Bingöl Enerji Kimlik Belgesi


Bingöl Enerji Kimlik Belgesi

Binaların enerji ihtiyaçları ve enerji tüketimi ile ilgili bilgiler içeren ve zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi, son yıllarda en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Bingöl Enerji Kimlik Belgesi gibi farklı illerde farklı belge hazırlayan firmalar var.

İllerdeki yapıların durumlarına ve iklim şartlarına göre belgenin kapsamı değişebilmektedir. Binanın iklimlendirme ve havalandırma sistemleri, yalıtım durumu ve yapının sınıflandırması gibi faktörler, Enerji Kimlik Belgesi alma şartlarını karşılayabilmelidir. Bu sebeple bu alanda tecrübeli ve profesyonel firmaların desteğine ihtiyaç duyuluyor. Peki, Enerji Kimlik Belgesi veren firmalar hangileridir? Enerji Kimlik Belgesi fiyatları ne kadardır? Bu sorunların ve daha fazlasının cevaplarını derlediğimiz makalemiz size yol gösterecek!

HIZLI TEKLİF AL

Bingöl Hakkında

Bingöl, Doğu Anadolu bölgesinde bulunuyor. Yaklaşık 282 bin nüfusu bulunan Doğu Anadolu’nun şirin kenti, dağlık bir bölgede alıyor. Bu sebeple dağlık alanların etkisi ile yaz aylarında kentin ortalama sıcaklığı 21 derece, kış aylarında da eksi 5 derece civarında hissedilmektedir. Doğal güzellikleri ve yüksek dağları ile doğa turizmi için elverişli olan Bingöl’ün göl üzerinde yüzen adaları, en çok turist çeken doğal güzellikler arasında yer alıyor. Urartular döneminden kalma olan Sentarius Kalesi ve Yolçatı Kayak Merkezi de kentte görülmesi gereken yerlerden…

Erzincan, Erzurum, Tunceli, Muş, Diyarbakır ve Elazığ’a komşu olan Bingöl’ün gömme, sirın, keşkek ve tutmaç” gibi yöresel yemekleri vardır. Silki baklava ve dolanger gibi tatlıları da bölgeye özgür lezzetler arasında yer alıyor. Urartular döneminde Bingöl ve çevresini gözetleme amacı ile kurulan bu kale günümüzde ziyaretçilerini bekliyor.

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Enerji Kimlik Belgesi, enerji tasarrufu ve binalardaki enerji stratejileri için oldukça önemli bir belge. Bingöl Enerji Kimlik Belgesi gibi farklı illerde için Enerji Kimlik Belgesi veren firmalar var.

Bu firmalar, belgenin içeriği ve yapılması gerekenlerle ilgili tecrübeye ve bilgi birikimine sahip. Bu firmaları seçerken yetkili ve kurumsal olmalarına dikkat edilmelidir. Yetkisiz kurumlardan alınan EKB’ler, geçersiz sayılıyor. Bu sebeple EKB veren firmanın referanslarının incelemesi, firmanın EKB kodunun internet ortamında sorgulanması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kurumsal web sitesinde EKB için yetkilendirilmiş firmaların iletişim bilgileri ve adreslerine ulaşabilir.

Enerji Kimlik Belgesi veren firmalar, binalar için sadece enerji tasarrufu veya enerji verimliliği konularında destek sağlamıyor. Ayrıca, binaların sera gazı salınımı gibi zararlı gaz salınımı miktarlarını da belirliyor ve hangi oranlarda kullanılması gerektiği hakkında destek veriyor.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji Kimlik Belgesi fiyatları, daire sayısına veya metrekare oranına göre değişiyor. Eski yapı veya yeni yapıya göre yapılan fiyatlandırması, yapının büyüklüğüne göre en az 150 liradır. Metrekare birim fiyatları da ortalama 1 lira civarındadır. Yani 100 metrekarelik bir daire için ortalama 100 lira EKB fiyatı çıkar. 700 metrekareden büyük alanlar için EKB fiyatlandırması daha yüksek miktarlarda olmaktadır.

Bingöl Enerji Kimlik Belgesi

Binalarda enerjinin verimli kullanılması için hazırlanan yönetmelik gereği EKB düzenlenmektedir. Bingöl Enerji Kimlik Belgesi gibi farklı illerde EKB alabilmek için EKB uzmanı personele ihtiyaç vardır. EKB firmaları, ilgili bakanlığın verdiği enerji uzmanlık belgesine sahip kişiler istihdam eder. Bu kişiler, yeni ve eski binaların enerji verimliliği açısından sınıflandırmasını yapmaya yetkilidir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM