Bilecik Enerji Kimlik Belgesi


Bilecik Enerji Kimlik Belgesi

Bilecik Enerji Kimlik Belgesi, bir binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketimi ile ilgili bilgileri içeren bir belgedir. Binanın ısıtma ve soğutma sistemleri, yalıtımı ve sınıflandırması gibi bilgiler yer alır. Her bina için Mayıs 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binaların enerji tasarrufu için büyük avantajlar sağlıyor. Peki, enerji kimlik belgesi nedir? Enerji kimlik belgesi ücretleri ne kadardır? Bu sorunların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL

Bilecik Hakkında

Bilecik, Anadolu tarihinin beşiği konumunda bir ildir. Türkiye’nin en küçük illerinden biri olan Bilecik, verimli toprakları ile bilinir. Geçmişi MÖ 3000’li yıllara kadar uzanıyor. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan şirin Anadolu köşesi, görülmeye değer ve büyüleyici tarihi ve doğal güzelliklerinde ev sahibidir. Orhan Gazi tarafından yaptırılan Şeyh Edebali Türbesi, Söğüt Ertuğrul Gazi Türbesi, Metristepe Zafer Anıtı ve Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı gibi tarihi mekanları ile çokça ziyaretçi çeker.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), bina ile ilgili hazırlanan bir rapor ile düzenlenir. Bu belgenin düzenlenmesi için yetkilendirilen kuruluşlar vardır. Bin metrekare ve daha büyük metrekarelerdeki yeni yapılan binalar için yapı kullanma izin belgesi alınabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu vardır. Belge, binalar ve bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi şartı getiriyor.

Enerji Kimlik Belgesi’nde binayla ilgili genel bilgilerin yanında binanın kullanım amacı, binanın ısıtma, soğutma, iklimlendirme, havalandırma ve aydınlatma sistemleri gibi bilgiler de yer alıyor. Ayrıca, sıcak su temini için kullanılan yıllık enerji miktarı ve enerji türüne göre yıllık birincil enerji miktarı bilgiler de EKB’de bulunuyor.

Ancak, EKB ile binalarda mantolama gibi işlemlerin yapılmasının zorunlu olduğuna dair bilgiler yer alabiliyor. Zorunlu olan, 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla mevcut veya yeni tüm binaların enerji kimlik belgeleri almış olmasıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri

Enerji Kimlik Belgesi, "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" çerçevesinde yürürlüğe girdi. Buna göre, her bina için EKB alınması gerekiyor. Belge, binaların enerji tüketimiyle CO2 emisyon değerlerini gösteren yasal bir belge niteliği taşıyor. Kanunlarda yapılan çeşitli düzenlemelerle zorunlu hale getirilen Bilecik Enerji Kimlik Belgesi ücretleri binanın durumuna göre farklılık gösterebiliyor. Enerji Kimlik Belgesi fiyatları binanın büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Belgenin metrekare birim fiyatı 1 lira civarındadır. Bu miktar, yapının büyüklüğüne göre değişebilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Bilecik

Bilecik Enerji Kimlik Belgesi, yapı ruhsatını 2011 yılından önce alan binalar için 2 Mayıs 2017 tarihinde zorunlu hale geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mevcut binalar için zorunlu hale getirilen EKB şartı, binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme işlemlerde aranıyor. EKB, binanın tamamı için düzenlemelidir. İsteğe bağlı olarak kat mülkiyetini haiz bağımsız bölümler ve farklı kullanım alanları için de ayrı ayrı düzenlenebilmektedir.

Binaların metrekare başına düşen yıllık enerji tüketiminin belirlenmesi için karbondioksit salınımı hesaplanır. Bu değerler, referans bir bina ile kıyaslanır. Kıyaslama sonucu bina, A ila G arasında enerji sınıfına yerleştirilir. Binadaki enerji tüketimini etkileyen bütün parametrelerin enerji verimliliğine etkisini değerlendirme üzere bina enerji performansı hesaplama yöntemi kullanılır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM