Amasya Enerji Kimlik Belgesi


Amasya Enerji Kimlik Belgesi

Amasya Enerji kimlik belgesi; Amasya’da yaşayan vatandaşları enerji verimliliğini sağlamak ve israfı engellemek adına başvurmaları gereken belgelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Enerji kimlik belgesi tanım olarak yeni inşa edilmiş veya önceden mevcut olan binalarda kullanılan enerjinin daha makul seviyelerde kullanımının sağlanması, kullanım sırasında israfı engellenmesi için ortaya çıkarılmış bir belgedir.

Bu belge Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılmış kanuni düzenlemeler ve yönetmeliklerle uygulamaya alınmıştır. Kısa vadede tüm ülke sathında zorunlu hale getirilecek olan bu belge şimdilik Amasya enerji kimlik belgesi olarak il bazında dikkate alınır. Tamamen uygulamaya başlandığından hem vatandaşların enerji güvenliğinin sağlanmasında hem de bütçenin israf edilmemesi noktasında büyük artıları olacak olan enerji kimlik belgesinin insanlara sağlayacağı daha başka pek çok katkı mevcuttur.

HIZLI TEKLİF AL

Amasya Hakkında

Karadeniz Bölgesi’nin nadide şehirlerinden bir tanesi olan Amasya çok kalabalık olmayan nüfusu ve sakin bir şehir olma özelliği ile her zaman dikkat çekici bir şehir olmuştur. Osmanlı döneminden günümüze daima insanların üzerine titrediği Amasya Şehzadeler Kenti sıfatının yanı sıra temiz havası ile de ön plana çıkar.

Bu anlamda Amasya’da hava kirliliği yok denecek kadar azdır. Bu durumun yaşanmasında ise temel sebep şehirde enerji verimliliği ve doğru enerji kullanımı konularında hassas davranılmasıdır. Hem ülkenin hem de kentin geleceği açısından atılan isabetli adımların devamı olarak yürütülen Amasya enerji kimlik belgesi çalışmaları ile Amasya’nın hem daha temiz hem de daha yaşanılır bir şehir olması için çaba sarf edilecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi anlaşılır ve kısa açıklaması ile elektronik cihazlarda yapılan enerji verimliliği sınıflandırmasının yapılara yapılmasıdır. Yeni inşa edilen ve eski binalardaki sınıflandırma aynı olmasa da temel hedef binaları kategorize ederek uzun vadede enerji israfını önlemek ve milli servetin boşa harcanmasına engel olmaktır.

Yeni binalarda enerji kimlik belgesi kapsamında yapılan değerlendirme A’dan C’ye doğru giderken eski binalarda söz konusu sınıflandırma A’dan G’ye kadar gitmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere yeni inşa edilen binalarda enerji israfına gösterilen tolerans çok daha düşüktür. Bu, enerji kullanımını daha kısa sürede kontrol altında tutmayı amaçlar.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji kimlik belgesi düzenlemesine göre binalar için fiyatlarda belli bir standart bulunmaz. Belgenin fiyatlandırması metrekare hesabı ile çıkarıldığından binaların büyüklüğüne göre ödenecek ücrette de büyük oynaklıklar olabilmektedir. Genel olarak metrekare fiyatları 0,2 TL ila 0,5 TL arasında değişkenlik gösterir. Buradaki değişim tamamen belgeyi vermeye yetkilendirilmiş firmalardan kaynaklanır.

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın bu konuda belirlemiş olduğu bir fiyat bulunmaz. Bu nedenle enerji kimlik belgesini almadan önce bir fiyat araştırması yapmanız önerilir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji kimlik belgesini almak için kişilerin yapması gereken Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları ile iletişime geçmektir.

Bünyesinde enerji kimlik belgesi uzmanı barındıran bu firmalar binaları değerlendirmeye aldıktan sonra gerekli işlemleri başlatarak belgenin temin edilmesini sağlar. Ancak belge alırken kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri her firmanın farklı fiyat politikası uyguluyor olmasıdır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM