Isparta Enerji Kimlik Belgesi


Isparta Enerji Kimlik Belgesi

Isparta enerji kimlik belgesi, Isparta’da ki tüm binalarda bulunması gereken bir belgedir. Enerji kimlik belgesi binaların enerji sınıflarını göstermesi ile birlikte ve binada yaşayacak kişiler için oldukça büyük öneme sahiptir. Günümüzde kişiler enerji tasarrufu sağlamak ve daha az para harcayarak daha fazla enerjiden yararlanmak için enerji verimliliği yüksek olan binalarda yaşamak istiyor.

Dolayısıyla kişiler yeni bir eve taşınırken binanın enerji kimlik belgelerinde yer alan enerji kimlik sınıfına bakmak istemektedir. Isparta enerji kimlik belgesi ile ilgili detaylı bilgilere yer vermeden önce Isparta şehri hakkında genel bir bilgi vermek gerekir.

HIZLI TEKLİF AL

Isparta Hakkında

Isparta, Türkiye’nin güneybatısında ve Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Göller bölgesi olarak adlandırılan bölgede bulunan Isparta yaklaşık 9 bin kilometrelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Güneyinde Antalya, batısında Burdur, doğusunda Konya, kuzeyinde Afyonkarahisar bulunan şehir coğrafi olarak güzel bir konumda yer alır.

Sütçüler, Senirkent, Aksu, Yalvaç gibi 12 ilçeden oluşmaktadır. Gül ve lavantaları ile ünlü olan Isparta’da hem yerli hem de yabancı turistler için gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Doğası ve tarihi mirasları ile ilgi çeken Isparta’ya her yıl yüzlerce turist akın etmektedir. Pek çok kişinin uğrak adresi olan Isparta’da eski ve yeni pek çok bina bulunmaktadır. Bu durum Isparta enerji kimlik belgesinin öneminin artmasına neden olmaktadır. Peki, nedir bu enerji kimlik belgesi?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi; binaların enerji seviyesi, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, sera gazı salımı seviyesi, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimliliği gibi bilgilerin yer aldığı ve bina sahipleri için oldukça büyük öneme sahip olan belgelerdir. Günümüzde teknolojinin hızla yayılması ve dünya üzerindeki nüfusun artması ile birlikte enerji tüketimi artmıştır.

Dolayısıyla artan enerji tüketimi, enerji kaynaklarının azalmasına ve gün geçtikçe insanlığa yetmeyecek duruma gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yeni üretilen pek çok elektrikli cihaz yüksek enerji verimliliğine sahiptir. Bu doğrultuda binaların da bir enerji verimliliği sınıfı ortaya çıkmıştır. Binalarda tasarruf elde etmek ve daha az enerji harcamak için ortaya çıkan bu enerji verimliliği sınıfı A enerji sınıfı ve G enerji sınıfı aralığındadır. A enerji sınıfı en yüksek enerji verimliliğini G enerji sınıfı ise en düşük enerji verimliliğini temsil etmektedir.

Yeni yapılan binalar en az C enerji sınıfına ait olabilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji kimlik belgesi 50 metrekareden büyük her binanın alması gereken ve yasal bir zorunluluğu olan belgedir. Yasal bir zorunluluk olan bu belgenin alınmaması ise hem yeni hem de eski binalar için bir yaptırıma sebep olacaktır. Kişiler bu yaptırımlar karşılaşmamak ve binalarının enerji sınıfları ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için enerji kimlik belgelerine sahip olmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji kimlik belgesi fiyatları binaların metrekarelerine ve bina da bulunan daire sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir. Enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili en doğru bilgiye enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlardan ulaşabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM