Hatay Enerji Kimlik Belgesi


Hatay Enerji Kimlik Belgesi

Hatay enerji kimlik belgesi, Hatay’da bulunan tüm binaların sahip olması gereken oldukça önemli bir belgedir. Hatay’da bulunan hem eski hem de yeni binaların sahip olması gerektiği bu belge, binalara ve bina sakinlerine pek çok fayda sağlamaktadır.

Enerji tasarrufunu arttırmak için yürürlüğe giren Hatay enerji kimlik belgesi ile ilgili detaylara değinmeden önce Hatay şehri hakkında bilgi vermek gerekir.

HIZLI TEKLİF AL

Hatay Hakkında

Kardeşlik ve birliktelik şehri olarak anılan Hatay, ülkemizin güneyinde ve Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer almaktadır. Hatay nüfus bakımından ise Türkiye’nin en kalabalık on üçüncü şehridir. İskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı, Samandağ gibi 15 ilçesi bulunan Hatay, insanlığın ilk yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Bu nedenle farklı kültürlere ve inançlara ev sahipliği yapmaktadır.

Hatay bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmalar M.Ö. 100.000 ile 40.000 yılları arasından günümüze kadar gelen çeşitli bulgulara rastlanmıştır. Hem tarihi mirası hem de doğal güzelleri ile pek çok insanın dikkati çeken kent, her yıl yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle güzel ve tarihi mirasa sahip olan kentte her yıl onlarca yeni bina inşa ediliyor.

Bu inşaların ise mutlaka Hatay enerji kimlik belgelerine sahip olmaları gerekiyor. Peki, nedir bu enerji kimlik belgesi?

Enerjik Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanuna bağlı olarak çıkarılan bir belgedir. Binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının çok daha etkin ve verimli kullanılmasını, meydana gelen enerji israfını önlemesini ve çevrenin korunmasını sağlamaktadır.

Enerji kimlik belgelerinin üzerinde ise binanın asgari enerji sınıfı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, enerji tüketim sınıflandırılması, ısıtma ya da soğutma sistemlerinin verimliliği gibi bina ile ilgili pek çok bilgiyi içerir. Enerji kimlik belgelerinde en çok dikkat çeken konu binaların enerji tüketim sınıfıdır. Geçmiş yıllara baktığımızda enerji tüketim sınıfını binalar için kullanmıyorduk. Bu kavram yalnızca buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikli cihazlarda kullanılıyordu.

Ancak söz konusu kanuna bağlı olarak çıkarılan yasa ile binaların tıpkı elektrikli cihazlar gibi enerji verimlilikleri bulunuyor. Bu enerji sınıflandırılması A en yüksek enerji verimliliği, G en düşük enerji verimliliği şeklindedir. Yeni binaların ise en düşük C enerji sınıfına ait olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Binaların enerji kimlik belgelerine sahip olabilmeleri için bazı kurum ve kuruluşlar görevlendirilmiştir. Bunlar enerji kimlik belgesi düzenlenme yetki belgesi bulunan ve gerekli meslek odalarından SMM belgesine sahip olan mimar ya da mühendisleri bünyesinde çalıştıran tüzel kişi ya da kurumlardır. Bu kuruluşlara başvurarak enerji kimlik belgesi talep ettiğinizi söylemeniz gerekmektedir.

Söz konusu kurum başvurunuzu aldıktan sonra binaya gelerek binanın enerji sınıfı tespiti için incelemeler yapar. Binanızın enerji sınıfı tespit edildikten sonra enerji kimlik belgesi hazırlanır ve teslim edilir.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mudur?

Eski binaların 2011 yılına kadar enerji kimlik belgelerini almaları gerekmekteydi. Dolayısıyla günümüzde eski binalardan enerji kimlik belgesine sahip olmayan bir binanın olmaması gerekir. Yeni binaların ise enerji kimlik belgesi alması kesinlikle zorunludur.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM