İzmir Enerji Kimlik Belgesi


İzmir Enerji Kimlik Belgesi

İzmir enerji kimlik belgesi; Ege’nin incisi ve efeler diyarı İzmir’de yaşayan bireylerin almaları gereken enerji konusundaki en önemli belgelerden bir tanesidir. Enerji verimliliği ve ülke kaynaklarının doğru kullanımı için gerekli düzenlemeleri getiren bu belge sayesinde ülke kalkınmışlığında da önemli mesafe kat edilecektir.

Gelecek nesillerin daha temiz ve yaşanılır bir doğada hayat şansı bulmasına da imkân tanıyan ekb son yıllarda ülkemizin en önemli gündem maddelerinden bir tanesidir.

İzmir enerji kimlik belgesi almakla zorunlu olan İzmirli yapı maliklerinin bu belgeyi alması ülke ekonomisine olduğu kadar kendi ekonomilerine de olumlu manada katkı yapacaktır.

Enerjinin daha doğru kullanımı sayesinde fatura giderlerinde yaşanacak düşüşler enerji talebindeki grafiği de makul seviyelere çekecektir.

HIZLI TEKLİF AL

İzmir Hakkında

Türkiye’nin en büyük 3. Kenti olan ve gelişmişlik düzeyi ile Avrupa’daki pek çok şehri geride bırakan İzmir; sanayi ve ticarette olduğu kadar turizm alanında da büyük öneme sahiptir. Kordon; boyoz; çiğdem dendiğinde akla ilk gelen yer olan İzmir; enerji talebi anlamında da ilk sıralardadır.

Bu nedenle İzmir’de İzmir enerji kimlik belgesi uygulamasının doğru bir şekilde hayata geçirilmesi enerji politikalarının etkin kullanımını sağlayacaktır.

Ekb konusunda gelişme yaşanması düşünülen ilk şehirlerden biri olan İzmir; kent sakinlerinin bu konuda göstereceği hassasiyetle daha başarılı bir enerji politikası oluşturulmasında etkin rol oynayacaktır. Bu anlamda İzmir enerji kimlik politikası hem Ege Bölgesi hem de Türkiye için altın değerindedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5726 sayılı Enerji Verimliliği Koruma kanunu ve ilgili yönetmelikler ile devreye sokulan enerji kimlik belgesi; binalardaki enerji kullanımının optimum düzeye getirilmesini sağlamayı amaçlar. Bu amaç doğrultusunda yapıların enerji sınıflandırması yapılır. Benzer yöntemi elektronik cihazlarda görebileceğimiz sınıflandırma ile eski ve yeni binaların enerji politikalarına uygun özellikler taşıması sağlanır.

Yeni binalar için A ile C arasında bir enerji sınıflandırması yapılırken eski binalarda aynı sınıflandırma A ile G arasında yapılmaktadır. Söz konusu sınıflar ile eski binaların sisteme entegrasyonu kolaylaştırılmaya çalışılırken yeni yapıların inşa sürecinden itibaren enerji politikalarına uygun bir şekilde inşa edilmesi sağlanır. Sürdürülebilir enerji politikalarının ortaya konmasında etkin bir araç olan ekb kısa ve orta vadede ülkemizi bir üst seviyeye taşıyacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Kanuni bir zorunluluk olarak getirilen ekb düzenlemesi belge almaya mükellef olan herkes tarafından alınmak zorunludur. Nitekim bu belgenin binalar için alınmaması hem bina hem de mükellefler tarafından birtakım sorunları beraberinde getirir. Peki, enerji kimlik belgesinin alınmaması sonucunda yaşanacak sorunlar nelerdir?

Enerji kimlik belgesi alınmazsa karşılaşacağınız ilk sorun bina alım ve satımının yapılamayacak olmasıdır. Bina statüsü eski ve yeni fark etmeksizin karşılaşılacak bu sorunun yanında bina maliklerinin para cezası ile karşılaşması da muhtemeldir. Ayrıca bina yeniyse ruhsat konusu da ekb eksikliği nedeniyle tamamlanamayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı

Enerji kimlik belgesi fiyatı konusunda net bir ücret bulunmaz. Ekb fiyatı bina m2 büyüklüğü ve belgeyi vermeye yetkili kuruluşun belirlediği m2 birim fiyatı üzerinden değerlendirilir. Böylece 0,1 TL ila 1 TL arasında değişen birim fiyat bina m2 ile çarpılara ekb fiyatı bulunur.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM