Aksaray Enerji Kimlik Belgesi


Aksaray Enerji Kimlik Belgesi

Aksaray enerji kimlik belgesi, Aksaray’da bulunan tüm binalarda bulunması zorunlu hale getirilen ve binalar için büyük bir öneme sahip olan belgelerdir. Son günlerde dünyada yaşanan enerji problemleri enerji kimlik belgelerinin meydana gelmesine neden olmuştur. Artan dünya nüfusu enerji kaynaklarının kullanımını da arttırmış ve enerji kaynaklarının tükenmesine neden olmuştur.

Dolayısıyla devlet yetkilileri enerji kaynaklarını koruyabilmek ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilmek için enerji kimlik belgelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Enerji kimlik belgeleri hem kişilere hem de devlete pek çok fayda sağlamaktadır. Aksaray enerji kimlik belgesi de Aksaray’da yaşayan kişiler için öneme sahip olan bir belgedir. Peki, Aksaray nerededir? İşte Aksaray hakkında bilinmesi gerekenler…

HIZLI TEKLİF AL

Aksaray Hakkında

Aksaray, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ilçedir. Güneydoğusunda Niğde, batısında Konya, kuzeybatısında Ankara bulunan il; 7626 kilometrekarelik bir alan üzerinde konumlandırılmaktadır. Türklerin Anadolu topraklarına gelişi ile beraber Archelais adındaki şehir Aksaray olarak Türkçeleştirilmiştir. Bazı Osmanlı arşivlerinde Aksara olarak da isimlendirilmiştir.

Yaklaşık bin yıllık tarihi bulunan şehir, her yıl pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Aksaray, 1920 senesinde il olarak değiştirilmiştir. Fakat 1933’te çıkartılan bir kanun ile kendinde küçük olan Niğde’ye bağlanmıştır. 1989 yılında ise Niğde’den ayrılarak tekrar il olmuştur. Şehirde Anadolu Selçuklulardan ve Osmanlıdan bugüne kadar gelmeyi başaran pek çok yapıya rastlamak mümkündür.

Bu denli önemli bir şehirde bulunan binalarda ise Aksaray enerji kimlik belgesinden söz edebilmek mümkündür. Peki, enerji kimlik belgesi nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi 5627 sayılı Enerji Yükümlülüğü Kanunu ile çıkartılan bir belgedir. Var olan enerji kaynaklarının çok daha iyi bir şekilde kullanılması, israfın engellenmesi, çevre ve doğanın korunması, enerji kaynaklarının aktif olarak sürdürülebilmesi amaçlanan enerji kimlik belgesinde binalar ile ilgili pek çok bilgi yer almaktadır.

Enerji kimlik belgelerinde  binanın enerji sınıfı, enerji tüketim seviyesi, sera gazı salımı, yalıtım özellikleri, soğutma ve ısıtma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Enerji kimlik belgelerini başka bir ifade ile çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi elektronik eşyalarda bulunan enerji performans sınıflarının binalar içinde geçerli halde getirildiği belgelerdir şeklinde ifade etmek mümkündür. Enerji verimliliği sınıflandırılması A ile G arasında yapılmaktadır. A enerji sınıfı en yüksek verimliliği, G enerji sınıfı ise en düşük verimliliği ifade etmektedir.

Yeni yapılan binalarda en düşük enerji sınıfı C olarak sınırlandırılmaktadır. Eski binalarda ise sınıf sınırlaması yoktur.

Enerji Kimlik Belgesini Kim Veriyor?

Enerji kimlik belgeleri, enerji kimlik belgesi vermeye yetkilendirilen kuruluşlar tarafından verilmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlemek için bir belge alınması gerekmektedir.

Bu belge SMM belgesidir. SMM belgesine sahip olan mühendis ya da mimarlar bünyesinde çalıştıkları kurum adına enerji kimlik belgesi düzenleyebilirler. Bu kurumlara başvurarak binanız için gerekli enerji kimlik belgesine sahip olabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji kimlik belgelerinin fiyatları, binanın metrekaresine ve daire sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle enerji kimlik belgelerinin fiyatları hakkında detaylı bilgi verebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili firmanızdan bilgi alabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM