Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi


Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi

2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tebliğ edilen Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında 2011 yılından önce inşa edilmiş binalar 1 Ocak 2020 tarihine kadar enerji kimlik belgesi almak zorundadır. 2011 yılından sonra inşa edilen binalarda ise iskan aşaması öncesinde enerji kimlik belgesi düzenlenmesi zorunludur. Yani yeni veya eski binaların tümünde Maraş enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Günümüzde bilhassa yeni yapılarda enerji kimlik belgesi tebliğ edilmediği zaman yapı ruhsatı alma imkanı bulunmamaktadır. Yapının enerji gereksinimini ve enerji tüketim kategorisini belirleyen bu belge aslında bir rapor olarak sunulur ve enerji pasaportu anlamına da gelebilir. Kısaca EKB olarak adlandırılan bu belge yönetmeliğe göre binanın giriş noktasında gözle görülür bir şekilde asılı bulunmalıdır. Bu sayede binada alım-satım gerçekleştirecek veya kiralama yapacak kişiler binanın enerji verimliliği raporunu inceleyebilecektir.

HIZLI TEKLİF AL

Kahramanlar Kenti Kahramanmaraş

Kurtuluş savaşı döneminde kendi bağımsızlığını elde edebilmek için büyük bir mücadele veren Kahramanmaraş, bugün bir büyükşehir olarak 1 milyon üzerinde nüfusa sahiptir. 1925 yılında İstiklal madalyası alan Kahramanmaraş, aslen 1973 yılında Maraş adının önüne “Kahraman” unvanını alarak günümüzdeki ismini kazanmıştır. Çok eski Türk boylarının yerleşim yerlerinden biri olan Kahramanmaraş, aslında binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir.

İklimi, tarım ve hayvancılık için müsait bir konumda bulunan Kahramanmaraş'ta sanayi bölgeleri sayesinde de tekstil ve iplik sanayi gibi önemli sektörler yer almaktadır. Tarihi, geleneksel kültürleri ve mutfak dokusuyla önemli bir yere sahip olan Kahramanmaraş, özellikle dondurma, Maraş biberi ve tarhana gibi ürünleri ve Türkiye genelinde bilinmektedir. Bu kapsamda Maraş her gün daha fazla büyüyen ve gelişen yapısıyla yapılaşma konusunda da daha fazla bina inşa edilen bir şehirdir.

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Kahramanmaraş kentinde de diğer kentlerde olduğu gibi Maraş enerji kimlik belgesi verebilmek için yetki almış kurumlar yer almaktadır. Bu kurumlar bünyesinde kimlik belgesi düzenlemek için yetki ve lisans sahibi olan ve mimarlar-mühendisler odasından SMM belgesi almış olan mimar ve mühendisler ile çalışma gerçekleştirir. Ayrıca bu yetkilere sahip olan mimar ve mühendisler bireysel olarak enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisine sahiptirler.

Kahramanmaraş Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi yapı için çok yüksek fayda oluşturan ve avantajlar sağlayan bir belgedir. Birçok kişi tarafından yapı ruhsatı alınması aşamasında yorucu ve uzun bir uğraş olarak görülse de daha sonraki dönemlerde yapı için avantaj oluşturmaktadır. Temel olarak;

  • Sanayi ve endüstriyel üretim binaları
  • 50 metrekare altında olan binalar
  • Atölyeler
  • Ardiye ve ahırlar gibi binalar
  • TSK ve Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı kuruluşlar
  • Mücavir alan dışında ki 1000 metrekareden az alana sahip olan binalar enerji kimlik belgesi almak zorunda değildir.

Sayılan tüm binaların dışında her bina mutlak şekilde enerji kimlik belgesi almak zorundadır. Yetkili kuruluşlardan alınan enerji kimlik belgesi 10 yıl geçerlilik oluşturmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı

Yetkili kuruluşlar üzerinden talep edilen Maraş enerji kimlik belgesi metrekare bazında fiyat değerlendirmeleri üzerinden bir ücret ortaya çıkarmaktadır. Bu ücret değerlendirmesinde binanın yaşı, metrekare boyutları, yalıtım özellikleri, kat sayısı, daire sayısı ve enerji kullanım türü gibi noktalar göz önünde bulundurulur.

HIZLI TEKLİF AL


SİZİ ARAYALIM