Bolu Enerji Kimlik Belgesi


Bolu Enerji Kimlik Belgesi

Bolu Enerji Kimlik Belgesi almak için bölgedeki yetki firmalara müracaat edilmesi gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye yetkili kuruluşlar, yeni tasarlanan ve mevcut binalar için enerji verimliliğine odaklanan EKB düzenler. Bu belge, artan enerji tüketiminden tasarruf edilmesini sağlar. Ayrıca binalarda tüketilen enerji ücretlerini de azaltır. Peki, Enerji Kimlik Belgesi nereden alınır? Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli belgeler nelerdir?

HIZLI TEKLİF AL

Bolu Hakkında

Bolu, İç Anadolu’nun doğal güzellikleri ile ünlü bir kentidir. Hitit uygarlığına ev sahipliği yapan Bolu, Frigler’den Roma İmparatorluğu’na kadar birçok uygarlığı ağırlamıştır. 1071’de Anadolu’nun kapısının açılmasıyla da Türklerin kontrolüne geçmiştir. Bağımsız Türkiye'nin kurulması ile vilayet statüsü kazanan bu güzel kentte tarım en önemli geçim kaynağıdır. Ormanlarla çevrili kentte ormancılık da önemli bir ekonomik faktördür. Maden rezervleri bakımından da zengin olan Bolu’da bulunan Abant Gölü, Gölcük Tabiat Parkı, Yedi Göller, Seben Kaya Evleri ve Akşemsettin Türbesi her yıl yüzlerce turist ağırlar.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi, mevcut binalar için 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nun geçici 6’ncı maddesinin ikinci fıkrası gereğince 02 Mayıs 2017 tarihine kadar, yeni binalar için ise ilgili yönetmeliğin geçici 4’üncü maddesinin birinci fıkrası gereğince 01 Ocak 2011 tarihinden itibaren alınması zorunlu bir belgedir. Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü enerji verimliliği danışmanlık firmalarının sorumluluğuna verilmiştir. Yeni binalar için ise, EKB uzmanları tarafından hazırlanmaktadır.

Bolu Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili kuruluşlar yeni ve eski binalara göre değişir. Yeni binalar için binanın tasarımında görev alan mimarlar, mühendisler EKB için yetkilidir. Mevcut binalar için ise enerji verimliliği danışmanlık şirketleri Enerji Kimlik Belgesi düzenleme yetkisine haizdir. Bu konuda meslek disiplinlerine işaret edilen EKB veren firmalar dışında Serbest Müşavir Mühendis belgesine sahip mühendisler, mimarlar veya bu özelliklere haiz mühendis veya mimar bulunduran tüzel kişiler EKB vermeye yetkili kuruluş sayılmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli belgeler, ilgili yönetmelikte belirtilmiştir. Bu belgeyi alabilmek için öncelikle “mekanik tesisat projesi” istenmektedir. Bu proje içinde soğutma, ısıtma ve havalandırma projeleri yer alır. Bu sebeple EKB için en önemli evrak mekanik tesisat projesidir. Mekanik projeleri içeren belgeler, eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. EKB için ayrıca “ısı yalıtım projesi” de istenmektedir. Isı yalıtım projesi yerine mantolama sözleşmesi de olabilir.

Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli belgeler şöyle sıralanabilir;

Mekanik proje,

Isı yalıtım projesi (veya mantolama sözleşmesi),

Mimari proje,

Statik proje,

Elektrik aydınlatma projesi.

Bina Enerji Kimlik Belgesi

Bolu Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji verimliliği için önemli bir belgedir. Bina projesinin müelliflerinden biri veya EKB vermeye yetkili danışmanlık şirketleri, Enerji Kimlik Belgesi verebilir. Proje müelliflerinden herhangi birinin EKB düzenleme zorunluluğu yoktur. Yönetmelikte belirtilen özelliklere haiz özel veya tüzel kişiler Enerji Kimlik Belgesi verebilir. Enerji Kimlik Belgesi alınmayan binalarda alım, satım veya kiralama gibi işlemler yapılamaz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM