Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi


Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi

Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi, eski ve yeni binalar için zorunlu belgedir. İlgili yasa ve yönetmeliklere göre her bina için alınması gereken Enerji Kimlik Belgesi (EKB), enerji tasarrufu için birçok avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, EKB alan bina sahiplerine vergi indirimleri gibi avantajlar da sağlayabilecektir. Peki, bina Enerji Kimlik Belgesi nedir? Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi zorunlu mu? İşte cevapları…

HIZLI TEKLİF AL

Çanakkale Hakkında

Çanakkale, şehitler diyarıdır. Benzeri görülmemiş kahramanlık hikayelerinin yazıldığı Çanakkale Savaşları’na sahne olan Çanakkale, kıyılarıyla Avrupa ve Asya'yı birleştirir; Marmara ve Ege Denizi’ni birbirine bağlar. Şehitlik Abidesi, anıtları ve şehit kabirlerine ev sahipliği yapan kent, Troya ve Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin beşiğidir. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı gibi iç ve dış turizm için önemli tarihi ve turistik mekanları ile de ünlüdür. Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin hüküm sürdüğü Çanakkale’de çok sayıda tatil beldesi vardır.

Bina Enerji Kimlik Belgesi

Bina Enerji Kimlik belgesi, enerji verimliliği yatırımlarının doğru yere yapılmasını sağlayan önemli bir belgedir. Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi, yıllık ısıtma ve soğutma değerleri ile diğer tüketim değerleri belirleyen bir belgedir. Verimli enerji kullanımını yaygınlaştırmak ve doğru yatırım yapmak amacıyla önemli bir göstergedir. Enerji sınıfı yüksek binalar, yaşam alanları veya yatırım olarak daha çok tercih edilmektedir. Bu sebeple Enerji Kimlik Belgesi, bu tür enerji verimliliği yüksek binaların bilinmesi ve belirlenmesi için kullanılabilir.

Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi’nin sadece yeni binalar için zorunlu olduğu bilgisi doğru değil. Ayrıca, eski binalarda Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu da var. 1 Ocak 2011 yılından önce yapılmış ve yapı ruhsatı alınmış eski binalar için de EKB alınması gerekiyor. EKB’si alınmayan binalarda alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamıyor.

Eski binalar, 5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu’nun” geçici altıncı maddesinin ikinci fıkrası gereğince 02 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB almak zorundaydı. Bu zorunluluk 1 Temmuz 2020 tarihine uzatıldı. Eski binalarda bu tarihe kadar EKB alınması gerekiyor. Yönetmeliğe göre, bu tarihe kadar enerji kimlik belgesi alınmazsa binalarda veya bağımsız bölümlerde alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Eski binalarda EKB düzenleme yetkisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin sorumluluğuna verildi.

Bu arada, EKB almak için binada mantolama yapma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak binanın enerji sınıfını yükseltmek için mantolama işlemleri yapılabilir.

Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi, binalarda enerjinin verimli kullanılmasına ve enerji israfının önlenmesine odaklanıyor. Ayrıca, çevrenin korunması da amaçlanıyor. Yeni binalar için EKB, Enerji Kimlik Belgesi uzmanları tarafından hazırlanıyor. EKB, yeni binalarda yapı kullanma izin belgesi aşamasında veriliyor. Yani yeni bina sahiplerinin ekstra bir işlem yapması gerekmiyor. Eski binalar için Çanakkale Enerji Kimlik Belgesi, “BEP-TR” adı verilen Bina Enerji Performansı yazılımı aracılığı ile düzenleniyor. “BEP-TR” yazılımına erişim ve kullanma yetkisi, enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlara verildi. Ancak, bu yazılımı kullanma yetkisi, Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar adına bakanlık tarafından BEP-TR’ye erişim yetkisi verilen gerçek kişiler tarafından kullanılabiliyor.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM