Eskişehir Enerji Kimlik Belgesi


Eskişehir Enerji Kimlik Belgesi

Son zamanlarsa adını sıkça duyduğunuz enerji kimlik belgesi ne işe yarar? İşte merak ettiğiniz soruların yanıtı…

Eskişehir ve enerji kimlik belgesine dair merak edilen her şey yazımızda.

HIZLI TEKLİF AL

Çiğbörek ve Eskişehir Denklemi

Eskişehir Türkiye’nin ve İç Anadolu Bölgesi’nin en modern şehirlerinden biridir. Sanayi ve hizmet sektörünün en büyük gelir kaynağı olduğu Eskişehir’de iç kısımlarda tarım da bölge insanı için bir gelir kaynağıdır. Turizm sektöründe birçok yerli turisti ağırlayan Eskişehir; Odunpazarı, Porsuk Çayı, şehir müzeleri, suni plajı ve zengin mutfağıyla gönülleri fethediyor.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Öncelikle Eskişehir enerji kimlik belgesi ne işe yarar, nedir gibi soruların yanıtı vereceğiz. Yapılar için alınan bu belge ne işe yarıyor? Bakanlık tarafından çıkarılmış olan mevzuat üzerinden, enerji kimlik belgesi, yapılar için zorunlu hale gelmiş ve direkt olarak yapıların enerji kullanımının tasarruflu olması açısından kontrol altına alınması sağlanmıştır.

Bunun için 1 Ocak 2020’ye kadar şartları sağlayan her yapının enerji kimlik belgesi alması zorunlu hale gelmiştir. Şu an günümüzde yapılan binalar için ise iskan alma sırasında, mutlaka EKB’nin temin edilmesi gerektiği zorunlu hale getirilmiştir. Bu şekilde enerji tasarrufunun sağlanması hedeflenmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfları;

Sınıflandırılmış olan enerji kullanımları var. EKB’nin temin edildiği sırada araştırmalar yapılır ve yapının özelliklerine göre enerji kullanımı tespit edilir. Sonucunda A dan G ye kadar sınıflandırılmış olan aralıklara göre belirleme yapılır. Belirlenmiş olan aralık en az C sınıfının içinde yer alınmasıdır. Bu durumda direkt olarak en az C de olan yapılar için iskan verilir.

Yeni binalarda C sınıfının altında olan enerji belgesi, direkt olarak iskan verilmesine engel olarak gösterilecektir.

Enerji Tasarrufunun Olması;

Enerji tasarrufu için, enerji kullanımında sınırlandırmaların olması için belge ile bu durumun kontrol altında olması son derece önemlidir. Bu alanda uzman olan kişilerce ölçümler yapılır ve direkt olarak bu durumun kurumsal şekilde ifade edilmesi sağlanır.

Belgenin temin edilmesi için Bakanlık onayı da gerekiyor olduğundan, bu işlemin kurumsal bir şekilde gerçekleşmesi adına bu hizmeti yasal şekilde veren firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Eskişehir enerji Kimlik belgesi almak için yapmanız gereken firmamıza talebinizi sunmak ve gerekli aşamaların tamamlanması ile direkt olarak belgenin alınmasını sağlamaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Gerekmeyen Yapılar

Merak edilen bir diğer husus ise enerji kimlik belgesinin alınmasına gerek olmayan yapılardır. Hangi yapılan için EKB zorunludur? Hangi yapılan için EKB gerekli değildir?

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunda Olmayanlar…

  • Planlanan kullanım süresi 2 yıldan az olan binalar
  • Sanayi sektöründe üretim faaliyetini yürüten binalar
  • Atölye ve seralar
  • Toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında olan yapılar
  • Münferit olarak inşa edilmiş; ardiye, depo, ağıl, ahır gibi ısıtmaya ihtiyaç olmayan yapılar

Yukarıda verilen yapılar, enerji kimlik belgesi alınması zorunlu yapılar arasında yer almıyor. Bu şartlardan birini sağlıyor olmanız belge temin etmemeniz için yeterlidir. Verilen seçeneklerin herhangi bir şekilde belge temin etmesine gerek olmayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunda Olanlar;

  • Ofisler
  • Evler
  • Apartmanlar gibi

Aynı zamanda kullanım alanının 50 metrekare üstünde olma şartını da sağlayan yapılar için EKB başvurusunun gerçekleşmesi zorunludur. Belgenin temin edilmesi için gereken yapılmalıdır. İletişime geçerek başvuru yapılabilir, sunulan formun doldurulması ile direkt olarak belgenin alınması için gereken aşamaların tamamlanması sağlanmalıdır.

Sizde güvenli bir şekilde hizmet almanız açısından Eskişehir enerji kimlik belgesi başvurusu için profesyonel hizmet veren kurumumuzu tercih edebilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM