Bitlis Enerji Kimlik Belgesi


Bitlis Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), inşaat veya bina yöneticileri tarafından alınması gereken bir belgedir. Bu sebeple bina yöneticileri Enerji Kimlik Belgesi için arayış içine girmektedir. Bitlis Enerji Kimlik Belgesi, ildeki binalarda ısı yalıtımı standartları için alınması zorunlu bir belgedir. EKB olan ve olmayan binalar karşılaştırıldığında ısı yalıtımı olan binalarda enerji faturalarının daha az geldiği görülmektedir. Peki, Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu nedir? Enerji Kimlik Belgesi ne kadar? Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar Bitlis ve çevresinde ne gibi faaliyetlerde bulunuyor? İşte cevapları…

HIZLI TEKLİF AL

Bitlis Hakkında

Bitlis, Van Gölü’nün bir kısmını topraklarında barındıran bir ildir. Yüzölçümü 8 bin 582 kilometrekare olan Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nin illerinden biridir. Yukarı Fırat ve Yukarı Murat bölümleri Bitlis’in sınırları üzerindedir. Haydarpaşa Garı-İran demiryolu, Bitlis’in ilçelerinden Tatvan'dan geçmektedir. Van Gölü dışında Nazik Gölü, Nemrut Krater Gölü, Arin Gölü ve Aygır Gölü de bu ilin sınırları içindedir. Sert karasal iklim özelliklerine sahiptir. Bitlis’te kesişen Orta ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen yollar, doğuya doğru devam eder.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Enerji Kimlik Belgesi, Mayıs 2017 tarihi itibariyle zorunlu hale geldi. Yapı ruhsatını 2011 yılından önce alan mevcut binalar için 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla EKB alınması zorunlu oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımladığı "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" çerçevesinde hazırlanan EKB, eski ve yeni binalar için zorunlu hale geldi.

Yönetmelikteki zorunluluk, belirtilen tarih itibariyle mevcut veya yeni binaların EKB almış olmalarıdır. “Mantolama” gibi dış cephe ısı yalıtım uygulamaları enerji performansı için yeterli olarak algılanmaktadır. Mevcut yönetmeliğe göre yeni binalar, zaten izin verilen asgari enerji performansı kriterlerine uygun olarak inşa edilmek zorundadır. Yani belirlenen standartlarda ısı yalıtımı sağlanmış olmalıdır. Mevcut binaların enerji performansını artırma zorunluluğu yoktur.  

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar?

Bitlis Enerji Kimlik Belgesi gibi farklı illerde EKB almak için binaların metrekaresine ve enerji tüketim durumuna göre belli bir miktar ücret ödenmelidir. Bunun için Enerji Kimlik Belgesi veren firmalar aracılığı ile hesaplama yapılabilir. Enerji Kimlik Belgesi ne kadar diye sorulduğunda öncelikle bu hesaplama yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Hesaplamalar sonucunda mevcut veya yeni binanın yıllık ısıtma, soğutma, sıcak su, aydınlatma ve havalandırma için enerji tüketimleri “birincil enerji” olarak değerlendirilir. Bu kalemlerde tüketilen enerji miktarı belirlenir. Binalardaki bu tüketim değerleri ile bağlantılı olarak karbondioksit (CO2) salınımı hesaplanır. Binalardaki yenilenebilir enerji kaynakları kullanımları da bu hesaba katılarak Hesaplama sonucunda binanın enerji tüketim miktarı ile karbondioksit salınımı, referans binanın değerleriyle karşılaştırılarak bir değer bulunur.

Bu tür hesaplamaları yaparak EKB hazırlayan firmalar, binadan sorumlu yöneticilere EKB fiyatı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar Bitlis

Bitlis Enerji Kimlik Belgesi veren firmalar, genellikle mimarlar, elektrik mühendisleri ve inşaat mühendisleri gibi alanında uzman personel istihdam eder. EKB uzmanları, “Bina Enerji Performansı” yazılımına kayıtlıdır. Bu uzmanlar, bina hakkındaki enerji bilgilerini bakanlık bünyesindeki bu yazılıma kaydeder. Bu yazılım, ülke çapındaki bütün binaların durumun bilinmesine ve denetiminin yapılmasına olanak tanır.

Enerji Kimlik Belgesi veren firmalar Bitlis ve çevresindeki binalar için de EKB hazırlamaktadır. Bu firmalar, bina sahipleri ve yöneticilerinin talebi doğrultusunda EKB hazırlar. Binayı satmak veya kiralamak gibi işlemler için zorunlu olan EKB, bu firmalar sayesinde standartlara ve yönetmeliğe uygun olarak bina sorumlularına sunulur.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM