Bina Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?


Bina Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Binalar için enerji verimliliğinin belgelenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle tüm binalar için enerjinin verimli bir şekilde kullanılması, enerji tasarrufu sağlanması, gereksiz enerji kullanımının önüne geçilmesi, bu sayede çevrenin korunması hedeflenmiştir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi enerji performans yönetmeliği ile belirlenmiştir. Enerji kimlik belgesi nedir, bina enerji kimlik belgesi nereden alınır biliyor musunuz?

Binanın özelliklerine bakılarak o bina için minimum enerji ihtiyacı belirlenmektedir. Bu belirleme binalara aynen beyaz eşyalardaki gibi enerji performans sınıflandırması yapılmasını sağlamaktadır. Enerji kimlik belgesi ya da kısa adıyla ekb olarak bilinen bir belge ile bu sınıflandırma resmileştirilmektedir. Bu belge ancak yetkili kişilerce verilebilmektedir. 1 Ocak 2011 tarihinden sonraki binalar yeni, bu tarihten önce ruhsat almış olan binalar eski bina olarak belirlenmiştir.

Eski binalar için alınacak enerji kimlik belgesi binada bulunan dairelerin kiralama ve satım işlemleri için gerekli olurken yeni binaların yapı kullanım izni alabilmesi için enerji kimlik belgelerinin çıkarılmış olması zorunludur. Peki bina enerji kimlik belgesi nereden alınır bu konuyu açıklayalım.

Ekb ile İlgili En Çok Sorulan Soru ‘Bina Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?’

Eski ve yeni bina sahiplerini özellikle daire satış ve kiralaması yapacakları zaman son derece yakından ilgilendiren ekb ile ilgili en çok sorulan soru ‘bina enerji kimlik belgesi nereden alınır’ sorusudur. Bu konuda hizmet veren firmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisans almış olan enerji verimlilik danışmanlık şirketleridir. Bu firmalar lisansları ile bakanlık onayı bulunan enerji kimlik belgesi çıkarmaya yetkilidirler.

Bu belge bir binanın enerjiyi verimli tüketme seviyesini göstermektedir. Enerji kimlik belgesi çıkarılırken mantolama olup olmaması, binanın kaç yıllık olduğu, binadaki kapı ve pencere tipleri, kullanılan ısıtma ve soğutma sistemleri gibi detaylar göz önünde bulundurularak hesaplamalar yapılmaktadır. Enerji kimlik belgesinde binanın ısıtma, soğutma, aydınlatma, sıcak su, havalandırma gibi özelliklerinin yanı sıra binanın yıllık karbon salınım miktarı ve yenilenebilir enerji kullanım oranları da hesaplanmaktadır.

Bakanlıkça yetki verilmiş mimar ve mühendisler, bina enerji kimlik belgesi nereden alınır konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır Biliyor Musunuz?

Yeni uygulama ile ev ve iş yeri bulunan tüm binalar için enerji kimlik belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir. 1 Ocak 2020 yılına kadar yeni binaların ruhsat ve kullanım izin belgeleri için gerekli olan enerji kimlik belgesi eski binalar için de alınacaktır. Çünkü bu tarihten itibaren alım, satım ve kiralama yapılırken bu belgeye ihtiyaç duyulacaktır. 

Peki tüm bu işlemler için gerekli olan bina enerji kimlik belgesi nereden alınır biliyor musunuz? İşte bina enerji kimlik belgesi nereden alınır sorusunun cevabı, ekb belgesi düzenlemek için yetki ve izinleri olan, meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendis veya mimarların bulunduğu kurum ve kuruluşlardan alınabilecek olan enerji kimlik belgesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onaylı olarak düzenlenmektedir.


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM