Adana Enerji Kimlik Belgesi


Adana Enerji Kimlik Belgesi

Adana Hakkında

Adana enerji kimlik belgesinden bahsetmeden önce Adana şehrinden bahsetmek gerekir. Adana ülkemizin Akdeniz kıyılarına yaklaşık 160 km kıyısı bulunan bir şehirdir. Toros Dağları’nın güneyinde ve Seyhan Nehri’nin üzerinde bulunan şehir doğal güzellikleri ile pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Şehrin Yüreğir, Seyhan, Çukurova ve Sarıçam gibi önemli ilçeleri ile beraber toplamda 15 ilçesi ve belediyesi bulunmaktadır. Adana’nın Türkiye’nin en büyük altıncı şehri olması Adana’nın hem ticari hem de turistik açıdan gelişmiş bir şehir olmasının en temel nedenidir. Dolayısıyla Adana’da bulunan kişilerin Adana enerji kimlik belgesine yaptığı başvurular fazlasıyla sıktır. Şimdi gelin enerji kimlik belgesinin ne olduğunu inceleyelim.

HIZLI TEKLİF AL

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

EKB olarak kısaltılan enerji kimlik belgesi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na bağlı olarak çıkartılan belgedir. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre kişilerin ev ve iş yerlerinin bulunduğu binalarda enerjinin en verimli şekilde kullanılmasını ve meydana gelen enerji israflarının önlenmesini sağlamak amacı ile bilgileri bu belge içermektedir.

Ayrıca enerji kimlik belgesinde çevrenin korunması, sera gazı alımının seviyesi, yalıtım özellikleri, enerji tüketim sınıfı, ısıtma ya da soğutma sistemlerinin verimi gibi bilgiler de yer almaktadır.

Enerji kimlik belgelerini daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse çamaşır makineleri, buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi elektrikli aletlerin enerji performans sınıflandırılmaları artık binalarda da kullanılmaktadır.

Binalardaki enerji sınıflandırılması A’dan G’ye kadar yapılmaktadır. A enerji sınıfı en yüksek verimli binayı temsil ederken G enerji sınıfı ise en düşük verimli binayı temsil etmektedir. Binalardaki bu enerji sınıfı gösteren belgeler Enerji Kimlik Belgeleri yani EKB’lerdir.

 Günümüzde yeni yapılan binaların enerji sınıfı en düşük C olmalıdır. C enerji sınıfından daha düşük enerji sınıfına ait binaların yapımına izin verilmemektedir. Mevcut binalarda ise böyle bir asgari sınırlandırma söz konusu değildir. peki, enerji kimlik belgelerinin fiyatları nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Enerji kimlik belgesi veren firmalar, enerji kimlik belgesine sahip olmak isteyen kişilerin araştırdığı ve başvurduğu firmalardır. Enerji kimlik belgelerini, enerji kimlik belgesi düzenlemeleri için görevlendirilen yani yetki belgesi alan ve meslek odalarından verilen SMM belgesine sahip mühendisler, mimarlar ya da bünyesinde mühendis, mimar bulundurulan firmalar verebilmektedir.

Mevcut binanıza ya da yeni yapılan bir binaya enerji kimlik belgesi almak istiyorsanız bu firmalara ya da EKB uzmanı mühendis ve mimarlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız başvuru neticesinde binanızda incelemeler ve değerlendirmeler yapılır. Bu değerlendirme ve incelemelerden binanızın enerji sınıfı tespit edilerek enerji kimlik belgesi hazırlanır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji kimlik belgesi fiyatları için net olarak bir bilgi söyleyebilmek mümkün değildir. EKB fiyatı ile ilgili net bilgiye sahip olmak için binadaki daire sayısının, dairelerin kaç metrekare olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Enerji kimlik belgesi firmalarına başvurmanız durumunda binanızın enerji kimlik belgesi fiyatı ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM