Enerji Kimlik Belgesi Nedir Ne İşe Yarar?


Enerji Kimlik Belgesi Nedir Ne İşe Yarar?

Son günlerde sürekli bahsedilen ve önümüzdeki yıllarda her bina için zorunlu hale gelecek olan enerji kimlik belgesi nedir ne işe yarar biliyor muyuz? Enerji kimlik belgesi binalardaki enerji kullanımını ve binanın enerji verimlilik seviyesini gösteren bir belgedir. Bu belge eski yıllarda söz konusu olmasa da son dönemlerde enerji kaynaklarının hızla tükenmekte olması ve çevre kirliliğinin artması gibi nedenlerle zorunlu hale getirilmiştir.

Amaç kaynakların bilinçli kullanılması, gereksiz kullanımların ortadan kaldırılması ve çevre kirliliğinin önlenmesidir. Binalar için enerjinin verimli bir şekilde kullanılması, enerji tasarrufu sağlanması, gereksiz enerji kullanımının önüne geçilmesi, bu sayede çevrenin korunması hedeflenerek tüm binalar için enerji kimlik belgesi alınması yasalar ile düzenlenmiştir. Enerji kimlik belgesi nedir ne işe yarar sorusunun net bir şekilde cevabı, bina için enerji düzenlemesi anlamına gelmektedir.

Eski binalar için düzenleme belirli esneklikler gösterebilirken, yeni binalar için enerji kimlik belgesi alınması bina kullanımına ilişkin diğer belgelerin alınabilmesi için zorunlu tutulmaktadır.  Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi enerji performans yönetmeliği ile belirlenmiştir. Binanın özelliklerine bakılarak o bina için minimum enerji ihtiyacı belirlenmektedir. Bu belirleme binalara aynen beyaz eşyalardaki gibi enerji performans sınıflandırması yapılmasını sağlamaktadır.

Enerji kimlik belgesi ile bu sınıflandırma resmileştirilmektedir. Binalar için yapılan enerji sınıflandırması A’ dan G’ ye kadardır. A en verimli enerji seviyesini, G ise en düşük verimli enerji seviyesini temsil etmektedir. Enerji kimlik belgesi binaların hangi sınıfa dahil olduğunu göstermektedir. Eski binalar için enerji kimlik belgesi çıkarılabilmekte, yeni binalar için ise enerji sınıfı en düşük C sınıfı olması gerekmektedir. Enerji verimlilik sınıfı C’nin altında olan binalar için ruhsat verilmemektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir Ne İşe Yarar Ne Faydası Vardır?

Enerji kimlik belgesi gerekli belge ve izinlere sahip olan mimar ve mühendisler tarafından gerekli araştırmalar yapılarak düzenlenebilmektedir. Düzenlenen belgenin geçerliliğinin olması için belgenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onayı olması gerekmektedir. Bu nedenle enerji kimlik belgesini bakanlıkça lisans almış olan enerji verimlilik danışmanlık şirketleri düzenleyebilmektedir. Enerji kimlik belgesi nedir ne işe yarar ne faydası vardır bu konu son derece önemlidir.

Binamız için neden bu belgeyi almamız gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi nedir ne işe yarar merak edenler için bilinmelidir ki 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren binalarda bulunan daire ve işyerleri içim alım, satım ve kiralama yapılırken bu belgeye ihtiyaç duyulacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir Ne İşe Yarar Olmazsa Ne Olur?

2011 yılından sonra yapılan yeni binalar için yapı kullanım izin belgesi alınırken binanın enerji kimlik belgesi olması zorunlu olacaktır. Enerji kimlik belgesi nedir ne işe yarar olmazsa ne olur diye merak edenler için söylemekte fayda var bu belge olmazsa mülklerinizi kiraya vermeniz ya da satmanız mümkün olmayacaktır. Hatta yeni yapılar için bu belgenin olmaması ya da enerji verimlilik performansının C sınıfının altında olması bina kullanımı için izin alınmasına engel olacaktır.

Bunun tersine enerji verimlilik seviyesinin yüksek olması binanın emlak değerini artıracak en önemli unsurlardan biri olacaktır. Enerji kimlik belgesi nedir ne işe yarar diye bakıldığında artık bir binanın yapılması, kullanılması, satılması ve kiralanması için gerekli belgedir cevabını vermek doğru olacaktır.


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM