Bursa Enerji Kimlik Belgesi


Bursa Enerji Kimlik Belgesi

Bursa Enerji Kimlik Belgesi, binaların asgari enerji ihtiyacı ve yenilenebilir enerji oranı gibi bilgileri içeren ve alınması zorunlu bir belgedir. Binanın enerji tüketim sınıfı, ısı yalıtım özellikleri ve iklimlendirme sistemleri hakkında da bilgiler yer alır. “Binanın enerji karnesi” niteliğindeki Enerji Kimlik Belgesi (EKB), mevcut binalarda 2017 yılından itibaren alım-satım ve kiralama işlemlerinde aranan bir belgedir. Peki, enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar nelerdir? Enerji Kimlik Belgesi alınmazsa ne olur?

HIZLI TEKLİF AL

Bursa Hakkında

Osmanlı Devletinin başkentlerinden Bursa, “evliyalar diyarı” olarak bilinir. Tarihî abideleri ile meşhur bir şehirdir. Doğal güzellikleri ile de her yıl binlerce turistin uğrak yeridir. Şifalı kaplıcaları ile dünyaca ünlü olan Bursa, Marmara Bölgesi’nin güneyinde yer alır. Türkiye’nin dördüncü büyük kentidir. Aynı zamanda gelişmiş bir sanayi kenti olan Bursa, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda işletme barındırır. Türkiye’nin en ünlü kayak merkezi Uludağ’ın ev sahibi olan Bursa’da mobilya ve tekstil sektörü de gelişmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlemeye Yetkili Kuruluşlar

Her ilde enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar vardır. Bursa Enerji Kimlik Belgesi gibi her il için bu EKB veren firmalar bulunur. Mevcut binalar ve yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar farklıdır. Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisi, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Bu müdürlük tarafından yetkilendirilen “enerji verimliliği danışmanlık” şirketleri, mevcut binalar için EKB düzenlemek ile sorumludur.

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren iskân (yapı ruhsatı)  alan yeni binalar için ise, EKB düzenleme yetkisi, yapı kullanım izin belgesi aşamasında kullanılır. Bu yetki, EKB düzenlemeye yetkili kuruluşlar ile birlikte EKB uzmanı proje müelliflerindedir. Sorumlular, EKB düzenleyerek ilgili il veya ilçenin belediyesine vermekle yükümlüdür. Bu yetkiden; tasarımcı mühendis ve mimarlar, EKB düzenlemeye yetkili kuruluşlar, ilgili kamu idareleri ve yapı denetim mekanizmaları sorumludur.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji Kimlik Belgesi, yeni binalarda yapı kullanım izni alınması için zorunludur. Binanın yapım sürecinde alınması gerekir. Mevcut binalarda da, alım, satım ve kiralama işlemleri için alınması gereken bir belgedir. EKB, binanın enerji tüketim sınıflarındaki iyileştirmeyi gösteren önemli bir belgedir. Peki, Enerji Kimlik Belgesi alınmazsa ne olur?

EKB alan binalardan daha az vergi alınmasına yönelik muhtemel yasal düzenlemelerden faydalanılamaz.

EKB’si olmayan yeni binalara yapı kullanım izni (iskân) verilmez

EKB’si olmayan mevcut binaların alım, satım ve kiralama işlemleri gerçekleştirilemez.

Enerji Kimlik Belgesi, “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” çerçevesinde yasal bir zorunluluktur. İlgili bakanlık tarafından yapılan denetimlerde EKB ibraz edilemezse yasal cezaları ve sorumlulukları vardır.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadara Alınır?

Bursa Enerji Kimlik Belgesi gibi farklı illerde alınacak EKB’ler için binaların büyüklüğüne göre farklı ücretler çıkmaktadır. Yani Enerji Kimlik Belgesi ne kadar alınır sorusunun cevabını vermek için binanın büyüklüğü ve niteliği hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. EKB ücretleri, sanılanın aksine büyük rakamlar değil. Örneğin; 700 metrekareden az binalar için EKB ücreti 300 lira civarındadır. Yani 10 katlı bir bina için Enerji Kimlik belgesi ne kadara alınır sorusunun cevabı bu olabilir. Bunun gibi kaba bir hesaplama ile EKB ücretleri tahmin edilebilir. Ancak net ücreti EKB düzenlemeye yetkili firmalar verebilir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM