Çorum Enerji Kimlik Belgesi


Çorum Enerji Kimlik Belgesi

Çorum Enerji Kimlik Belgesi, yapılarda kullanılan inşaat bileşenleri esas alınarak düzenlenir. Binadaki ısıtma, soğutma, sıcak su, aydınlatma ve havalandırma gibi işlevler için kullanılan cihazların değerlerine göre düzenlenir. Enerji verimliliği ve enerji tasarrufuna odaklanan Enerji Kimlik Belgesi (EKB), 2011 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Mevcut binalar 1 Ocak 2020 tarihine alınması gerekmektedir. 5627 sayılı kanun çerçevesinde zorunlu olan EKB, binalar için çeşitli avantajlar sağlar. Peki, bina enerji kimlik belgesi fiyatları nedir? Enerji kimlik belgesi zorunluluğu var mı? Enerji kimlik belgesini kim veriyor?

HIZLI TEKLİF AL

Çorum Hakkında

Çorum, Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya açılan kapısıdır. Anadolu kültür mozaiğini barındıran ide 7 bin yıl öncesine ait kültürel miras vardır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Hititler’in ilk başkenti Hattuşa, bu kent sınırları içindedir. Hititler’in merkezlerinden Alacahöyük Ören Yeri, 13 Kral Mezarı, Hatti Tunç Güneş Kursu ve Sfenksli Kapıları gibi tarihi alanları turistlerin ilgi odağıdır. Ortaköy İncesu Kanyonu da turist çeken yerlerden biridir. 13 ilçesi bulunan Çorum, leblebisi ile ünlüdür. Mayalı, kömbe, oğmaç, borhani, helise ve madımak gibi yöresel yemekler bakımından da oldukça zengindir. İskilip ilçesinde ağaç oyma işleri meşhurdur.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Bina Enerji Kimlik Belgesi fiyatları, çeşitli faktörlere göre farklılık gösterir. Örneğin; binanın metrekaresi, binadaki saire sayısı, inşaat alanı büyüklüğü gibi unsurlar, EKB fiyatlarını belirleme için kullanılan verilerdir. En düşük EKB fiyat 200 lira civarındadır. Bu fiyat, 500 metrekare altındaki 5 daireli binalar için geçerlidir. Metrekaresi ve daire sayısı arttıkça EKB fiyatı da artmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi sahibi olmayan binalarda ev alma, satma ve kiralama işlemleri yapılamayacaktır. Yeni binalarda bu belge, yapı kullanma izni aşamasında ilgili uzmanlarca düzenlenip, binanın bahse konu kriterlerine göre ücretlendirilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Çorum Enerji Kimlik Belgesi gibi tüm iller için Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu vardır. EKB, yeni ve eski binalar için düzenlenir. Yeni ve eski binanın durumuna göre sınıf aralığı belirlenir. Eski binalar sınıf aralığı A ila G arasındadır. Sayısal değerlerle ölçülen bu alfabetik sınıflar yeni binalar için ise A ila C sınıfı arasındadır. C sınıfının altında kalan binalar için Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmez. Bu binaların gerekli şartları sağlaması için gerekli uygulamaları hayata geçirmeleri gerekmektedir. 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapılmış binalarda yalıtım zorunluluğu vardır. Bu sebeple 2011 yılından önce yapılmış binalar EKB kapsamında “mevcut bina” olarak adlandırılır. 2011 ve sonrasında yapılan binalar da EKB çerçevesinde “yeni bina” olarak değerlendirilir. Her iki bina türü için de EKB zorunluluğu vardır.

Enerji Kimlik Belgesini Kim Veriyor?

Çorum Enerji Kimlik Belgesi alabilmek için o ilde EKB düzenlemeye yetkili kuruluşlara başvurmak gerekiyor. Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi düzenleme yetkilendirilmesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü yapıyor. Bu müdürlük, EKB düzenlemeleri için Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerine yetki veriyor. Yeni binalar için ise EKB, yönetmelikte açıklanan Enerji Kimlik Belgesi uzmanları tarafından veriliyor. Yeni binalar için EKB, yapı kullanma izin belgesi aşamasında isteniyor.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM