Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi


Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Balıkesir enerji kimlik belgesi, Balıkesir’de ikamet eden ve binalarında enerji kimlik belgesi bulunmayan kişilerin araştırdığı ve bilgi sahibi olmak istediği bir konudur. Enerji kimlik belgeleri hem yeni hem de eski binalardaki ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma, sıcak su gibi enerji sistemlerinin yıl içerisinde tükettikleri enerjileri göstermesi için düzenlenen belgelerdir.

HIZLI TEKLİF AL

Başka bir ifade ilen enerji kimlik belgesi binaların yıl içerisinde m2 başına düşen tükettikleri enerji ifade eden belgelerdir. Bunun dışında enerji kimlik belgeleri binaların enerji performans sınıfını da göstermektedir. Enerji kimlik belgeleri ile beraber tıpkı elektronik cihazlarda olduğu gibi binalarda da enerji verimliliği sınıfı oluşmuştur. Binalarda enerji sınıfı sıralaması A en yüksek enerji sınıfı, G ise en düşük enerji sınıfını temsil etmektedir. Peki, Balıkesir enerji kimlik belgesi ile kişiler binalarına ait hangi bilgileri öğrenebilmektedir? Bu bilgileri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Binaların enerji performansını
 • Binaların sera gazı emisyonunu
 • Binaların ısıtma tüketimini
 • Binaların sıcak su tüketimini
 • Binaların soğutma tüketimini
 • Binaların havalandırma tüketimini
 • Binaların aydınlatma tüketimini
 • Binaların yalıtım bilgilerini
 • Binaların mekanik özelliklerini
 • Binalarda bağımsız bölüm sayısını
 • Binaların yapım yılını enerji kimlik belgeleri öğrenmek mümkündür. Bu sayede kişilerin yeni bir binaya taşınırken bu bilgileri öğrenebilir ve ona göre seçimini yapabilir.

Balıkesir enerji kimlik belgesinin Balıkesir için öneminden bahsettik. Biraz da Balıkesir’den bahsetmek gerekir.

Balıkesir Hakkında

Balıkesir, Türkiye’nin Ege ve Marmara denizine kıyısına olan bir şehridir. Ülkemizin en kalabalık 17.şehri olan Balıkesir; Bursa, Manisa, İzmir, Kütahya ve Çanakkale illerine komşudur. Tarihi çok eskiye dayanan Balıkesir, yaz evlerinde pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ödüllü sahilleri ve masmavi koyları ile gönülleri fetheden kent, tertemiz oksijeni ve Kaz dağı manzarası ile de görenleri kendine hayran bırakıyor.

Hem yerli halk hem de şehre gelen turistler için büyük bir öneme sahip olan Balıkesir’de binalar ve binalardaki enerji kimlik belgeleri de büyük bir öneme sahip. Özellikle daha fazla enerji tasarrufu yapmak ve enerji verimliliği yüksek binalarda yaşamak isteyen kişiler enerji kimlik belgelerine önemsemektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Balıkesir

2011 yılında çıkartılan bir kanun ile zorunluğu hale gelen enerji kimlik belgeleri, yeni binalarda iskan alabilmek için en temel şartlardan bir tanesidir. Bu zorunluluk sayesinde yeni yapılan binaların enerji verimliliğini maksimum seviye de tutabilmek mümkündür.

Çünkü yönetmeliği göre yeni binalar en düşük C enerji sınıfa ait olabilmektedir. Bu nedenle hem en alırken hem de ev kiralarken kişiler enerji kimlik belgelerini kontrol ederek kararlarını verebilirler.

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlemeye Yetkili Kuruluşlar

Enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşları Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından görevlendirilen ve enerji kimlik belgesi uzmanı olarak istihdam edilen mühendis ya da mimarları bünyesinde çalıştıran kuruşlar olarak açıklayabilmek mümkündür.

Bu kuruluşlar enerji verimliliği danışmanlık şirketleri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadara Alınır?

Enerji kimlik belgesinin fiyatları binaların m2sine göre hesaplanmaktadır. Bu nedenle enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili detaylı ve en güvenilir bilgiyi enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinden edinebilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM