HIZLI TEKLİF ALIN

CDP – Karbon Saydamlık Beyanları

CDP – Karbon Saydamlık Beyanları Nedir?

SEMTRIO, Türkiye’nin en önde gelen kurumlarına CDP danışmanlık hizmeti vermektedir.


CDP – Karbon Saydamlık Beyanları

CDP Karbon Saydamlık Beyanları    binlerce şirketin çevre bilgilerinin ölçüp açıklamasına, yönetmesine ve paylaşmasına izin veren tek bağımsız, küresel sistemdir. Sürdürülebilir çevre sınırları içinde çalışan ve iklim değişikliğini önleyen, su güvenliğini arttıran ve ormansızlaşmayı önleyen küresel ekonomik sistemi katalize etmeyi amaçlamaktadır. CDP tarafından sunulan bilgiler, yatırımcıların, şirketlerin ve hükümetlerin çevresel sorunların riskini azaltmak için bilinçli kararlar almaya yardımcı olmaktadır.

CDP anketlerini cevaplayan kuruluşlar, yatırımcılara, müşterilere ve kilit paydaşlara, çevresel etkilerini yönetmek, riskleri en aza indirgemek ve iş fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için adımlar attıklarını ispat edebilmektedirler.

CDP – Karbon Saydamlık Beyanları

Dünya Genelinde CDP


CDP- Karbon Saydamlık Beyanları Nasıl Çalışır?

CDP platformunda yer alan ve almak isteyen müşterilerimiz için kısa ve orta vadeli stratejiler geliştiriyoruz.


CDP – Karbon Saydamlık Beyanları Nasıl Çalışır?

CDP – Karbon Saydamlık Beyanları Nasıl Çalışır?

CDP Odağı

CDP Odağı

CDP; su, iklim değişikliği, tedarik zinciri ve ormanlar olmak üzere 4 temel alana odaklanmaktadır. Şirketlerin bu alanlara etkilerini rapor olarak sunmasını bekler ve değerlendirir. Değerlendirme ardından her firmaya sundukları raporlar çerçevesinde A,B,C,D ve F olmak üzere derecelendirir.


CDP- Karbon Saydamlık Beyanları Cevaplama Nasıl Yapılır?

SEMTRIO, CDP anketinde yer alan tüm başlıklara hakim farklı branşlarda uzmanlara sahiptir.


CDP Cevaplama Nasıl Yapılır?

CDP, İklim Değişikliği, Su, Orman ve Tedarik Zinciri konularındaki soru setleri ile firmaların bu konulardaki duruşlarını, risklere karşı aldıkları önlemleri, potansiyel iyileştirmelerini ve hedeflerini açıklamaları için bir platform oluşturmaktadır. Bu modüllerdeki konu başlıkları Kurumsal, Yönetişim, Riskler, Fırsatlar ve Emisyonlar olan soru setleri bulunmaktadır ve bu soruları firmalar internet üzerinden cevaplamaktalardır.

Cdp Nasıl Yapılır Tedarik zinciri modülü yalnızca müşterileri tarafından bu bilgileri sağlamaları istenilen firmalar tarafından cevaplanmaktadır. CDP cevaplamaları ve CDP modülleri tamamen gönüllük esasına bağlı olup herhangi bir zorlama bulunmamaktadır.

Neden SEMTRIO?

CDP cevaplama sürecinizde platformun sizden beklentilerini iyi anlamak gerekir. CDP anketinde yer alan sorulara teknik, detaylı ve tatmin edici cevaplar vermek gerekir. Örnek vermek gerekirse anket içerisinde yer alan bir faaliyet ile firmanın ilgisi yok ise hayır demekle beraber nedenleri de ortaya konmalıdır.

Son güncelleme ile beraber CDP artık ekonomi kategorisinde iklim değişikliğinin firmaya olan ekonomik etkilerini de sormaktadır. Bu sorulara yanıt vermek için iklim değişikliğinin çevresel etkilerini bilmek yeterli değildir, ekonomi alanında uzman danışmanlarla çalışmak gerekir. Bizler SEMTRIO olarak tüm anket alanlarına cevap verecek yetkin personelleri her zaman bünyemizde bulundurmaktayız.

Cdp Nasıl Yapılır SEMTRIO tüm müşterilerinin, CDP platformunda global liderler arasında yer almasını ve marka imajını güçlendirmeyi hedefler.

CDP- Karbon Saydamlık Beyanları Faydaları Nelerdir?

CDP Türkiye platform yöneticisi Sabancı Universitesi’dir.


CDP – Karbon Saydamlık Beyanları Faydaları


CDP – Karbon Saydamlık Beyanları Faydaları
  • Liderlik CDP'ye raporlamanın avantajlarından yararlanarak rakiplerin bir adım önüne geçilmesini sağlamaktadır. Küresel çevre sorunlarıyla ilgili güncel bilgileri takip ederek ve çevresel riske yönelik proaktif bir yaklaşım göstermenin yolunu açmaktadır.
  • Fırsat Keşfetme Firmalar etkinlerini arttırabilecekleri, çevresel etkilerini kontrol altına alabilecekleri ve potansiyel etkileri azaltmak ve maliyetleri azaltmak için fırsatların keşfedilebildiği çalışma veya tedarik zinciri sınırlarını tanımlanabilmektedir.
  • Risk Yönetimi İklim değişikliği, su kıtlığı ve ormansızlaşma gibi çevresel sorunlardan kaynaklanan riskleri belirlemeye ve bu riskleri yönetmek için karar almaya yardımcı olmaktadır.
  • Kıyaslama Firmalar gelişme ve ilerlemelerini sürdürülebilirlik kapsamında ölçebilmektedirler. CDP'nin şeffaf puanlama metodolojileri ve geribildirimleri ile firmalar sektördeki konumlarını ölçebilmektedirler.
  • Etkileşim CDP güven sağlamaktadır. Hissedarlar, paydaşlar, müşteriler ve halka karşı olan görevlerin yerine getirildiğinin bir ispatı olmaktadır. Şeffaflığı arttırarak iş birliği ve bilgi alışverişi için bir odak noktası oluşturmaktadır.

CDP- Karbon Saydamlık Beyanları Derecelendirmesi

Arçelik, iklim ve su kategorisinde Global A Listesi’nde yer alan 25 şirketten biridir.


CDP – Karbon Saydamlık Beyanları Derecelendirme

Şirketlerin gelişmelerini takip etmelerine yardımcı olmak için, CDP soru düzeyindeki cevapları ölçmek için ayrıntılı, programa özel puanlama yöntemleri geliştirmiştir. Her sorunun mevcut puan sayısını ve bu puanların verilmesi için hangi bilgileri sağlamanız gerektiğini gösterir. Bu seviyeler;

  • 1. LİDERLİK Çevre yönetimi alanında en iyi uygulamaların gerçekleştirilmesi.
  • 2. YÖNETİM Bu etkilere yönelik eylemler ve yönetim şekilleri. .
  • 3. FARKINDALIK  Çevresel sorunların işinizi nasıl etkilediğiyle ilgili bilgi.
  • 4. BEYAN Bir yanıtın ayrıntı seviyesi ve kapsam genişliği.

Bu seviyeler, firmaların çevre yönetimine doğru ilerledikleri adımları temsil etmektedir. Böylece şirketler şu anda hangi aşamada olduğunu görebilir ve potansiyel olarak daha iyi nasıl yol alınabilir soruna cevap hazırlayarak çözüm üretebilmektedirler.

CDP- Karbon Saydamlık Beyanları Önemli Noktalar

Arçelik, iklim ve su kategorisinde Global A Listesi’nde yer alan 25 şirketten biridir.


CDP – Karbon Saydamlık Beyanları Önemli Bilgiler

CDP – Karbon Saydamlık Beyanları Önemli Bilgiler

CDP beyanlarından Leadership seviyesinde bir derece alabilmek aslında sanıldığı kadar zor olmamaktadır. Özellikle sera gazı emisyon hesaplaması yaptıran ve akredite kurumlar tarafından doğrulamasını sağlayan kuruluşlar, CDP beyanlarından yüksek bir puan alabilmektedir. CDP sorularına cevap verirler dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Hangi soruya nasıl yanıt verileceği, anketteki soruların hepsinin yanıtlanmasından daha önemlidir

CDP’ye yeni başlayan firmalar için CDP tarafından tüm soruları yanıtlamanın mümkün olmayabileceğini kabul edilmektedir ve önem verilen kısım firmanın CDP’ye adım atması olmaktadır.

İlk kez başlayan firmalar için, daha küçük bir soru grubuna eksiksiz bir yanıt vermeye odaklanarak basit bir yaklaşım izlemelerini önerilmekte dolayısıyla yeni başlayan firmalardan tüm sorulara cevap vermeleri beklenmemektedir. Yolculuğa CDP ile başlamak, firma tarafından paydaşların çevre sorunlarını ciddiye alındığını belirtir.

Daha fazla bilgi için bizlerle iletişime  geçebilirsiniz.


CDP ve Ötesi

SEMTRIO firmanız adına PR faaliyetleri de yürütür, çalışmalarınızın tüm paydaşlara ulaşmasını sağlar.


Farkındayız…

Daha fazlasını istediğinizi biliyoruz, bu nedenle SEMTRIO sadece bir danışmanlık firması değildir. CDP faaliyetlerinizi daha verimli hale getirmek, PR artışı sağlamak ve ürün/hizmetlerinizi daha bilinir hale getirmek için iştirak şirketleriyle beraber çalışır ve işinizi geliştiririz.

LCA'nın Faydaları

Yazılım ve IT

Semtrio Ar-Ge

Tasarım ve Dijital Pazarlama

Tasarım ve Dijital Pazarlama (Lokomotif Yazılım)
Teklif Alın +90 216 807 02 48
SİZİ ARAYALIM