HIZLI TEKLİF ALIN

Cradle to Cradle (C2C) Sertifikası

C2C Sertifikası Nedir?

SEMTRIO, Cradle to Cradle Platform’un tek Türkiye yetkilisidir.


Cradle to Cradle Sertifikası

Cradle to Cradle Certified ™, döngüsel ekonomi çerçevesinde üretilen daha güvenli, daha sürdürülebilir ürünlerin uluslararası alanda tanınan bir ölçüsüdür. Cradle to Cradle Certified ™’nın sunduğu yolu takip ederek; üreticiler, tasarımcılar ve markalar; insanlar ve gezegenimiz üzerinde olumlu etkisi olan ürünler üretebilirler. Tekstil sektöründen sağlık sektörüne yüzlerce ürün Cradle to Cradle sertifikasına sahiptir. Firmalar sorumlu satın alma kararları çerçevesinde C2C sertifikalı ürünleri tercih etmektedirler.

Cradle to Cradle Sertifikalı Ürün Standardı, William McDonough ve Dr. Michael Braungart tarafından oluşturulan Cradle to Cradle® tasarım ilkelerine dayanmaktadır. Standart gereksinimleri, teknik uzmanlar, pazar liderleri ve kamuoyunun katkılarıyla bir paydaş katılım süreci içerisinde geliştirilmektedir. Her iki yılda bir yenilenmesi gereken sertifikasyon süreci böylece firmaları sürekli iyileştirmeye teşvik eder.

C2C Sertifikası Nedir?

Neden C2C Sertifikası

SEMTRIO olarak sadece raporlama yapmıyoruz, müşterilerimiz için farkındalık yaratacak stratejiler geliştiriyoruz.


Farklı sektörlerdeki birçok şirket, güvenli ve sürdürülebilir ürünlerin geliştirilmesi için Cradle to Cradle'ı kullanır. Ürün ve üretim süreçleri analiz edilir ve iyileştirme olanakları ortaya çıkarılmış olur. Üretim süreciniz malzeme yönetimi, malzeme sağlığı, yenilebilir enerji yönetimi, su yönetimi ve sosyal uyguluk kriterleri altında analiz edilir. 3. taraf tarafından değerlendirilen üretim süreciniz sonucu alacağınız sertifika, pazardaki rakiplerinizi önüne geçmeniz için olanak sağlar. Cradle to Cradle, sürdürülebilir satın alma politikanızı güçlendirir.


Sertifika alma süreci

Sertifika alma süreci 4 ana adımdan oluşur.


1 - Sertifika alınmak istenen ürünün uygunluğu


Hammaddeler, ara ürünler ve son ürünler cradle to cradle sertifikası almaya uygundur.

İstisnalar

  • Süreçler ve hizmetler
  • İşletmeler
  • Yiyecek, içecek, ilaçlar ve yakıtlar
  • Binalar ve şehirler
  • Cradle to Cradle ilkeleriyle çelişen tüm ürünler (Örnek: Silahlar, fildişi ürünleri, tehlikeli ürünler vb.)
Sertifika alınmak istenen ürünün uygunluğu

Ürün ve üretim sürecinin analiz edilmesi

2 - Ürün ve üretim sürecinin analiz edilmesi


Gerekli bilgileri toplamak için sizinle birlikte çalışmaktayız. Analizler sonucu, ürünün tam kimyasal bileşimi, bileşenlerin geri dönüşüm potansiyeli, enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları, su tüketimi ve tüketimin çevreye etkisi ve sosyal sorumluluk gibi kriterlerin haritalandırılması yapılır.


3 - Sertifika dosyasını oluşturulması


Malzeme sağlık değerlendiricisi ile işbirliği içinde bir belgelendirme dosyası oluşturulur. (Değerlendirme Özeti Raporu). Bu dosya Cradle to Cradle Ürünleri İnovasyon Enstitüsü’ne gönderilir, enstitü dosyayı inceler ve denetler.

C2C Sertifikası

4 - Cradle to Cradle sertifikasının temini


Olumlu değerlendirme sonuçu; Cradle to Cradle Ürünleri İnovasyon Enstitüsü, Cradle to Cradle sertifikasının temini için sizinle iletişime geçer. Ürününüz, Cradle to Cradle Ürünleri İnovasyon Enstitüsü web sitesindeki veri tabanına dahil edilir.


Kalite Göstergeleri ve Tanımları


Cradle to Cradle Certified ™ Product Standard, tasarımcıları ve üreticileri devamlı bir iyileştirme süreci içerisinde destekler. Bu süreç 5 kalite kategorisinden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla Malzeme Sağlığı, Malzeme Yönetimi, Yenilebilir Enerji ve Karbon Emisyonu Yönetimi, Su Yönetimi ve Sosyal Uygunluk kategorileridir. Ürününüz her bir kategori için puanlamaya tabi tutulur. Kategori bazında yapılan bu değerlendirmede elde ettiğiniz en düşük puanlama ürününüz toplam puanını belirler.


Malzeme Sağlığı

Ürününüzün her bir malzeme ve kimyasal bileşenini tanımlayın ve bu malzemelerin insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkisini optimize edin


Malzeme Yönetimi

Döngüsel kapalı bir sisteme uygun malzemeler tasarlayın
Yenilenebilir Enerji

Tüm üretiminizin %100 temiz, yenilenebilir enerji ile beslendiği bir geleceğe odaklanınSu Yönetimi

Temiz su değerli bir kaynaktır ve temiz suya ulaşım temel bir insan hakkıdır. Su üzerinde endüstriyel faaliyetleriniz yoluyla oluşan etkinizi yönetinSosyal Uygunluk

Ürününüzün oluşturulması, kullanılması ve yeniden kullanılmasından etkilenen tüm insanlar ve doğal sistemler üzerinde olumlu etkisi olan üretim süreçleri ve işlemleri dizayn edin.Kriterler


Her seviye için kriterler belirlenmiştir. Elde edilen en düşük seviye, ürünün toplam puanını belirler.

Puanlama sonucu elde edilen seviyelerin en düşükten en yükseğe doğru sıralaması aşağıdaki gibidir.Kriterler için daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın

C2C ve Ötesi

SEMTRIO firmanız adına PR faaliyetleri de yürütür, çalışmalarınızın tüm paydaşlara ulaşmasını sağlar.


Farkındayız…

Daha fazlasını istediğinizi biliyoruz, bu nedenle SEMTRIO sadece bir danışmanlık firması değildir.C2C sertifikasyon faaliyetlerinizi daha verimli hale getirmek, PR artışı sağlamak ve ürün/hizmetlerinizi daha bilinir hale getirmek için iştirak şirketleriyle beraber çalışır ve işinizi geliştiririz.

Gri Raporlaması Pr çalışması

Yazılım ve IT

Semtrio Ar-Ge

Tasarım ve Dijital Pazarlama

Tasarım ve Dijital Pazarlama (Lokomotif Yazılım)
Teklif Alın +90 216 807 02 48
SİZİ ARAYALIM