Adıyaman Enerji Kimlik Belgesi


Adıyaman Enerji Kimlik Belgesi

Adıyaman enerji kimlik belgesi, bu kentte ikamet eden vatandaşlarımızın oturdukları bina için almaları gereken belgelerden bir tanesidir. Son dönemde ülkemizde yaşanan önemli gelişmelerden bir tanesi olan ekb ile enerjinin ve enerji kaynaklarının daha etkin bir şekilde kullanılması hedeflenir.

Özellikle Adıyaman gibi güneş enerjisi ve su enerjisi bakımında stratejik bir konuma sahip bir kentte böylesi önemli bir belgenin alınarak yapıların kanuni standartlara taşınması farklı bir önem taşır. Sürdürülebilir enerjini kullanımının yaygınlaştırılması ve ülkemiz kaynaklarının israf edilmemesi adına ortaya konan bu çok önemli düzenleme ekonomik anlamda da vatandaşlarımıza katkı sağlar.

Siz de binanızla ilgili belgeleri toplayarak yapınızın kanuna uygunluğunu sağlayabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL

Adıyaman Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve konumu itibariyle enerji kaynaklarına oldukça yakın olan Adıyaman, tarihi ile de oldukça önemli merkezlerden bir tanesidir. Geçmişte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve Komagene Krallığı’nın merkezi olmuş Adıyaman’da hem turizm hem de enerji alanında büyük atılımlar mevcuttur.

Fırat Nehri üzerinde kurulu olan Atatürk Barajı ile büyük bir enerji potansiyeline sahip bu şehir ülkemizin güneyinde bulunması nedeniyle yıl içinde güneşten oldukça etkin bir şekilde yararlanabilmektedir. Şehrin söz konusu potansiyeli buradaki yapıların ekb konusunda daha da istekli olmasında rol oynar.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5627 numaralı Enerji Verimliliği Kanunu ve söz konusu kanun uyarınca çıkarılmış olan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının aktif ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılabilmesi, israfın engellenmesi, çevre ve doğanın korunması bu kapsamda da binalarda gerekli düzenlemelerin yapılması açısından çıkarılmış bir belgedir.

Daha açıklayıcı ve kısa bir anlatımla elektronik eşyalarda var olan enerji sınıflandırmalarının binalara uygulanması için ortaya konmuş belgeye ekb denir. A’dan G’ye kadar yapılan sınıflandırma ile eski binaların enerji verimliliği değerlendirilmiş ve yeni yapılacak binalar için de A’dan C’ye kadar bir sınıflandırma belirlenmiştir. Buradan anlaşılan yeni binaların enerji konusunda daha yüksek standartlarda inşa edilmesi gerekliliğidir.

Bu şartı yerine getirmekte yetersiz kalan binaların yapı ruhsatı alması imkan dâhilinde değildir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Adıyaman ilinde başvuru yapacak kişilerin ekb alması için müracaat edeceği kurumlar genelde ekb konusunda danışmanlık sunan firmalardır. Bu firmalar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ve EKB uzmanlarını bünyesinde barındıran firmalardır. Bu anlamda ekb için rastgele bir danışmanlık firmasına başvuru yapmanız zaman kaybı olacaktır.

Ekb almadan önce danışmanlık firmaları ile ilgili genel bir araştırma yapmanız ve en iyi hizmeti en kısa sürede sunan firmayla çalışmanız emek ve zaman tasarrufu açısından oldukça faydalı olacaktır.

EKB Fiyat

Gerekli belgelerin toplanması sonrasında başvuru yapıldığı takdirde 1 ile 7 gün arasında alınan ekb’nin fiyatlarında değişkenlik bulunur. Danışmanlık firmalarının kendi fiyat politikalarını gütmeleri nedeniyle ortaya çıkan bu değişim bireylerin iyi araştırma yapmasını gerekli kılar.

Metrekareye 0,2 TL ile 0,5 TL arasında değişen fiyatlarla belge veren danışmanlık firmalarının fiyatlarını düzenleme altına alan bir kurum yoktur.

Bu nedenle zorunlu olan bu belgeyi almak için iyice araştırma yapmanız gerekir. Aksi takdirde yüksek bedeller ödeyebilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM