Karabük Enerji Kimlik Belgesi


Karabük Enerji Kimlik Belgesi

Karabük İlimizin Tarihçesi

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük İlimiz tarihi Safranbolu evleri ve antik kentleri ile bir turizm cennetidir. Geniş ormanlık alanlarla kaplı ilimizin tüm ilçeleri birbirinden eşsiz yeşillik ve doğa harikasıdır. Karabük’te Karadeniz ikliminin özellikleri görülmektedir.

Yalnız Karabük kıyıdan iç kısımlarda kaldığı için Karadeniz in nemli havasından yeterince yararlanamamaktadır. Karasal iklimin özellikleri daha ağır basmaktadır.

Tarihi İlkçağlara kadar uzanan Karabük İlimizde çok sayıda arkeolojik alanlar ve Tümülüsler yer almaktadır. Karabük devletimizin tarihinde sanayileşmeyi simgeleyen kent olmanın haklı gururunu taşımaktadır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün sanayileşme ile ilgili aldığı karar üzerine Türkiye’nin ilk demir çelik tesisinin yeri için, maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı, demiryolu güzergâhında bulunuşu ve stratejik uygunluğu nedeni ile Karabük seçilmiştir.

Karabük bir kent olarak daima Cumhuriyet Kenti olarak anılmaktadır. Karabük 1937 yılında Safranbolu’ya bağlı Öğle beli köyünün bir mahallesi iken 1935 yılında açılan Ankara – Zonguldak demiryolu ile önemini arttırmıştır. Atatürk’ün yönlendirmesi ile İsmet İnönü tarafından Karabük Demir Çelik Fabrikasının temelleri atılmıştır. Karabük 6 Haziran 1995 yılında İl olarak ülkemizin 78. İli olmuştur.

Sanayileşme ile birlikte çalışma hayatı da Demir – Çelik tesisleri ve yan kuruluşların ekseninde gelişmiştir.

Ayrıca demir ticareti, nakliyecilik, orman işçiliği de önemli istihdam sahaları olmuştur. Hızlı nüfus artışı ile birlikte ilde yoğun bir konut talebi ortaya çıkmış Türkiye’nin ilk toplu konut projesi Karabük ilimizde yapılmıştır. İlçeleri arasında köklü tarihi ve geçmişi ile Safranbolu bir turizm merkezi durumundadır.  Karabük ilimizin sosyal ihtiyaçlarını karşılamakta olan Safranbolu’da hizmet sektörü önemli gelişme kaydetmiştir.

HIZLI TEKLİF AL

Karabük Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre enerji ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırılması, sera azı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimlerini içeren belgedir. Bina sahiplerinin binaları ile ilgili satış, kira ve abonelik işlemleri için 01.01.2020 tarihine kadar Karabük Enerji Kimlik Belgesi alma zorunlulukları bulunmaktadır. Alınan Enerji Kimlik Belgesi alınmış olduğu tarihten itibaren on yıla kadar geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Karabük’te mevcut olan binalarda; Yapı Ruhsat Belgesi, Mimari projesi ve Mantolama Sözleşmesi gereklidir. Yeni binalarda ise Yapı Ruhsat Belgesi, Mimari Proje, Elektrik projesi, Mekanik Proje ve Isı yalıtım raporu bulunması şarttır.

Karabük Enerji Kimlik Belgesini Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Karabük Enerji Kimlik Belgesinin hazırlanmasında mevzuatlar kapsamında belirlenmiş herhangi bir sabit ya da belirgin bir fiyat bulunmamaktadır. Enerji Kimlik Belgesi alınırken fiyatlandırma aşaması ve hizmet bedelleri tamamen serbest piyasa etkilerine göre oluşmaktadır. Piyasada mevcut bina ve yeni yapılarda farklı fiyat uygulaması görülmektedir.

Genel olarak mevcut binalarda konut sayısı ve yapı sayılarına göre fiyatlanma yapılırken yeni binalarda metre kare başı fiyatlandırma yapılmaktadır. Daire sayısı ve toplam metre kare arttıkça birim maliyetin azaldığı görülmektedir. Fiyatlandırmaya genel olarak yapının durumu eski veya yeni olması, daire sayısı, coğrafi konumu, iklimlendirme özellikleri ve toplam inşaat alanı gibi etmenler etki etmektedir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM