Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları [Ne Kadar Ödeyeceğim?]


Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları [Ne Kadar Ödeyeceğim?]

Enerji Kimlik Belgesi için net bir fiyat vermek söz konusu değildir. Sebebine gelecek olursak en temelde enerji kimlik belgesi daireye verilen bir belge değildir, binanın tümüne verilmektedir. Fiyatı etkileyecek en önemli faktör bina tipidir.

Örnek vermek gerekirse 3 katlı müstakil bir ev için verilecek fiyat ile 60 daireden oluşan bir apartmana verilecek enerji kimlik belgesi fiyatı toplamda ve birim olarak da aynı olması mümkün değildir.

Bu konuyu detaylandırmak gerekirse enerji kimlik belgesinin nasıl oluşturulduğuna bakmak gerekir.

Öncelikle enerji kimlik belgesini hazırlayacak firma bazı belgelere ihtiyaç duyar, bu belgeler şunlardır; mimari proje, mekanik proje, ısı yalıtım raporu ve talep formu.

Enerji kimlik belgesi uzmanları mimari projeleri inceleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belge düzenleme platformu BEPTR2’de tekrar çizer. Binanın mimarisinin oluşturulmasının ardından mekanik proje, ısı yalıtım raporu ve talep formundaki bilgiler sisteme tek tek girilir.

Bu işlemler sonrasında hazırlanan belgeler bakanlık onayına sunulur. Onay verilmesi ardından yetkili kişi tarafından imzalanan belgeler müşteriye teslim edilir.

Yukarı bahsi geçen süreçler her bina için eksiksiz bir biçimde uygulanmalıdır. Bu sebeple enerji kimlik belgesi fiyatının asgari yani minimum bir fiyatı olmalıdır. Bu fiyat müstakil evler için yüksek olurken çok daireleri apartmanlar ve konutlar için daire başı fiyatlar daha düşük olmaktadır.

Yine bir dip not düşmek gerekirse 20 katlı bir apartman için kat planları aynı ise bir katın planını BEPTR2 sistemi içerisinde çizmek diğer katların kopyalanıp yapıştırılmasına imkân vermektedir. Kısacası efor bir kat planını oluşturmak için harcanır ve diğer katlar için çok fazla emek harcanmaz.

 

HIZLI TEKLİF AL

 

Enerji Kimlik Belgesi m2 Fiyatları

Enerji kimlik belgesi fiyatları bazı durumlarda daire bazında verilememektedir. Buna örnek olarak ofis, hastane, okul ve alışveriş merkezi gibi projeleri örnek gösterebiliriz. Buradaki kat planları dairelere bölünerek yapılmaması sebebiyle enerji kimlik belgesi fiyatı m2 bazında verilmektedir.

Burada da m2 fiyatları projenin karmaşıklığı ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Basit ve büyük projeler için enerji kimlik belgesi m2 fiyatları 3-4 kuruş seviyelerine kadar düşebilmektedir.

Sayısal Örnekler ile Enerji Kimlik Belgesi Fiyat Hesaplaması

Dilerseniz birkaç sayısal örnek ile konuyu daha anlaşılır hale getirelim. Müstakil bir daire için talep edilen fiyat 300 TL olsun, 20 daireli bir apartman içinde istenen fiyat yukarıda bahsedilen koşullar göz önüne alınırsa 600 TL olsun. Birinci örnekte müstakil daire için enerji kimlik belgesi fiyatı 300 TL olurken diğer tarafta 20 daireli bir apartmanda oturan bir kişi enerji kimlik belgesi fiyatı 30 TL olmaktadır.

Örnekleri biraz daha geliştirmek gerekirse, 20’şer binadan oluşan iki siteyi ele alalım. Birinci sitedeki bina tiplerinin tamamı aynı olsun, yani her bina birbirinin ikizi olsun. Diğer sitede ise 20 binanın da birbirinden farklı olduğunu varsayalım. Enerji kimlik belgesi uzmanları ilk site için enerji kimlik belgelerini hazırlarken bir binanın projesini tamamladıklarında aynı koşulları geri kalan 19 binaya uygulama çok zor olmayacaktır.

İkinci siteyi ele aldığımız zaman bina tiplerinin tamamının birbirinden farklı olması sebebiyle her bina için tek tek çizim yapılması gerekecektir. Bu noktada ilk site için enerji kimlik belgesi fiyatı 600 TL ilk bina için ve geri kalan 19 bina için 200 TL olacaktır. Toplam fiyat ise 600 + (19x200) = 4.400 TL olacaktır. Daire başına düşen enerji kimlik belgesi fiyatı bu senaryoda 11 TL olurken, ikinci site için toplam enerji kimlik belgesi fiyatı 600x20=12.000 TL olacaktır. Daire başına düşen enerji kimlik belgesi fiyatı ise 25 TL olmaktadır.

Kısacası enerji kimlik belgesi için fiyatlandırma çalışması yapılırken birçok farklı etken değerlendirilmektedir. Buradaki asıl kıstas enerji kimlik belgesi uzmanının proje üzerinde ne kadar mesai harcayacağıdır.

Ama sizlerin dert etmesine gerek yok, Semtrio olarak her koşulda enerji kimlik belgesi işlemlerinde en iyi fiyat garantisi veriyoruz. 

 

HIZLI TEKLİF AL

 

Semtrio Enerji Kimlik Belgesi Avantajları

Semtrio olarak enerji kimlik belgesi düzenlemelerini yaparken birçok ekstra hizmet de veriyoruz. Bunlardan en önemlileri:

1- Dijital Arşiv Hizmeti:

Enerji Kimlik Belgeleri belediyelerde ve binalarda kaybolma riski ile karşı karşıya, birçok enerji kimlik belgesi düzenleyen firma belgenin kaybolması durumunda ya belgeyi sahipleri için tedarik edememe ya da tekrar ücret talep etmektedirler. Semtrio ile çalışırken bunları endişe etmenize gerek yok.

Enerji kimlik belgesi geçerlilik süresi olan 10 yıl boyunca belgenizi dijital arşivlerimizde saklıyoruz. İhtiyaç duyduğunuzda enerji kimlik belgesini sizlere ücretsiz teslim ediyoruz.

2- Yan Bina İndirimi:

Kendi binanıza ait enerji kimlik belgeniz yok, komşunuzun da yok. Bizlere arkadaşlarınız ve komşularınız ile beraber müracaat ettiğinizde %20 yan bina indirimi almaya hak kazanırsınız. Enerji kimlik belgesi fiyatlarından sizler ve dostlarınız da %20 indirimli fiyatlardan yararlanarak sahip olursunuz.

3- Rölöve Hizmeti:

Binanıza ait mimari projeniz %90 ihtimalle sizlerde yoksa bağlı olduğunuz belediyede bulunmaktadır. Fakat belediyeden de mimari projenizi teslim alamıyorsanız dert etmenize gerek yok. Mühendis arkadaşlarımız yerinde incelemeler yaparak oturduğunuz binaya ait rölöve çıkartarak sorunu çözüyor.

4- En İyi Fiyat Garantisi:

Enerji kimlik belgesi fiyatlarını toplayın bize size en uygun teklifi verelim, Semtrio olarak her zaman en iyi hizmeti en uygun fiyata sunmayı amaçlıyoruz.

5- Her Lokasyonda Hizmet:

Semtrio İstanbul’da yerleşik bir firma olmasına rağmen tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. 350’nin üzerinde bayimizden biriyle ya da direkt bizlerle çalışabilirsiniz.  


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM