Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri


Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri

Enerji kimlik belgesinin ne olduğu ve enerji kimlik belgesi ücretleri hakkında detaylı bilgi verecek olursak. Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgeye enerji kimlik belgesi denilmektedir. Yani, enerji kimlik belgesi; ısıtma, soğutma vb. ihtiyaçların giderilmesi için tüketilen enerji miktarının sayısal veriler ile açıklanmasıdır.

Elde edilen bu sayısal verilerin de usulüne göre raporlanmasıdır. Enerji kimlik belgesi, 18.04.2007 tarihli 5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu’na dayanarak tanımlanan bir kavramdır. Enerji kimlik belgesinin amacı; binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, sanayi işletmelerinde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik verileri sağlamak ve enerji kalitesi ve miktarının takibini kolaylaştırarak amaca yönelik önlemleri alabilmektir.

Yani enerjiyi etkin kullanarak enerji israfının önüne geçmek ve çevreyi korumaktır.

Binalar için yapılan enerji sınıflandırması A’ dan G’ ye kadardır. A en verimli enerji seviyesini, G ise en düşük verimli enerji seviyesini temsil etmektedir.  Enerji kimlik belgesi binaların hangi sınıfa dahil olduğunu göstermektedir. Eski binalar için enerji kimlik belgesi çıkarılabilmekte, yeni binalar için ise enerji sınıfı en düşük C sınıfı olması gerekmektedir. Enerji verimlilik sınıfı C’nin altında olan binalar için ruhsat verilememektedir. 

Bu husustaki eski ve yeni sınıflandırması bir tarih ile belirlenmiştir. Enerji kimlik belgesi ücretleri belirlenirken bazı kriterler dikkate alınmaktadır. Binanın büyüklüğü, daire sayısı vesaire gibi. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için uzmanlara danışmanız çok daha faydalı olacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Sahip olduğunuz bina için enerji kimlik belgesi ücretleri hakkında detaylı bilgi verecek ve ücretin nasıl hesaplandığından biraz bahsedecek olursak. Öncelikle ücret hesaplanırken bilinmesi gereken önemli noktalar şu şekilde olmaktadır;

  • Bina alanının büyüklüğü ile de enerji kimlik belgesi alma fiyatında değişiklikler olmaktadır.
  • Bir müstakil evin enerji kimlik belgesi fiyatı ile bir hastane ya da otelin enerji kimlik belgesi arasında fiyat farkı olmakta ve kendi sınıfı içerisinde değerlendirilmektedir.
  • Binanın kaç metrekare olduğu ve binada kaç daire olduğu gibi durumlara göre ücret değişkenlik göstermektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri Pahalı Mı?

Genel olarak yaşamın devamı için oldukça önemli olan enerji verimliliği konusu hepimizin mutlaka önemsemesi ve dikkate alması gereken bir konu olmaktadır. Binamızı enerji verimliliğine sahip bir biçimde yapmak ve bunu kanıtlamak içinde enerji kimlik belgesi almamız gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi ücretleri pahalı mı veya binam için ödeyeceğim tutar çok mu yüksek gibi insanlar çeşitli endişelere sahip olmaktadır.

Ancak bu endişelerin ersiz olduğunu ve enerji kimlik belgesi ücretinin o kadar yüksek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu konuda ücretin belirlenmesi aslında biraz da binanıza bağlı olduğundan dolayı çok net bir rakamda verememekteyiz.


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM