Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart Mı?


Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart Mı?

Enerji kimlik belgesi binalardaki enerji kullanımını ve binanın enerji verimlilik seviyesini gösteren bir belgedir. Enerji kimlik belgesi için mantolama şart mı diye sorulacak olursa, mantolama ya da benzeri bir yalıtım elbette ki şart değil fakat ne kadar iyi yalıtım yapılmış olursa binanın enerji verimliliği o kadar iyi olacaktır.

Binalarda enerjinin etkili ve verimli bir şekilde kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevre korunmasına katkı sağlamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanması zorunlu hale getiren bir denetleme sonucu ortaya konulan belgedir. 2020 yılından sonra tüm binaların ve bu binalarda bulunan dairelerin alım, satım ve kiralama işleri için zorunlu olacak olan bu belge yeni yapılmakta olan binalar için yapı kullanım izni alabilmek adına gereklidir.

Binanın minimum enerji ihtiyacı, enerji verimlilik sınıfı, yalıtım özellikleri, binada kullanılan ısıtma ve soğutma sistemleri, bu sistemlerin verimliliği ile ilgili bilgiler enerji kimlik belgesinde yer almaktadır. Enerji kimlik belgesi için mantolama şart mı bu sorunun cevabı hayırdır.

Fakat konutlarda yapılacak bütün yalıtım uygulamaları yapının enerji tüketimi, enerji verimlilik seviyesi ne karbon gazı salınımı konusunda iyileştirici rol oynayacaktır. Bu nedenle belirlenecek enerji verimlilik seviyesi daha iyi olabilecek, bu durum da binanın emlak değerini artıracaktır.

Yeni Uygulamaya Göre Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart Mı?

Enerji kimlik belgesi için mantolama şart mı, mantolama uygulanan binalar en yüksek enerji kimlik belgesine sahip olmaya bile imkân tanıyabilmektedir. Ses yalıtımı, yangına karşı dayanıklılık, su itici özellikler nedeniyle nem ve rutubete karşı koruma sağlayan mantolama, özellikle ısı yalıtımı özelliği nedeniyle ısıtma ve soğutma konusundan büyük tasarruf sağlayacaktır. Bu durum binanın %55'e varan enerji tasarrufuna neden olabilmektedir.

Yeni uygulamaya göre enerji kimlik belgesi için mantolama şart mı sorusunun cevabı yasal olarak zorunluluk olmamasına rağmen bu durumun bina için büyük bir avantaj sağlayacağıdır.  Enerji kimlik belgesi enerji verimlilik kanunu ile düzenlenmekte ve bu kanuna bağlı olarak gerekli şartların sağlanması durumunda belge verilebilmektedir. Bu yönetmeliğe göre binalarda enerjinin verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesi, binanın enerji ihtiyacı ve enerji sınıfının belirlenmesi, karbon gazı salınım seviyesi, binanın yalıtım özellikleri, ısıtma soğutma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart Mı, Bu Konuda Zorunluluk Var Mı?

Kimlik belgesi için mantolama şart mı bu konuda bir zorunluluk var mı diye sorulacak olursa bu konuda kanuna bağlı herhangi bir zorunluluk mevcut değildir. Fakat mantolama ısı yalıtımı sağlamak için son derece önemli bir işlemdir. İç ve dış ortamdaki ısı transferini dengeleme işlemi olan ısı yalıtımı sağlandığı zaman enerjiden büyük oranda tasarruf edilecektir. Mevcut binalar için yönetmelik farklı iken 2011 yılından sonra yapılan yeni binalar için yapı kullanım izin belgesi alınırken binanın enerji kimlik belgesi performansı C sınıfının altında olmamalıdır.

Bu sınıflandırma için en iyi performans, en iyi yalıtımlı binalarda gözlenebilmektedir. İşte bu gibi nedenlerle yalıtım enerji kimlik belgesi için zorunlu olmasa da bina için büyük önem arz etmektedir. Bu durumda enerji kimlik belgesi için mantolama şart mı sorusunun cevabı şart değil fakat gerekli olduğudur.


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM