HIZLI TEKLİF ALIN

Bina Enerji Modellemesi

Bina Enerji Modellemesi Nedir?

SEMTRIO,Yeşil Bina Sertifikasyonu yanı sıra rakip firmalara Bina Enerji Modelleme hizmeti de sunmaktadır.


Bina Enerji Modellemesi Nedir?


Bina Enerji Modellemesinin amacı, binalarda enerji verimliliği etkileyecek alternatiflerinin faydasını tanımlamak ve bu faydalara göre bina sistemlerini değerlendirmektir.

Bu değerlendirmeleri yapabilmek için geliştirilmiş Bina Enerji Modelleme yazılım uygulamaları ile binalardaki enerji kullanımı değerlendirilmesi tasarımsal olarak hesaplanabilmektedir.

Bu şekilde Bina Enerji Modelleme yazılım programları gerçek binalar ile kıyaslanabilir enerji tüketim değerleri sağlayabilmektedir.


Bina Enerji Modellemesinde Neler Dikkate Alınır?

SEMTRIO, 4.000.000 m2’den fazla inşaat alanına sahip Bina Enerji Modellemesi gerçekleştirmiştir.


Bina Enerji Modellemesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avan proje aşamasından başlanarak devam eden Bina Enerji Modelleme süreçlerinde şu parametreler dikkate alınarak binanın plan ve kesitleri 3D olarak Bina Enerji Modelleme yazılım programlarında tekrardan çizilmektedir.

Bina Enerji Modellemesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bina Enerji Modellemesi Nasıl Uygulanır?

SEMTRIO İngiltere, Hollanda, Rusya, Katar başta olmak üzere 21 farklı ülkeye hizmet vermektedir.


Bina Enerji Modellemesi Nasıl Uygulanır?

Avan proje aşamasında başlanılan ‘Bina Enerji Modellemesinde, binada kullanılacak mekanik ekipman ve yapı elemanı verimliliklerin binanın enerji performansına etkisi daha verimli incelenir ve bina projelendirmeye bu şekilde devam edilir.

İlk olarak bina mimari projeye uygun olarak Bina Enerji Modelleme programında 3 boyutlu olarak, bina konum ve yön bilgilerine göre modellenir.

Bina ısıtma-soğutma ve mekanik havalandırma sistemlerinin enerji verimlilik değerleri (COP gibi) ve çeşitleri (fan-coil, ısı pompası, VRF, roof-top gibi) Bina Enerji Programına girilir.

Bina Enerji Modelleme programı ise tüm bu bilgiler ışığında binanın enerji tüketim değerlerini saatlik, günlük ve aylık olarak döker. Metrekare başına düşen ısıtma ve soğutma yüklerini de kWh saat bildirir. Bu şekilde artık tasarım aşamasında binanın ne kadar enerji tüketeceği bilgisine ulaşılmış olur ve binanın enerji verimliliğini arttırmak için yol haritası çizilebilir.

Bina ısıtma-soğutma ve mekanik havalandırma sistemlerinin enerji verimlilik değerleri (COP gibi) ve çeşitleri (fan-coil, ısı pompası, VRF, roof-top gibi) Bina Enerji Programına girilir.Bina Enerji Modellemesi ve Yeşil Bina

SEMTRIO, Bina Enerji Modellemesi yanı sıra tüm Yeşil Bina süreçlerini yönetmektedir.


LEED Sertifikası ve Bina Enerji Modelleme

USGBC tarafından yürütülen LEED Yeşil Bina sisteminde Bina Enerji verimliliği 110 puan içinde 18 puan getirisi ile en çok puan kazandıran LEED kredisi olmaktadır.

Bina Enerji Verimliliği kredisinde maksimum seviyede puan alabilmek için ise Bina Enerji Modellemesi yapılması gerekmektedir.

LEED kriterleri Bina Enerji Verimliliği değerlendirmesini ASHRAE Standard 90.1-2010 Appendix G’de öngörülen Baz Bina verimlilik değerlerine göre yapmaktadır.

Yeni yapılacak tüm binaların ASHRAE Standard 90.1-2010 Appendix G’deki Baz binaya göre aşağıdaki şekilde daha verimli olması gerekmektedir.

LEED bu zorunluluğu sertifikasyon alınabilmesi için ‘ÖnKoşul’ olarak kabul etmektedir. Buna göre, Yeni Binaların baz binaya göre en az %5 daha enerji verimli olması zorunlu tutulmaktadır.

%5’den başlayarak %50 daha enerji verimliliği sağlandığında ise toplamda 18 puan kazanılabilmektedir.

Leed - Ap SEMTRIO, Amerikan Yeşil Bina Derneği üyesidir, bünyesinde bina enerji modelleme uzmanlarının yanı sıra her branşta LEED AP bulunmaktadır.


Farkındalık Yaratın

SEMTRIO firmanız adına Bina Enerji Modellemesi faaliyetleri de yürütür, çalışmalarınızın tüm paydaşlara ulaşmasını sağlar.


Farkındayız…

Daha fazlasını istediğinizi biliyoruz, bu nedenle SEMTRIO sadece bir danışmanlık firması değildir. Bina Boyutunda LCA faaliyetlerinizi daha verimli hale getirmek, PR artışı sağlamak ve ürün/hizmetlerinizi daha bilinir hale getirmek için iştirak şirketleriyle beraber çalışır ve işinizi geliştiririz.

LCA'nın Faydaları

Yazılım ve IT

Semtrio Ar-Ge

Tasarım ve Dijital Pazarlama

Tasarım ve Dijital Pazarlama (Lokomotif Yazılım)
Teklif Alın +90 216 807 02 48
SİZİ ARAYALIM