Ardahan Enerji Kimlik Belgesi


Ardahan Enerji Kimlik Belgesi

2011 yılında çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından Avrupa Birliği ile uyum yasaları gerçekleştirilmesi kapsamında enerji yönetimi konusunda yeni bir yasa ve yönetmelik hazırlanmıştır. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu olarak adlandırılan bu yasa beraberinde Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile birlikte enerji kimlik belgesi adı verilen bir rapor zorunluluğu getirilmiştir. 

Enerji Kimlik Belgesi; yapıların enerji kullanımını ölçmek, daha verimli kullanım sağlamak, israfı ortadan kaldırmak ve çevreyi korumak için her yapıda bir zorunluluk haline getirilmiştir. Bu kapsamda Ardahan Enerji Kimlik Belgesi kentteki tüm yapılarda uygulanan bir mecburiyet olmuştur.

HIZLI TEKLİF AL

Karadeniz Ve Doğu Arasında Geçiş Noktası Ardahan

1924 yılında il ilan edilen sonrasında Kars iline bağlı bir ilçe haline getirilen ve 1992 yılında yeniden il ilan edilen Ardahan, Doğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi arasında bir geçiş gösterir. Bu yapısıyla her iki bölgenin iklim ve bitki örtüsünü gösterir ve her tarafında keşfedilmeyi bekleyen bir doğa güzelliği barındırmaktadır.

Ardahan düşük bir nüfusa sahip olarak kendi içerisinde gelişimini sürdüren bir kent yapısı göstermektedir. Kentin iklimi ve coğrafi yapısı göz önünde bulundurulduğunda sanayi alanında gelişmemesine rağmen tarım ve hayvancılık faaliyetleri ön plandadır. Özellikle hayvancılık faaliyetleri ile büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve kümes hayvanları yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mutfak kültürü, tarihi, doğal güzellikleri ve Gürcistan ile sınır komşusu olması sayesinde turistik açıdan da Ardahan ekonomik gelişim elde etmektedir.

Ardahan Enerji Kimlik Belgesi

Ardahan kenti için yapılarda bir zorunluluk olarak tutulan enerji kimlik belgesi işlemlerinin yapılabilmesi için yapıların belirli koşulları sağlamış olması gerekir. Yasa ve yönetmelik gereği mevcut binalarda 2011 yılından önce inşa edilmiş ise 2020 yılına kadar belge alınmalıdır. 2011 yılından sonra inşa edilen yapılarda ise artık yapı ruhsatı almadan önce enerji kimlik belgesi başvurusu yapmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Kurallar gereği Ardahan Enerji Kimlik Belgesi yetkili kuruluşlar üzerinden alınabilir. Yetkili kuruluşlar lisans sahibi personeller ile hizmet veren firmalardır. Ardahan kentinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek için yetki almış kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü üzerinden lisans almış kurumlardır. Bu kurumlar bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi düzenleme uzmanı olarak eğitim almış mimar veya mühendisler ile hizmet verir. 

Yetkili kuruluşlara başvuru gerçekleştirildiğinde, enerji kimlik belgesi alınabilmesi için bazı evraklar talep edilmektedir. 10 yıl geçerlilik oluşturacak enerji kimlik belgesi, 10 yıl sonrasında yenilenmesi gerektiren bir belgedir. Bu evraklar arasında yapı ruhsatı, mimari proje, ısı yalıtım projesi, elektrik projesi ve mekanik tesisat projesi bulunmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadara Alınır?

EKB adı ile de bilinen ve teknik olarak düzenlenmekte olan Ardahan enerji kimlik belgesi belirli bir ücret karşılığında temin edilir. Evinizin değerini arttıracak bir yapı oluşturan enerji kimlik belgesi temin edilmesi için fiyat ödemesi kurumlar ile anlaşmalı bir şekilde belirlenen rakamlar sayesinde sağlanır. Yapılarda toplam inşaat alanı, asansör bulunup bulunmadığı, ısıtma sistemi ve katsayısı gibi özellikler belirlendikten sonra 1 TL ile 10 TL arasında değişen metrekare fiyat rakamlarıyla ücret ödenmesi gerekebilir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM