Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?


Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

“Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?”, bu soruya cevap vereceğiz ama önce “neye” enerji kimlik belgesi almak gerekir net bir biçimde ifade edilmesi gerekir. Enerji Kimlik Belgesi binalara alınmaktadır, bu şu anlama geliyor. Dairenize ait enerji kimlik belgesi düzenlenemez, oturduğunuz binanın tamamına enerji kimlik belgesi almak zorundasınız.

Bu durum bazen sorunlara yol açabiliyor, genellikle enerji kimlik belgesi işlemleri apartman ve site yönetimleri tarafından yapılıyor ve ödemeleri de toplanan aidatlardan tahsil ediliyor. Enerji kimlik belgesi ücretleri standart 20 kişilik bir apartman için ortalama 700-1.000 TL olarak değerlendirilebilir, bu nedenle karar alma süreçleri zorlu olmuyor.
 

Evet, enerji kimlik belgesinin tek bir daireye alınamayacağına değindik peki şimdi “enerji kimlik belgesi nasıl alınır?” sorusunu yanıtlayalım. Yapılması gerekenleri aşağıdaki listede yer almaktadır, her bir işlemi yazının ilerleyen bölümlerinde daha detaylı bir şekilde açıklayacağız.

-Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşlara müracaat

-Enerji Kimlik Belgesi için Gerekli Evrakların toplanması

Aslında yapılması gereken işlemler bu kadar basit, eğer bu yazıyı okuyorsanız enerji kimlik belgenizi Semtrio’dan alabilirsiniz. Semtrio size her zaman en iyi fiyat garantisi sunar ve birçok ekstra hizmeti de ücretsiz olarak gerçekleştirir. Reklamların ardından yazımıza enerji kimlik belgesi veren firmalar ile devam edelim.

HIZLI TEKLİF AL

 

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlemeye Yetkili Kuruluşlar Hangileridir? Nerede bulunurlar?

Geçtiğimiz senelere kadar enerji kimlik belgeleri sadece enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenebiliyordu. Fakat yeni yönetmelik ile beraber bünyesinde Enerji Yöneticisi (Bakanlığın Enerji Yöneticiliği sınavlarını başarıyla tamamlamış kişiler), Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı çalıştıran ve gerekli makine ve teçhizata sahip SMM (Serbest Mimar ve Mühendislik) şirketleri de enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili şirket olabiliyor. Bu şirketlere ilgili linkten ulaşabilirsiniz (Semtrio listede 35. Sırada yer almaktadır.) http://www.bep.gov.tr/BEPTRWEB/SMM_Firmalari.aspx#.XFC00lwzaUk

Yönetmeliğin değişmesindeki en önemli sebep enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin sayısının yetersiz olmasıdır. Türkiye’de yer alan mevcut binaların yaklaşık %90’ı enerji kimlik belgesine sahip değildir. Bu büyüklükte talebe cevap vermek için yetkili firma sayısının muhakkak artması gerekmektedir.

Her Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşa Belge Talebinde Bulunabilir Miyim?

Bakanlık listesinde yer alan her kuruma enerji kimlik belgesi düzenlemesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Hatta bu firmaların sizinle aynı il sınırlarında olmasına da gerek yok, istenilen evraklar mail ya da başka yollar ile de firmalara ulaştırılabilir. Belge düzenlenip bakanlık tarafından onaylandıktan sonra adresinize teslim edilebilir.

Ancak firma seçiminde bazı konularda dikkatli olunmalıdır, bazı sorunlar ciddi baş ağrısına sebep olabilir. Sizin için dikkat edilmesi gerekenleri listeledik:

-Kusursuz Belge Düzenlenmesi: Belgenin hatasız olması çok önemlidir, birçok firma bakanlığın hesaplama programı BEP-TR2’ye hâkim olamayabilir. Bu anlamda personellerin uzman olması gerekmektedir. Programı kullanma becerisine sahip olmayan personeller enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili firmalarda çalışıyor olabilir. Hatalı belge düzenlenmesi ya da usulsüz belge düzenlenmesi para cezaları ile sonuçlanabilir.

Bakanlık rastgele ve şikâyet üzerine düzenlenmiş enerji kimlik belgelerini incelemektedir. Usule uygun olmayan belge düzenleyen yetkili firmalara, yetki dondurma veya yetkilerini almak suretiyle cezalar vermektedir.

Peki, vatandaş olarak bunu nasıl denetleyebilirsiniz? Teknik anlamda bunun daire sakinleri tarafından anlaşılması çok mümkün değildir ama eğer fiyatlar çok düşükse firmada nitelikli eleman çalıştırılmadığı anlamına gelebilir. Enerji kimlik belgeleri, enerji kimlik belgesi uzmanları tarafından düzenlenebilir. Uzman sıfatı olan çalışanlar, mimar ya da mühendistirler ve maaşları belirli bir seviyenin altında olmamaktadır, bu da enerji kimlik belgesi fiyatlarına yansımaktadır.

Bunun yanı sıra belge düzenleyecek firmalara ofis ziyaretine gidebilirsiniz ve çalışma ortamlarını gözlemleyebilirsiniz. Size bir ofis sunamayan hiçbir kimse ile belge düzenlemesi noktasında anlaşmanızı tavsiye etmiyoruz.

-Eksik Evrak ile Belge Düzenlenmesi: Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi için gerekli evraklar bellidir. Bu evraklara yazımızın ilerleyen kısmında yer vereceğiz. Sizlere eksik evrak ile belge düzenlenebileceğini söyleyen firmalarla çalışmayınız.

-Aracı (Yetkisiz) Firmalar: Başka bir firmanın yetkisi ile belge düzenleyen firmalardan uzak durulmalıdır. Çünkü sorunlu işlemlerde karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz ve çok sıkıntılı durumlara düşebilirsiniz. Bu firmalar komisyon usulü çalıştıkları için hiçbir zaman en iyi fiyatı sunamazlar.

-Faturasız Belge Düzenleme: Faturasız belge düzenlemek isteyen firmalardan uzak durulmalıdır. Enerji kimlik belgesi üzerinde imzası olan firmanın size fatura kesmesi gerekir. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise enerji kimlik belgesini düzenleyen firma ile faturayı kesen firma arasında bir aracılık sözleşmesi olması gerekir. Bu gibi durumlar ciddi sorunlara yol açabilir.

-Dijital Arşiv Hizmeti: Çalıştığınız firma sizin için enerji kimlik belgesi düzenlemişse mutlaka sizden temin ettiği tüm evrakları arşivlemiş olması gerekir. Hatalı adres, harita değişikliği, kapı numarası değişikliği, projede yenileme gibi işlemlerde enerji kimlik belgesini de revize etmek gerekmektedir. Dijital arşive sahip bir firma ile çalışıyorsanız tüm evrakları tekrar göndermenize gerek yoktur ve çok kısa sürede sorunlar çözülebilir. Fakat dijital arşiv hizmeti vermeyen bir firma kendi eksikliği olmasına rağmen sizden tekrar evrak gönderimi ve ücret isteyecektir.

Enerji Kimlik Belgesi için Gerekli Evraklar Neler? Nasıl temin edebilirim?

Enerji kimlik belgesi için gerekli evrakları tedarik etmek kolaydır. Gerekli evraklar şunlardır:

-Mimari Proje

-Yapı Ruhsatı

-Talep Formu

-Isı Yalıtım Raporu (Isı Yalıtım Belgesi)

Evrakları kısaca açıklayalım:

Mimari Proje: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın BEP-TR2 (Bina Enerji Performansı Ölçüm Yazılımında) programına bina sıfırdan çizilerek girilmektedir. Bu nedenle mimari proje gereklidir, birçok apartman yönetiminde mimari proje mevcuttur. Eğer yok ise üzülmeyin, bağlı olduğunuz belediyeden ücretsiz olarak binanıza ait mimari projeyi teslim alabilirsiniz.

Eğer mimari proje belediyede de yok ise (çok nadir görülen bir durum genellikle çok eski veya tarihi eser statüsündeki yapılarda görülür) binanın rölevesi çıkarılması gerekir. Bir mühendis ya da mimar binayı yerinde görerek röleve çıkarma işlemini gerçekleştirebilir.

Yapı Ruhsatı: Bu her binada istisnasız olan bir belgedir.

Talep Formu: Bu formda bina hakkında sorular yer alır, örneğin ısıtma sisteminin ne olduğu gibi; kazan, kombi vb. Bina aydınlatmalarının fotoselli olup olmadığı gibi bina ekipmanlarına ait bilgiler yer alır.

Isı Yalıtım Raporu: Eğer mantolama işlemi yaptırdıysanız bu belgeye sahipsinizdir, mantolama işlemi olmayan binalar da ısı yalıtım raporuna sahip olabilir. Isı yalıtım belgeniz yok ise enerji kimlik belgesi düzenlemesi için müracaat ettiğiniz firmadaki enerji yöneticisi bu raporu binanız için hazırlayabilir.

Tüm bunlara ek olarak sıkça rastlanan bir soru daha var,

Enerji Kimlik Belgesi için Mantolama Şart Mı?

Hayır, şart değil. Enerji kimlik belgesi almak için mantolama yaptırmak zorunda değilsiniz. Bu mantolamacılar tarafında sıklıkla gündeme getirilen hatalı bir bilgidir, itibar etmeyiniz.

Bu yazımızın sonuna geldik, artık enerji kimlik belgesi almak için tüm bilgilere sahipsiniz. Siz yine de kusursuz hizmeti uzaklarda aramayın talebinizi oluşturun biz sizi arayalım.

HIZLI TEKLİF AL

Enerji kimlik belgesi zorunluluğu, enerji kimlik belgesi fiyatları hakkında da bilgi almak için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yazarlar

Ahmet Özcan / Yüksek İnşaat Mühendisi

Zeynep Çelik / Enerji Yöneticisi, İnşaat Mühendisi


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM