Doğal Elyaflardan Mamul Dokuma ve Örgü Kumaşlar için PCR Yayınlandı

Doğal Elyaflardan Mamul Dokuma ve Örgü Kumaşlar için PCR Yayınlandı

Blog-Post-Image

Kasım 2017’de Semtrio ve ISKO™ ortak girişimi ile geliştirilmeye başlanan PCR dokümanı 26 Ekim 2018 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe girdi. Tüm dünyadan dokuma ve örgü kumaş üreticilerinin ve tüm diğer tekstil paydaşlarının kullanımına sunulan PCR dokümanı, LCA çalışmaları ve EPD Belgesi üretilmesi için takip edilmesi zorunlu olan bir dokümandır.

Mayıs, Haziran ve Temmuz 2018 döneminde The Internaitonal EPD System internet sitesi üzerinden görüşe ve yorumlara sunulan PCR dokumanı Amerika’dan Yeni Zellanda’ya kadar tüm dünyadan ve tekstil sektörünün her kolundan paydaşlarının ilgisini çekmiş ve tüm paydaşlardan görüş ve yorumlar alınmıştır. Türkiye ve dünyadan görüşe davet edilen 200’ün üzerinde paydaşı ortak konu ve aynı kapsam da buluşturan PCR dokümanın moderatörlüğü ise Semtrio tarafından gerçekleştirilmiştir.

Doğal elyaflardan (pamuk, viskoz, modal, yün, kaşmir – ipek harici) mamul dokuma ve örgü kumaşlar için geliştirilen PCR tüm denim ve diğer dokuma ve örgü kumaş üreticilerinin kullanımına sunulan LCA – Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi metodolojisi ve EPD Belgesi kılavuzu niteliğindedir. Sürdürülebilir tekstil ve sürdürülebilir moda gibi kavramların içini dolduran ve sürdürülebilirliği ölçülebilir kılan LCA çalışmaları için hassas ve yüksek doğrulukta metodoloji oluşturan bu PCR dokümanı, EPD Belgesi yapmak isteyen tüm dünyadan özellikle denim üreticilerinin kullanması ve takip etmesi gereken bir dokümandır.

Sektöre dair en güncel haberler için yazılarımıza göz atın.

10 dk

AB ETS’deki Ücretsiz Tahsisatlar Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizmasını Nasıl Etkileyecek?

Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi Nedir? 2005’te uygulamaya konulan Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi...

10 dk

COP27’de Alınan Kararlar ve Gelecekteki Olası Yansımaları

Bu yıl 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleştirilen 27. Taraflar Konferansı (COP27),...

10 dk

“Bilimsel Tabanlı Hedefler” Webinarımızı Gerçekleştirdik

Semtrio olarak “Bilimsel Tabanlı Hedefler” webinarımızı çevrimiçi olarak gerçekleştirdik.