Denizli Enerji Kimlik Belgesi


Denizli Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binalar için zorunlu olan bir belgedir. Binalardaki enerji kaynaklarının verimli ve etkin bir şekilde kullanılması amacıya düzenlenmektedir. Ayrıca, enerji israfını önlemek ve çevrenin korunmasını sağlamak da amaçlanır. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında hayata geçirilen EKB, binaların enerji ihtiyaçları, enerji tüketimleri, yalıtım özellikleri ve sera gazı salınım değerleri bilgiler içerir. Denizli Enerji Kimlik Belgesi, binanın enerji performansının ölçülmesi ve değerlendirilmesi olarak özetlenebilir. Peki, Enerji Kimlik Belgesi nedir? Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli belgeler nelerdir? Enerji Kimlik Belgesi fiyatları Denizli ve civarında ne kadardır?

HIZLI TEKLİF AL

Denizli Hakkında

Denizli, Türkiye'nin en kalabalık 21. kentidir. 1 milyonu aşan nüfusu ile Ege Bölgesi’nin kalabalık kentlerinden biridir. Tekstil ürünleri ve Denizli horozu ile meşhur olan kentin en çok turist çeken bölgesi Pamukkale’dir. Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında geçit konumundadır. Trafik kodu “20” olan kent, bol su kaynakları ile de bilinir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Denizli Enerji Kimlik Belgesi, kısaca “EKB” olarak adlandırılır. EKB düzenlemesi, 2007 yılında Resmî Gazete’de yayımlanan bir yönetmelikle yürürlüğe girdi; 2011 yılından itibaren uygulanmaya başladı. EKB, mevcut binalar için 1 Ocak 2020 tarihine kadar alınması zorunlu bir belgedir. Yeni binanın yapı kullanım izni aşamasında da ibraz edilmesi gereken bir belgedir. 5627 sayılı kanuna bağlı olarak düzenlenen Enerji Kimlik Belgesi, bina sahiplerine çeşitli avantajla sağlar.

EKB, yapıların enerji performans derecesini belirler. Ayrıca sera gazı emisyon değerini de ortaya koyan belge, binalardaki enerji tüketilen sistemlerde iyileştirme yapılması için kılavuz niteliğindedir. Binanın rayiç bedelini belirlemede de önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle son yıllarda yatırım amaçlı bina alım satımlarında da sorgulanan bir belge haline gelmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Enerji Kimlik Belgesi alınması için bazı belgeler veya evraklar hazırlanması gerekiyor. Bu belgeler belediyelerin ilgili birimlerinden temin edilebiliyor. Belgeler, binanın 2011 yılından önce veya sonra inşa edilmiş olmasına göre gösteriyor. Bu belgeler arasında en önemlileri mimari proje belgesidir. Onun dışında şu belgeler talep edilmektedir; mekanik proje, elektrik projesi, ısı yalıtım raporu, (varsa) mantolama sözleşmesi, yapı ruhsatı.

EKB’de bina tipi (apartman, işyeri ve hastane gibi), ruhsat tarihi, toplam inşaat alanı, adres, performans ve emisyon sınıfları gibi bilgiler yer alır. Ayrıca, belgenin sağ üst köşesinde binaya ait üç boyutlu görsel bulunur. Bunun dışında EKB’de şu bilgiler vardır; sera gazı emisyon oranı, yenilenebilir enerji kullanımı grafiği, yıllık birincil ve birim alan başına enerji tüketimi, ısıtma ve soğutma sistemi, aydınlatma elemanları, kojenarasyon ve fotovoltaik sistemleri…

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları Denizli

Enerji Kimlik Belgesi, 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan tüm binalar zorunludur. Bu tarihten önce yapılan binalara da 1 Ocak 2020 tarihine kadar bu belgeyi alma zorunluluğu vardır. Denizli Enerji Kimlik Belgesi almak için ildeki yapılan durumuna göre hesaplamalar yapılır. Enerji Kimlik Belgesi fiyatları Denizli ve çevresinde binanın ruhsat tarihi, binanın toplam inşaat alanı, projede asansör olup olmaması gibi kriterlere göre belirlenir. Binada kullanılan ısıtma sisteminin türü ve kat sayısı da EKB fiyatı için değerlendirilen kriterler arasında yer alır. Bu verilerin hesaplanması sonrası Enerji Kimlik Belgesi fiyatları belirlenir. Metrekare bazında yapılan hesaplamalara göre EKB fiyatları 1 lira ila 3 lira arasında değişkenlik gösterir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM