Ankara Enerji Kimlik Belgesi


Ankara Enerji Kimlik Belgesi

Ankara enerji kimlik belgesi; Ankara’da ikamet eden ve binaları için henüz enerji verimliliği vb. konularda uygunluğu göstermeyen bir belge almamış vatandaşlar tarafından temin edilmesi gereken belgedir. Dünyada ve ülkemizde her geçen gün teknolojide yaşanan ilerlemeler ve teknolojik cihazların gelişimi insanların enerjiye olan ihtiyacını da benzer oranlarda yukarı taşır.

Enerji ihtiyacının artması sürdürülebilir bir hayat için enerjinin daha verimli ve akılcı yöntemlerle kullanılmasını gerektirir. Bu anlamda gerek tükenmeyen enerji kaynaklarının tercih edilmesi gerekse de tükenen enerji kaynaklarından daha fazla verim alınabilmesi için hükümetlerce çeşitli düzenlemeler yapılır.

Ülkemizde son yıllarda yapılan düzenleme neticesinde tanıştığımız Ankara enerji kimlik belgesi binaların enerji kullanımını sınıflandırarak daha sürdürülebilir bir dünyanın kapılarını aralar. Bu nedenle Ankara enerji kimlik belgesi başta Ankara’da yaşayanlar olmak üzere ülkemiz adına büyük önem taşır.

HIZLI TEKLİF AL

Ankara Hakkında

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve 1 asırlık bir süredir ülkemizin başkentliğini yapan Ankara, nüfus açısından ülkemizin en kalabalık 2. Şehridir. Bu özelliğiyle enerji ihtiyacı konusunda İstanbul’dan sonra en fazla enerji talebine sahip olan Ankara’da pek çok firma ve kuruluşun merkezi bulunur.

Hem idari açıdan sahip olduğu önem hem de sanayi kuruluşlarının merkezi olması açısından enerji konusunda ön planda olması enerji kimlik belgesinin Ankara’da daha da önemli olmasını sağlamıştır. Bu anlamda Ankara’da eski ve yeni yapıların ekb uyumlu olması bir zorunluluktur.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve kanuna bağlı yönetmelikler ile ortaya çıkarılmış olan Enerji Kimlik Belgesi; enerji konusunda ülke geleceğini teminat altına alma noktasında pek çok yeniliği beraberinde getirir.

Bu düzenlemeler neticesinde hem yeni inşa edilen binalar hem de mevcut binalar elektronik cihazlarda olduğu gibi enerji verimliliğine göre derecelendirilmekte ve buna bağlı uygulamaları gerçekleştirmek durumunda kalmaktadır. Yeni binaların uyumluluğunun daha çabuk sağlanması için sınıflandırma A ile C arasındayken eski binalar için yapılan sınıflandırma A ile G arasındadır. Bu sınıflandırmaların amacı yapıları kısa vadede istenen düzeye getirerek daha sağlıklı bir çevre ve yeni nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmadır. Ayrıca sınıflandırma ile verimlilik arttırılarak milli servetin israfı engellenmeye çalışılır.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji kimlik belgesi son yılların en çok konuşulan belgelerinden bir tanesidir. Yapılar ruhsatının alınmasında ve alım satımlarının yapılmasında büyük önem taşıyan ekb hem yeni yapılar hem de eski binalar için büyük değişiklikler getiriyor.

Yeni inşa edilen binalarda enerji kimlik belgesinin alınmadığı durumlarda iskân ve ruhsat işlemleri tamamlanamayacak. Bu nedenle söz konusu yapılardan ev satın alınmak istendiğinde ev veya dükkânın tapusu alınamayacak. Eski binalarda ise alınmış bir ruhsat olsa dahi yapının alım ve satımı mümkün olmayacaktır. Bu nedenle bireylerin problem yaşamaması için ekb’yi almaları şarttır.

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluş

Ankara enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluş; Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ve bünyelerinden enerji kimlik uzmanı bulunduran firmalar olarak karşımıza çıkar. Danışmanlık firmaları aldıkları izin neticesinde hizmet verir ve uyguladıkları fiyat politikası değişkenlik gösterebilir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM