Çankırı Enerji Kimlik Belgesi


Çankırı Enerji Kimlik Belgesi

Çankırı Enerji Kimlik Belgesi, binalarda ısı yalıtımı gibi enerji sınıfını artıran uygulamaları hayata geçirmek için önemli bir işlevi vardır. Enerji Kimlik Belgesi’ne (EKB) sahip binalarda önemli oranda enerji tasarrufu sağlanması öngörülmektedir. EKB olmayan binalarla kıyaslandığında EKB alınmış binalarda daha az enerji maliyetleri olduğu görülmektedir. Bu da daha az doğalgaz veya elektrik faturası ödenmesi anlamına gelmektedir. Binaların enerji kullanmadaki verimliliğini gösteren Enerji Kimlik Belgesi diğer birçok avantajı da barındırır. Peki, Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı hangi seviyelerdedir? EKB belgesi beren firmalar hangileridir? Bina Enerji Kimlik Belgesi zorunlumu? Bu soruların cevabını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL

Çankırı Hakkında

Çankırı, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerden biridir. 11 ilçesi bulunan kent, 216 bin 362 kişilik nüfusa sahip. Trafik kodu “18”, telefon alan kodu “376” olan Çankırı’nın yüzölçümü 8 bin 411 kilometrekaredir. MÖ 2000’li yıllarda Hititler’in yaşadığı kent, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler ve Galatlar gibi uygarlıklara ev sahipliği yaptı. Malazgirt Zaferi’nin ardından Türklerin hakim olduğu Çankırı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında il statüsü aldı. İlin halkının dörtte üçü geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Önemli bir kaya tuzu kaynağı olan Tuz Mağarası bulunan kent, linyit ve alçıtaşı gibi madenler bakımından da zengindir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı

Çankırı Enerji Kimlik Belgesi almak için bina sahiplerinin bir miktar ücret ödemesi gerekiyor. EKB belgesi, enerji danışmanlık firmaları tarafından verilmektedir. Bu firmalar, EKB düzenlemeye yetkili uzmanlar istihdam etmektedir. Geçerlilik süresi 10 yıl olan EKB’nin maliyeti, binaların metrekaresine göre değişmektedir. EKB vermeye yetkili firmalar, Enerji Kimlik Belgesi fiyatı için bir hesaplama yapmaktadır. Metrekare başına yapılan bir hesaplamada, bina için bir EKB maliyeti çıkarılır. Bu maliyet ortalama bir bina için 200 ile 400 lira arasında değişebilmektedir. Metrekare başına da 10 kuruş ile 1 lira arasında değişen miktarlarda maliyet çıkabilmektedir.

EKB Belgesi Veren Firmalar

Enerji Kimlik Belgesi, eski ve yeni binalar için zorunlu bir belgedir. EKB belgesi veren firmalar, ilgili bakanlık tarafından yetkilendirilen firmalardır. EKB almaktan yatırımcı kuruluşlar, bina sahipleri ve yöneticileri, binanın enerji yöneticileri, işletmeci kuruluşlar, işveren veya temsilcileri, tasarımcı mimarlar ve mühendisler, uygulayıcı yükleniciler ve üreticiler sorumludur. Ayrıca, bina yapımında ve EKB düzenlenmesinde görevli müşavirler, danışmanlar, proje kontrolü yapan gerçek veya tüzel kişiler, EKB düzenlemeye yetkili kuruluşlar, denetim kuruluşları ve işletme yetkilileri görevli ve yetkilidir.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Zorunlumu?

Enerji Kimlik Belgesi alınmadığı takdirde binaya oturma ruhsatı veya iskan verilmiyor. Mevcut binalarda da alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamıyor. Bu sebeple bina Enerji Kimlik Belgesi zorunlumu sorusunun cevabı; evet, zorunludur! Çankırı Enerji Kimlik Belgesi gibi farklı illerde farklı EKB veren firmalar vardır. Bu firmalar aracılığı ile EKB alınması gerekir. Yönetmelik hükümlerine göre, enerji verimliliği ilkelerini karşılamayan binalara proje aşamasında inşaat izni verilmediği durumlar da olabilmektedir. Bu sebeple konutlar, ofisler, eğitim ve sağlık binaları, oteller, ticari merkez binaları gibi bina tipolojilerindeki mevcut ve yeni binalar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM