Antalya Enerji Kimlik Belgesi


Antalya Enerji Kimlik Belgesi

Antalya enerji kimlik belgesi, Antalya’da bulunan ve henüz enerji kimlik belgesine sahip olmayan bina sahiplerinin oldukça ilgisini çeken bir konudur. Enerji kimlik belgesi, bina enerji verimliliğinin bilinmesi için büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde teknolojinin sürekli yenilik ve değişiklik göstermesi çeşitli alanlarda yeni kavramların karşımıza çıkmasına neden oluyor.

Enerji kimlik belgesi de bu kavramlardan bir tanesidir. Dünyada insan nüfusunun artması ve onlarca yeni teknolojik elektrikli ürünün üretilmesi ile birlikte enerji kullanımı da fazlasıyla artmıştır. Dolayısıyla var olan enerji kaynaklarının daha verimli bir şekilde harcanabilmesi için elektronik ürünler yüksek enerji verimliliğine sahip şekilde üretilmektedir.

Günümüzde enerji verimliliği yüksek şekilde üretilen elektronik cihazlar kadar binalar da önemli hale gelmiştir. Daha detaylı açıklamak gerekirse elektronik cihazlar için geçerli olan enerji sınıfı binalar içinde geçerli duruma gelmiştir. Enerji kimlik belgesi ise binaların enerji sınıfının belirtildiği belgelerdir. Enerji kimlik belgeleri ile ilgili daha detaylı bilgi vermeden önce Antalya şehri ile ilgili kısa bir bilgi vermek gerekmektedir.

HIZLI TEKLİF AL

Antalya Hakkında

Antalya, ülkemizin Akdeniz bölgesinde yer alan ve Türkiye’nin altıncı büyük ili olan bir şehirdir. Eşsiz güzellikleri ve masmavi denizi ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken Antalya, Türkiye’de mutlaka keşfedilmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Türkiye’nin hem turistik hem de gelişmişlik açısında en önemli şehirleri arasında yer alan Antalya turinçgilleri ile de oldukça ünlüdür.

Geçimini turizm, tarım ve ticaretten sağlayan Antalya halkının ise Antalya’yı çok sevdiği ve sahiplendiği şehrin düzenli ve temiz görüntüsünden anlaşılabilmektedir. Dolayısıyla Antalya’da bulunan binalar da şehrin kendisi kadar büyük öneme sahiptir. Pek çok yeni yapının oluşturulduğu şehirde Antalya enerji kimlik belgesi de oldukça talep görmektedir.

Özellikle yeni binalarda bulunması zorunlu olan bu enerji kimlik belgeleri Antalya halkı için tasarruflu bir şekilde hayat sürmenin anahtarı konumundadır. Peki, Antalya enerji kimlik belgesi nasıl alınır ve enerji kimlik belgesi alırken gerekli evraklar nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi Alırken Gerekli Evraklar

Enerji kimlik belgesi almak için yetkili firmalara başvurduğunuzda sizden çeşitli belgeler talep edilir. Başvuru esnasında gerekli olan belgeleri ise aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür:

  • Kapak, vaziyet planı, kesitler, kat planı, görünüşler gibi unsurların içinde bulunduğu mimari proje
  • TS-825 ısı yalıtım raporu
  • Isıtma, soğutma, havalandırma, yenilenebilir enerji sistemleri gibi mekanik projeler
  • Aydınlatma projesi
  • Yapı suratı

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınacak?

Enerji kimlik belgesi T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketlerince verilmektedir.

Bu şirketlerin sizlere enerji kimlik belgesi hizmeti sunabilmesi için bünyesinde gerekli şartlara uygun mimar ya da mühendis çalıştırması gerekmektedir. Hazırladığınız evraklarınız ile Antalya’da hizmet veren bu firmalara başvurarak enerji kimlik belgesine sahip olabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı

Enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için kişilerin enerji kimlik belgesi hizmeti veren firmalar ile iletişime geçmesi gerekir. Çünkü net bir fiyat bilgisi verebilmek için binanın metrekaresi, daire sayısı gibi bilgilerin bilinmesi gerekmektedir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM