Aydın Enerji Kimlik Belgesi


Aydın Enerji Kimlik Belgesi

Aydın enerji kimlik belgesi; Aydın’da ikamet eden vatandaşlarımızın oturdukları yapı ile ilgili almak zorunda oldukları belgedir. Adından da anlaşılacağı üzere enerji konusunda çeşitli düzenlemeler ve uygulamalar getiren Aydın enerji kimlik belgesi doğaya ve insanoğluna büyük katkılar yapacaktır.

İnsanoğlunun her geçen gün yeni teknolojiler üretmesi enerjiye olan ihtiyacı da tetiklemekte ve ilerleme enerji kaynakları ile bağlantılı bir şekilde gerçekleşmektedir. İnsanların daha kolay bir yaşam sürmesi için üretilen her üründe ihtiyaç duyulan enerji kaynakları yanlış ve verimsiz kullanıldığında ise olumsuz durumların ortaya çıkışına yol açabilmektedir.

Bu anlamda insanlara düşen görev enerji israfının önlenmesi ve birim enerjiden elde edilen faydanın maksimize edilmesidir. Söz konusu amacı gerçekleştirme yolunda çıkarılan enerji kimlik belgesinin önce ülkemize sonra da bütün insanlığa katkı sağlayacağı kabul edilir.

HIZLI TEKLİF AL

Aydın Hakkında

Ege Bölgesi’nde bulunan ve ülkemizin önemli şehirlerinden bir tanesi olan Aydın hem iklimi hem de gelişmişlik seviyesi ile ön plana çıkar. Yeşil doğası ve İzmir’e yakınlığı sebebiyle gelişen ekonomisi sayesinde son dönemlerde adından söz ettirir. Hem turistik hem de ticari anlamda gelişen Aydın’da enerji kimlik belgesi son dönemlerin en çok konuşulan konularındandır.

Yeşil doğasının korunması, masmavi sularının özelliğini kaybetmemesi ve ticaretinin de paralel şekilde gelişmesi için önemli hale gelen Aydın enerji kimlik belgesi 2017 yılından itibaren bir zorunluluk olmuştur. Aydın’da yaşayan vatandaşların enerji kimlik belgesini alması hem bütçe hem de doğa açısından büyük katkılar sağlayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlemeye Yetkili Kuruluşlar

Son yılların en çok merak eden konularından bir tanesi olan enerji kimlik belgesi kadar bu belgeyi veren kuruluşlar da sıklıkla sorgulanmaktadır. Sabit bir kurum tarafından verilmeyen ekb, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalarca verilir. Bu firmalar bünyelerinde Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı bulundurmak zorundadır.

Aksi takdirde belgenin firmalarca verilmesi mümkün değildir. Bu şartları taşıyan firmalar metrekare ücretleri 0,2 TL ila 0,5 TL arasında değişen belgeleri talep eden bireylere sunar. Fiyatlar konusunda net bir düzenleme bulunmaz.

Bina Enerji Kimlik Belgesi

Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve kanun uyarınca ortaya konan düzenlemelerce getirilen enerji kimlik belgesi enerjinin verimli kullanımı, enerji israfının engellenmesi, bütçeden tasarruf edilmesi ve sürdürülebilir enerji politikasının yaygınlaştırılması amaçlarını güder. Bu kapsamda binalara tıpkı elektronik cihazlarda olduğu gibi bir sınıflandırma getiren enerji kimlik belgesi yeni ve eski binalar arasında bir ayrım yapar.

Eski binalar için A ile G arasında yapılan değerlendirme neticesinde binaların daha verimli enerji kullanımını teşvik eden ekb, yeni binalarda aynı sınıflandırmayı A ile C arasında yapar. Bu anlamda düzenlemelerin yeni binalara getirdiği yükümlülükler çok daha fazladır. Nitekim yeni binalarda Aydın enerji kimlik belgesi alınmamışsa ruhsat işlemleri, alım ve satım işlemleri yapılamaz.

Enerji Kimlik Belgesi Ücreti

Enerji kimlik belgesi ücreti konusunda belirlenmiş net bir ücret bulunmaz. Burada ücreti belirleyecek olan şey binanın metrekare cinsinden büyüklüğüdür. Metrekare üzerinden yapılan değerlendirmede firmaların değişen fiyat politikası nedeniyle 0,2 TL ile 0,5 TL arasında bir rakam ödemeniz gerekir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM