Enerji Kimlik Belgesi Süresi


Enerji Kimlik Belgesi Süresi

Enerji performans yönetmeliğine göre 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren ruhsat alan tüm binalar yeni bina olarak değerlendirilmekte ve bu binalarda enerji kimlik belgesi aranmaktadır. Bu tarihten önce yapılan binalar ise mevcut yani eski bina olarak değerlendirilmekte ve bu binalar için de aynı belge alınabilmektedir. Enerji kimlik belgesi yeni binalar için zorunludur.

Yapı kullanım izin belgesi ancak enerji kimlik belgesinin belediyeye sunulması ile alınabilmektedir. Enerji kimlik belgesi enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenmekte ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmaktadır. Enerji kimlik belgesi süresi diğer birçok yasal evrak gibi belirli bir süreyi kapsamaktadır. Bu belgenin onaylanabilmesi için birçok araştırma ve inceleme yapılmaktadır. 

Bina yaşı, binanın konumu, binanın yapımında kullanılan malzemeler, çatı durumu, kullanılan kapı ve cam türleri, mantolama olup olmaması, ısıtma ve soğutma sistemleri, bu sistemlerin verimliliği, binaların enerji tasarrufu, bina için gerekli olan minimum enerji seviyesi, karbon salınım oranı gibi tüm detaylar incelenmekte ve bu doğrultuda bir rapor hazırlanmaktadır. İşte tüm bu araştırmalar sonucu ortaya çıkan bu rapor enerji kimlik belgesi adı ile anılmakta, bu rapor binanın kimlik kartını oluşturmakta ve enerji kimlik belgesi süresi belirli bir dönemi kapsamaktadır.

İşyeri ve mesken olarak kullanılan alanların bulduğu binalar için zorunlu olan enerji kimlik belgesi sanayi alanlarında üretim faaliyeti yürüten binalar, kullanım süresi 2 yıldan az olarak planlanan binalar, toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında olan binalar, toplam inşaat alanı 1000 metrekarenin altında olan binalar ve ısıtma soğutma gibi iklimlendirme özelliklerine gerek duyulmayan ahır, ardiye, depo gibi binalar, seralar ve atölyeleri için zorunlu değildir.

Enerji Kimlik Belgesi Süresi Konusunda Kanun Kararı

2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilmesi planlanan enerji kimlik belgesi alımı ile ilgili olarak yayınlanan yönetmelik 2020 yılına kadar ek süre imkânı sunmuştur. Bu süreç içerisinde tüm binaların gerekli işlemleri yaptırılarak enerji kimlik belgelerini çıkarmaları gerekmektedir. Enerji performansı yönetmeliği kapsamında tüm binalar enerji kimlik belgelerini yetkili kuruluşlar tarafından alarak gerekli denetimleri Çevre ve Şehircilik bakanlığınca yaptırmak ve bakanlık onayı alınması şeklinde gerçekleşecektir.

Enerji kimlik belgesi süresi konusunda kanun kararı ile kesin evrak zorunluluğu tarihi belirlenmiştir. Enerji kimlik belgesi süresi 2020 yılına kadar uzatılmış, 2020 itibariyle binalar ve binalardaki daire ve işyerleri için alım, satım ve kiralama işlemi yapılırken enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Süresi Ne Kadardır?

Enerji kimlik belgesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı izni ile yetkili kuruluşlar tarafından hazırlanır. Bakanlık onayı ile tamamlanır. Bu belge yeni binalar için yapı kullanım izin belgesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Enerji kimlik belgesi süresi ne kadardır bu konuda en çok merak edilen detaylardan birisidir. Enerji kimlik belgesi süresi belgenin düzenleme tarihi itibariyle 10 yıl süreyle geçerliliğini korumaktadır.

Bu belge binada enerji tasarrufuna ilişkin herhangi bir değişiklik yapılacağı durumlarda değiştirilmelidir. Bu nedenle iki kere iş ve masraf olmaması için binalarda yapılacak değişikliklerin enerji kimlik belgesi alınmadan önce yapılması ve alınacak belgede enerji tasarruf performansının yapılan değişiklikler ile üst seviyelerde olması sağlanmalıdır.


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM