Bayburt Enerji Kimlik Belgesi


Bayburt Enerji Kimlik Belgesi

Bayburt enerji kimlik belgesi, Bayburt’ta bulunan binalarda artık alınması zorunlu hale getirilen bir belgeyi ifade etmektedir. Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada enerji tüketiminin artması ile meydana gelen enerji sorunu enerji kimlik belgelerinin ortaya çıkmasının en önemli nedenidir. Dolayısıyla Türkiye’nin Bayburt ilinde bulunan binalar içinde enerji kimlik belgesi alınmalı ve yeni binalar Enerji Verimliliği Kanunu’na uygun şekilde planlaması ve inşa edilmesi gerekmektedir.

Enerji verimliliğini en yüksek seviyede tutmak ve kişilerin enerji tasarrufu sağlayabilmesi için çıkartılan kanun ile yürürlüğe giren enerji kimlik belgeleri pek çok insanın hayatını kolaylaştırabilecek bir uygulama. Bu sayede kişiler daha az fatura öderken enerji kaynaklarının hızla tükenmesinin de önüne geçmektedir. Bayburt enerji kimlik belgesi ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce Bayburt şehri hakkında bilgi vermek gerekmektedir.

HIZLI TEKLİF AL

Bayburt Hakkında

Bayburt, Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 3652 kilometrelik bir alanda bulunan Bayburt’un kuzeyinde Trabzon, kuzeydoğusunda Rize, doğu ve güneydoğusunda Erzurum, güneyinden Erzincan, batısında ise Gümüşhane illeri bulunmaktadır.

Bayburt halkının büyük bir kısmı Türkmen-Çepniler’den oluşmaktadır. İpek Yolu üzerinde bulunması şehrin ekonomik açıdan gelişmesine ve tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasına nede olmaktadır.

Şehir ekonomisinin büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıktan karşılanmaktadır. Tarım ürünü olarak yem bitkileri, hububat çeşitleri, meyve, sebze, şeker pancarı üretimi yapılmaktadır. Ayrıca şehirde bakır işlemeciliği, kilim dokumacılığı, ehram ve taş işlemeciliği de fazlasıyla yaygındır. Ülkemizin önemli şehirlerinden biri olan Bayburt’ta pek çok bina bulunmaktadır.

Dolayısıyla bu binalarda enerji kimlik belgesi zorunluluğu da bulunmaktadır. Peki, enerji kimlik belgesini alınmazsa ne gibi problemler meydana gelir?

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre artık binalarda da tıpkı elektronik eşyalarda olduğu gibi enerji sınıfı uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama esnasında enerji israfının önüne geçilerek enerji kaynaklarının daha verimli şekilde kullanılması sağlanmaktadır.

Enerji kimlik belgeleri alınmazsa ne olur sorusuna cevap olarak enerji kimlik belgesini almama gibi bir durum söz konusu olamayacağını söylemek doğru olacaktır. Çünkü 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre enerji kimlik belgesini almak zorunlu hale getirilmiştir. Özellikle yeni yapılan binalarda enerji kimlik belgesi olmadan iskan alınamamaktadır. Tapu üzerinden yapılan satış işlemlerinde ise enerji kimlik belgeleri eski ya da yeni bina fark etmeksizin istenmektedir. Aksi takdirde tapu işlemleri yapılmamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Enerji kimlik belgeleri enerji kimlik belgesi vermek üzere yetkilendirilen kuruluşlar tarafından verilmektedir. Enerji kimlik belgeleri SMM belgesine sahip mühendis ve mimarların çalıştığı kurumlar tarafından verilmektedir. Bayburt enerji kimlik belgesine sahip olmak isteyen kişiler ise Bayburt enerji kimlik belgesi veren firmalara başvurarak enerji kimlik belgelerine sahip olabilirler.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Belgeler

Enerji kimlik belgesi başvurusu yaparken bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Mimari proje
  • Statik proje
  • Mekanik proje
  • Elektrik ve aydınlatma projesi
  • Isı yalıtım projesi

Bu evrakları hazırlayarak enerji kimlik belgesi için başvurabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM