Afyon Enerji Kimlik Belgesi


Afyon Enerji Kimlik Belgesi

Afyon enerji kimlik belgesi, Afyon’da bulunan binalar için alınması zorunlu olan oldukça önemli bir belgedir. Afyon’un ülkemizin önemli şehirlerinden biri olduğu göz önüne alındığında Afyon enerji kimlik belgesinin de ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek mümkündür. Enerji kimlik belgesinin detaylarından bahsetmeden önce Afyon hakkında önemli bilgilere değinmek gerekir.

HIZLI TEKLİF AL

Afyon Hakkında

Afyonkarahisar, ülkemizin Batı Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerinin birleşim noktasında bulunan bir ildir. Türkiye’nin termal başkenti olarak bilinen Afyon, mermercilik ve gıda sektöründe de kendini geliştirmiştir. Her ne kadar halk dilinde hala Afyon olarak bilinse de şehrin asıl ismi Afyonkarahisar’dır. Günümüzde 400’den fazla mermer işletmesinin bulunduğu Afyon halkının büyük bir kısmı; kaliteli ve zengin mermer yatakları ile geçimini sağlıyor.

Bunun dışında Afyon; kaymak, kadayıf, sucuk, lokum gibi geleneksel lezzetleri ile de hem yerli turisti hem yabancı turisti kendine çekiyor. Gelişmiş şehirlerimiz arasında yer alan Afyon’da hem yeni hem de eski binlerce bina bulunuyor. Dolayısıyla bu binalar içinde Afyon enerji kimlik belgesi ihtiyacı doğuyor. Peki, nedir bu enerji kimlik belgesi? Gelin inceleyelim.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi en genel tanımı ile binalardaki enerji sınıfını gösteren belgeler şeklinde açıklanabilmektedir. Ancak bu tanım kişiler için pek açıklayıcı olamayabilir. Çünkü binaların enerji sınıfı kavramı günümüzde çok bilinen ve duyulan bir kavram değildir. Oysaki 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak yürürlüğe göre Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre binalarında tıpkı elektrikli cihazlar gibi enerji sınıflandırılması yapılmaktadır.

Bahsedilen yönetmeliğe göre binalar A ve G enerji sınıflarına göre sınıflandırılmaktadır. A enerji sınıfı en yüksek enerji verimliliğini gösterirken G enerji sınıfı en düşük enerji verimliliğini göstermektedir. EKB olarak kısaltılan enerji kimlik belgelerinin alınması ile binaların bu enerji sınıfları belirlenir ve kişiler ev satın alırken enerji sınıflarını göz önüne alabilir.

Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi yalnızca yeni binalar için zorunlu kılınan bir belge değildir. eski binaların da enerji kimlik belgesi için başvuru yapmaları ve bu başvuru doğrultusunda enerji verimliliği sınıfını belirlemeleri gerekmektedir.

Ancak yeni binalardaki enerji sınıfı sınırlandırılması yeni binalarda bulunmamaktadır. Yeni binalar en düşük C enerji sınıfına sahip olabiliyorken eski binalar A’dan G’ye kadar her enerji sınıfına ait olabilmektedir.

Eski binalardaki ısı yalıtımı, ısıtma soğutma ekipmanları, aydınlatma armatürleri, pencerelerin ısı yalıtımı gibi parametrelere bağlı olarak enerji kimlik belgesi almaları zorunludur.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi almak isteyen binaların enerji kimlik belgesi veren kurum ve kuruluşlara başvurmaları gerekir. Kurumların enerji kimlik belgesi verebilmeleri için ise enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi bulunan ve gerekli meslek odasından SMM belgesine sahip olan mimar ya da mühendisleri bünyesinde çalıştırıyor olması gerekmektedir.

Bina sahipleri bu firmalara başvurmaları durumunda denetleme ve rapor çıkarılabilmesi için binalara yetkili kişiler inceleme yapmak üzere gelir. Bu inceleme sonucunda binanın enerji sınıfı belirlenmiş olur. Belirlenen enerji sınıfının yer aldığı enerji kimlik belgesi düzenlenerek bina yönetimine teslim edilir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM