Batman Enerji Kimlik Belgesi


Batman Enerji Kimlik Belgesi

Batman ilimiz, ülkemizin Güneydoğu bölgesinde yer alan Batman ilimiz Dicle nehrinin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişini korumuş antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır. Merkez nüfusu 325.000 olan Batman ilimizde genel nüfus ise yaklaşık 520.000 civarındadır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almasından dolayı genel anlamda Uzak Akdeniz İklimi kapsamındadır. Kışların soğuk ve sert geçtiği ilimizde kış aylarında termometrelerin -32 dereceyi gördükleri olmuştur. Özellikle ilkbahar mevsiminde Batman ovalarında mevsimlik Küçükbaş ve Büyükbaş hayvan besiciliği göçleri olmaktadır.

Özellikle yer altı zenginlikleri ile ünlü ilimiz batman 1940 yılında petrolün bulunması ile birlikte kısa zaman içerisinde adını duyurmuştur. 1940 yılları içerisinde Raman-1 ismi verilen petrol kuyusundan günde 100 varil ile petrol üretimine geçilmiştir. 1948 ve 2000 yılları arasında ise Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının Batman yöresinde ki muhtelif sahalarda kazdığı kuyulardan 471 âdetinde petrol bularak üretimini sürdürmekte ve boru hattı vasıtasıyla Batman Rafinerisine aktarmak suretiyle Türk ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Son yıllarda şehre yapılan yatırımlar ve sanayinin gelişmesiyle şehir hızlı bir değişimle gelişmiştir. Özellikle inşaat sektörünün gelişmesi Batman ilini büyük ölçekte geliştirmiştir.  Batman hizmet sektöründe Türkiye de büyük başarılar elde etmiş ve kısa sürede şehir özel hastaneler ile dolmuştur. Batman ili ülkemizde gelişmiş olan illerimiz arasında yerini almaktadır.

HIZLI TEKLİF AL

Batman İlimizdeki Enerji Kimlik Belgesi vermeye Yetkili Kuruluşlar Nerelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi sayesinde binaların enerji kaynaklarının daha iyi ve kullanılır olması amaçlanır. Bu nedenle de her binaya Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir. Enerji Kimlik Belgeleri çeşitli sınıflandırmaya göre verilir. Batman Enerji Kimlik Belgesini vermeye yetkili kuruluşlar Enerji Kimlik Belgesini düzenlemek üzere Çevre Şehircilik ve Politikalar Bakanlığınca görevlendirilmiş olan kişi ve kuruluşlardır. Bina Enerji Kimlik Belgesi Bakanlık tarafından düzenlenen eğitimlerde başarı göstermiş olan Enerji Kimlik Belgesi uzmanları, Enerji Verimlilik Danışmanlığı (EVD) Firma yetkilileri ve Serbest Müşavir Mühendis (SMM) Firma yetkilileri bu belgeleri düzenleyip yapı ve bina sahiplerine teslim edebilirler.

Batmanda Enerji Kimlik Belgesi almak isteyenler ne kadar ücret öder?

Enerji Kimlik Belgeleri almak için belirli sabit bir ücretin bulunmamasının yanı sıra fiyatlar piyasa şartları dâhilinde değişiklikler göstermektedir. Fiyatlar genel yapı itibari ile serbest piyasa şartları dikkate alınarak oluşturulmaktadır. Mevcut binalarda konut yapısı ve sayısı hesaplama yapılırken dikkate alınırken yeni yapılarda ise metre kare başı fiyatlandırma yapılmaktadır. Yeni binalarda daire ve yapının metre kare sayısı arttıkça maliyet de fazlalaşmaktadır.

Hesaplama sonucunda binanın yıllık olarak ısıtma, soğutma, sıcak su, aydınlatma, havalandırma gibi tüketimleri birincil enerji olarak belirlenir. Bu enerji tüketim miktarına göre yine bir fiyatlandırma oluşturulabilir.

Batman’da Enerji Kimlik Belgesinin Zorunluluğu Bulunuyor mu?

Enerji Performans yönetmeliğinin 25/15 maddesi gereğince tüm yapı sahiplerine alım, satım ve kiralama işlemleri için Enerji Kimlik Belgesini 01.01.2020 tarihine kadar almak zorundadır. Yapı sahibinin Enerji Kimlik Belgesini almamasında herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır fakat Batman da Enerji Kimlik Belgeleri alınana kadar mevcut yapı ve yeni binalarda alım, satım ve kiralama işlemleri durdurulmaktadır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM