Ağrı Enerji Kimlik Belgesi


Ağrı Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi ya da kısa adı ile EKB; ülkemizde yapılan düzenlemeler neticesinde ortaya konmuş oldukça faydalı uygulamaları devreye sokan bir belgedir. Amacı 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve kanunla iltisaklı Binalardaki Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında hukuki ve fiziki alt yapının kurulmasını sağlayarak ülkemiz sathında daha verimli bir enerji kullanımını teşvik etmektir.

Bu anlamda binalarda kullanılan enerji kaynaklarının optimize edilmesi, israf edilmemesi ve yerlerine daha ekonomik olanların tercih edilmesi amacını hayata geçirmek isteyen EKB günden güne daha aktif bir şekilde uygulanacaktır.

Yeni bir düzenleme olması sebebiyle henüz ülkemizde tam olarak anlaşılmamış bu belgenin gelecek nesillerin temiz ve sürdürülebilir bir çevrede yetişmesi açısından önemi büyüktür. Sürdürülebilir bir gelecek ve güçlü bir ekonomi temelinde hayata geçirilen uygulamaların mihenk taşı kabul edilen EKB tam olarak devreye sokulduğunda ülkemiz ekonomik anlamda rahatlayacak ve enerji güvenliğini sağlamış olacaktır.

HIZLI TEKLİF AL

Ağrı Hakkında

Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan ve adını Ağrı Dağı’ndan alan kent 1927 yılında il statüsünü kazanmıştır. Karasal iklimin etkisinde olan ve yılın büyük bir bölümünde soğuk bir havaya sahip Ağrı’da enerjinin önemi büyüktür. Isınma alanında giderlerin oldukça fazla olması bu önemin ortaya çıkmasında asıl etken olarak karşımıza çıkar.

Enerji giderlerinin fazla olmasının yanı sıra yüksek ve dağlık bir bölgede bulunması Ağrı için su enerjisi bağlamında bir dezavantaj sağlar. Buradaki suyun debisinin fazla olması ve dağlık bölgede sudan faydalanma noktasında baraj yapımının mümkün olmaması Ağrı’nın enerji konusundaki zayıflığını gösterir.

Sürdürülebilir enerji dendiğinde ilk akla gelen unsur olan güneş de Ağrı’da çok etkili değildir. Ülkemizin güneyine nazaran düşük güneşlenme süresi ile güneş enerjisi bakımından da Ağrı sınıfta kalır. Bu anlamda Ağrı’da EKB’nin etkin olarak işletilmesi oldukça önemlidir.

EKB Nedir?

Yukarıda da açıkladığımız manada ülkemize büyük getirileri olacak olan EKB hakkında ifade edilecek pek çok husus vardır. Bunlardan ilki bu belge kapsamında yeni ve eski binalar arasında bir enerji sınıflandırması yapılacağı ve bu sınıflandırmaya göre iskân konusunun belirleneceği bilinmelidir.

Yeni inşa edilecek olan binalarda A, B, C sınıflandırmaları yapacak en yüksek performansı gösteren binalara A düşük olanlara ise C verilecektir. Eski binalarda ise A ile G arasında sınıflandırma yapılır. Gerekli şartları sağlamayan binalar hakkında cezai işlemler uygulanır.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları bünyelerinde EKB uzmanı bulundurmaları şartı ile bu belgeyi verebilir. Ağrı ilinde bu konuda hizmet sunan pek çok danışmanlık firması bulunduğundan çalışmak istediğiniz firmayı kendiniz tercih edebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Yukarıda ifade edildiği üzere Ağrı ilinde ikamet eden ve binalarının Enerji Kimlik Belgesi’ni çıkarmak isteyen vatandaşlar için farklı seçenekler bulunur. Hizmet kalitesi, hızı ve fiyatları konusunda çeşitlilik gösteren danışmanlık firmaları arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Metrekare başına 0,2 TL ila 0,5 TL arasında değişkenlik gösteren ücretlerle hizmet sunan firmaları iyice araştırmanız gerekir. Aksi takdirde daha yavaş bir hizmeti daha pahalıya almak durumunda kalmanız olasıdır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM