Doğal Elyaflardan Mamul Dokuma ve Örgü Kumaşlar için PCR Yayınlandı

Doğal Elyaflardan Mamul Dokuma ve Örgü Kumaşlar için PCR Yayınlandı

Blog-Post-Image

Kasım 2017’de Semtrio ve ISKO™ ortak girişimi ile geliştirilmeye başlanan PCR dokümanı 26 Ekim 2018 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe girdi. Tüm dünyadan dokuma ve örgü kumaş üreticilerinin ve tüm diğer tekstil paydaşlarının kullanımına sunulan PCR dokümanı, LCA çalışmaları ve EPD Belgesi üretilmesi için takip edilmesi zorunlu olan bir dokümandır.

Mayıs, Haziran ve Temmuz 2018 döneminde The Internaitonal EPD System internet sitesi üzerinden görüşe ve yorumlara sunulan PCR dokumanı Amerika’dan Yeni Zellanda’ya kadar tüm dünyadan ve tekstil sektörünün her kolundan paydaşlarının ilgisini çekmiş ve tüm paydaşlardan görüş ve yorumlar alınmıştır. Türkiye ve dünyadan görüşe davet edilen 200’ün üzerinde paydaşı ortak konu ve aynı kapsam da buluşturan PCR dokümanın moderatörlüğü ise Semtrio tarafından gerçekleştirilmiştir.

Doğal elyaflardan (pamuk, viskoz, modal, yün, kaşmir – ipek harici) mamul dokuma ve örgü kumaşlar için geliştirilen PCR tüm denim ve diğer dokuma ve örgü kumaş üreticilerinin kullanımına sunulan LCA – Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi metodolojisi ve EPD Belgesi kılavuzu niteliğindedir. Sürdürülebilir tekstil ve sürdürülebilir moda gibi kavramların içini dolduran ve sürdürülebilirliği ölçülebilir kılan LCA çalışmaları için hassas ve yüksek doğrulukta metodoloji oluşturan bu PCR dokümanı, EPD Belgesi yapmak isteyen tüm dünyadan özellikle denim üreticilerinin kullanması ve takip etmesi gereken bir dokümandır.

Sektöre dair en güncel haberler için yazılarımıza göz atın.

10 dk

“Bilimsel Tabanlı Hedefler” Webinarımızı Gerçekleştirdik

Semtrio olarak “Bilimsel Tabanlı Hedefler” webinarımızı çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. 

10 dk

İstanbul’un İklim Vizyonu: 2050 Karbon-Nötr Bir Şehir

İstanbul İklim Vizyonu ile revize edilen İstanbul İklim Değişikliği Eylem Planı 5 Kasım’daki lansman ile açıkla...

10 dk

Hükümetlerin Fosil Yakıt Üretim Planları Limitlere Uyumlu Değil

Glasgow’da bu yıl 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler 26. Taraflar Konferansı...

l