Bartın Enerji Kimlik Belgesi


Bartın Enerji Kimlik Belgesi

Ülkemizde son yıllarda şehircilik faaliyetlerinin artması ile birlikte yapılaşma artarken, her şehirde daha fazla insan yaşamakta ve enerji sarfiyatı çok yüksek noktalara ulaşmaktadır. Yüksek enerji sarfiyatlarını düşürmek ve ekonomik olarak ülkeye katkı sağlayarak, çevreyi korumak amacıyla enerji yönetmelikleri geliştirilmiştir. Bu kapsamda Bartın Enerji Kimlik Belgesi gibi örnekler oluşturan bir yönetmelik ile birlikte yapılarda enerji kullanımı kıstaslar çerçevesinde düzenlenmektedir.

Enerji kimlik belgesi bir yönetmeliğe bağlı olarak yapılarda belirli incelemeler gerçekleştirilmesi ile hazırlanan bir raporu ifade etmektedir. Bu rapor yapının yalıtım özelliklerini, enerji kullanım miktarını, kaynak kullanımını, enerji tüketim sistemlerini ve ısıtma soğutma özelliklerini içeriğinde barındırır. Temel olarak rapor sonuçlarına göre yapıların ne kadar tasarruflu olup olmadığı belirlenir. Bu sayede yapılarda iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilebilir veya yeni inşa edilen yapılarda eksik noktalar ortadan kaldırılabilir. 

HIZLI TEKLİF AL

Karadeniz'in Sakin Kenti Bartın

Bartın, Karadeniz'in en sakin kentlerinden biri olarak küçük bir kent yapısı göstermektedir. 1991 yılında Bartın, Amasra, Merkez, Ulus ve Kurutaş ilçeleri ile birlikte bir il haline gelmiştir. Günümüzde özellikle Amasra ilçesi sayesinde çok daha yoğun bir şekilde tanınan Bartın, Karadeniz kıyısında önemli turistik kentlerden birisidir. 

Kent, 80 bin şehir nüfusu gösterirken, turizm ve balıkçılık üzerinden ekonomik güç elde etmeyi başarmaktadır. Bartın kentinde gelişim sürekli bir şekilde devam ederken, şehir giderek büyümekte ve kentleşme artmaktadır. Bu nedenle özellikle kentlerde enerji kullanımı artış göstererek, yeni düzenlemeleri ortaya çıkarmaktadır. 

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji kimlik belgesi her yapının 2011 yılı itibariyle mecburen alması gereken bir belgedir. Ticari veya resmi kurum yapısı olarak bazı istisnalar haricinde 50 metrekare üzerinde bulunan her binada Bartın Enerji Kimlik Belgesi yer almak zorundadır. Bu belge 2011 yılından önce inşa edilen yapılarda 2020 yılına kadar alınması gereken bir belgedir. 2011 yılından sonra inşa edilen yapılarda ise enerji kimlik belgesi alınmadan yapı ruhsatı başvurusu gerçekleştirilemez. 

Mevcut binalarda enerji kimlik belgesi için A-G sınıfı arasında bir sınıflandırma yapılır. Sınıflandırma usulüne göre A-C sınıfı arası uygun ve oturulabilir yapı gösterir. D-G sınıfı arasında bulunan yapılar ise oturma sıkıntısı gösteren ve düzeltilmesi gereken sistemler bulunduran yapılardır. Yeni inşa edilen yapılarda enerji kimlik belgesi C sınıfı ile A sınıfı arasında olmalıdır. Aksi takdirde bu yapı, yapı ruhsatı almayı başaramayacaktır. 

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlemeye Yetkili Kuruluşlar

Enerji Kimlik Belgesi düzenlenebilmesi için yetkili kuruluşların bünyesinde EKB uzmanı mimar veya mühendis bulundurması gerekir. Bu kuruluşlar “Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü” Tarafından yetkilendirilmiş, Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketleri olarak adlandırılırlar. Bu kuruluşlar üzerinden belge alınması, yapıların kiraya verilmesi ve satılması konusunda da önemli bir noktadır. Zira 2020 yılından itibaren enerji kimlik belgesi bulunmayan yapılarda satış ve kiralama işlemleri yapılamayacaktır. 

Enerji Kimlik Belgesi Ücreti

Yapılarda, Bartın Enerji Kimlik Belgesi işlemleri gerçekleştirmek için yetkili kuruluşlara başvuru yapıldığında, belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Bakanlık tarafından belirlenen net bir ücret standardı bulunmadığı için yapılar incelendikten sonra kuruluşlar tarafından serbest piyasa koşullarına göre fiyat belirlemeleri sağlanabilir. Genellikle metrekare ölçüleri üzerinden fiyat belirlemeleri gerçekleştirilebilmektedir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM