Artvin Enerji Kimlik Belgesi


Artvin Enerji Kimlik Belgesi

Artvin enerji kimlik belgesi, Artvin’de bulunan binalar için oldukça büyük önem arz eden bir belgedir. Peki, nedir bu enerji kimlik belgesi?

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler ve dünya üzerinde artan insan nüfusu insanların daha fazla enerji tüketmesine ve enerji kaynaklarının hızla azalmasına neden olmaktadır. Piyasaya çıkan yeni elektronik ürünlerin yoğun bir şekilde kullanılması söz konusu enerji kaynaklarında kayıplara yol açabilmektedir. Ancak enerji tasarrufu sağlayabilmek için üretilen yeni ürünlerin çoğu yüksek enerji verimliliği baz alınarak üretilmektedir.

Bu doğrultuda binalarda da bir enerji verimliliği sınıfı kavramı ortaya çıkmıştır. Tıpkı elektronik ürünlerde olduğu gibi binalarda da A enerji sınıfı ya da C enerji sınıfı gibi sınıflandırma söz konusudur. Bu doğrultuda enerji kimlik belgesine sahip binalarda ikamet eden kişiler binaların enerji sınıfını öğrenebilir ve tercihini bu doğrultuda gerçekleştirebilir. Artvin enerji kimlik belgelerinin Artvin halkı için ne denli önemli olduğundan bahsedildi. Enerji kimlik belgesi ile ilgili daha detaylı bilgi vermeden önce Artvin şehrine biraz değinmek gerekir.

HIZLI TEKLİF AL

Artvin Hakkında

Artvin, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan nadide şehirlerimizden bir tanesidir. Yemyeşil doğası ve muhteşem güzelleri ile hem yerli hem de yabancı turistin fazlasıyla ilgisini çeken Artvin’in; Ardahan, Erzurum, Rize, Gürcistan gibi komşuları bulunmaktadır. Dağları karla kaplı olan ve Çoruh Nehri’nin oluşturduğu kanyonları ile doğal güzelleri bulunan Artvin turizm açısından oldukça gelişmiş bir şehirdir.

Yemyeşil doğasının yanında manastırları, camileri, köprüleri ve kiliseleri ile de ön plana çıkan Artvin’in halkı ise geçimini turizmden ve tarımdan sağlamaktadır. Artvin’in hem turistler hem de yerli halk için önemli bir şehir olduğu düşünüldüğünde Artvin binalarının da önemli ve değerli olduğunu anlamak mümkündür. Bu doğrultuda Artvin halkı binaları için enerji kimlik belgesi talep etmektedir. Peki, enerji kimlik belgesi nasıl alınır? Gelin cevaplayalım…

Artvin Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi için enerji kimliği belgesi hizmeti veren firmalara başvuru yapılması gerekmektedir. Bu firmalar enerji kimlik belgesi yetkisi ile görevlendirilen mimar ya da mühendisleri bünyesinde çalıştıran firmalardır. Bina sahipleri bu gerekli evrakları toplayarak bu firmalara başvurmalıdır. Başvuru sonrasında yetkili kişiler binanın enerji sınıfını tespit edebilmek için bina da inceleme yapar. Sonuç doğrultusunda enerji kimlik belgesi alınabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Enerji kimlik belgesi, 1 Ocak 2011 tarihinde getirilen yasa gereği zorunlu hale gelmiştir. Hem eski hem de yeni binaların enerji kimlik belgelerine sahip olmaları gerekmektedir. Yeni binaların en düşük C enerji sınıfında bulunması zorunluluğu vardır. Eski binalarda ise böyle bir sınırlandırma söz konusu değildir.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri

Artvin’de bulunan ve enerji kimlik belgesine sahip olmayan bina sahipleri Artvin enerji kimlik belgesi ile ilgili çeşitli araştırmalar yaparak enerji kimlik belgesinin önemi, enerji kimlik belgesinin nereden ve nasıl alınacağı ile ilgili bilgi edinmek isterler. Ancak enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili net bilgi verebilmek mümkün değildir. Binanın metrekaresine ve daire sayısına göre değişen bu fiyatları yetkili firmanız ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM