Bina Enerji Kimlik Belgesi Ücreti


Bina Enerji Kimlik Belgesi Ücreti

Binaların enerji kimlik belgesi alması kanuni bir zorunluluktur. Enerji kimlik belgesi İnternet tabanlı bir program olan BEP-TR üzerinden yetkililerce kullanılarak, şartları sağlayanlara enerji kimlik belgesini verebildikleri bir yazılımdır.  Bu belgeye sahip olmama durumlarında binanın el değiştirmesi ya da kiralanması yasak olurken ayrıca denetim sonucunda da bazı idari yaptırımlar mevcuttur.

1 Ocak 2020 tarihine kadar enerji kimlik belgesi alınması zorunludur. Ayrıca yeni yapılarda belgeye sahip olunmaması durumunda oturma ruhsatı da alınamamaktadır. Enerji kimlik belgesi alınırken binanın yeni yapılmış olması ya da mevzuat tarihi öncesinde yapılmış bulunmasının farklı sonuçları vardır. Bina enerji kimlik belgesi ücreti yapının cinsine göre farklılık göstermektedir.

Yapının cinsinin yanında binanın eski yani mevcut yapı olması ya da yeni yapı olması da önem arz etmektedir. Apartman, müstakil konut ya da ticari yapılara ilişkin enerji kimlik belgesinin fiyatı değişmektedir. Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili olan firmalar arasında da proje fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Örneğin enerji kimlik belgesi mevcut binalarda hesaplanırken binanın sahip olduğu daire sayısı ve daire kullanım alanı arasında bir bağıntı kurulmakta ve bu durum da bina enerji kimlik belgesi ücreti tutarını yakından etkilemektedir. Binaya gelen uzman; binanın ısıyı kullanmasını, binanın sahip olduğu kapı ve pencerelerini ve bunun gibi pek çok unsuru değerlendirerek binanın tüketim seviyesini tayin etmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Ücreti Nasıl Belirlenir?

Enerji kimlik belgesine sahip olmak 5627 sayılı kanun gereği, mevzuatta belirtilen özelliklere sahip binalar ve endüstriyel alanlar için mevcut durumda olsun ya da yeni yapılmış/yapılacak olsun zorunlu tutulmuştur. Bu kapsamda, enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili olan gerçek ya da tüzel kişilerden bu belge temin edilmelidir. Aksi bir durumda, binanın tasarrufunda bir değişiklik yapılması mümkün olmayacağı gibi binaların kiralanması sırasında da birtakım zorluklar ortaya çıkabilmektedir.

Enerji kimlik belgesi; binanın ısıtma, soğutma vb. faaliyetlerinin verimliliğine dayalı performans bilgilerini barındıran bir rapor niteliğindedir. Enerji kimlik belgesi, enerji kimlik belgesi düzenlemek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş gerçek ya da tüzel kişiler tarafından verilmektedir. Bina enerji kimlik belgesi ücreti nasıl belirlenir binanın yapısına göre değişiklik göstermektedir.

İstanbul Bina Enerji Kimlik Belgesi Ücreti

Mevcut binalarda binanın ruhsat tarihi, yapının toplam inşaat alanı, projede asansör olup olmaması da enerji kimlik belgesi ücretinin belirlenmesinde etkilidir. Yeni yapılacak olan binalarda bina kimlik belgesinde yer alabilecek en düşük enerji seviyesi C olarak belirlenmiştir. Mevcut binalarda bu seviyesi daha düşük olarak da geçerli kabul edilebilmektedir. Binanın yeni ya da eski yapı olması bina enerji kimlik belgesi ücreti üzerinde etkilidir.

Enerji kimlik belgesi 10 yıllık bir geçerlilik süresine tabidir. Bu süre belge düzenlenme tarihinden itibaren başlamaktadır. Enerji kimlik belgesi, 10 yıldan sonra yenilenmelidir. Ayrıca, enerji kimlik belgesinin binanın girişinde herkesin rahatlıkla görebileceği bir yerde asılması da kanuni bir zorunluluktur. Enerji kimlik belgesi, yetki verilmiş olanlarca BEP-TR adlı bir yazılım üzerinden düzenlenmektedir.

 


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM