyonlar tarafından uygulanan 20'den fazla etiketleme sistemi bulunmaktadır.Bunların arasında AB eko etiket en üst seviyede çevresel standartlar sağlar. Aynı zamanda AB çiçeği olarak da geçmektedir. 

Türkiye'de Eco Etiket(Eko Etiket) Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Eko Etiket(Eco Etiket)

Türkiye'de Avrupa Birliği uyumu çerçevesinde uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Üretici, ihracatını yaptığı pazarlarının taleplerini görmezden  gelmemelidir. Bu konularda üretim hangi alandaysa etkin ARGE Danışmanlığı çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar sonrasında belirli ihtiyaçlar belirlenir ve AB standartları göz onunda bulundurulur.Şuanda eko etiket çalışmaları ülkemizde oldukça yapılmaktadır.7 aşamalı başvuru sürecinden sonra ürünün çevre etkileri denetlenir ve danışman firmanın onayı ile eco etiket kuruluşa verilir.

Semtrio Güvencesiyle Çevre Etiketi!

Bu doğrultuda Türkiye’deki üreticiler de ihracat yaptığı pazarlarındaki talepler doğrultusunda ürünlerine eko etiket almak için çalışmalarına başlamışlardır. SemTrio Sürdürülebilirlik Danışmanlık firması olarak bu talepte bulunan çözüm ortaklarımıza ve diğer üretici firmalara eco etiket kapsamında sürdürülebilir çözümler ve eco etiket alınabilmesi için Ar-Ge çözümleri sağlamaktayız.

Daha fazla bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.