Karaman Enerji Kimlik Belgesi


Karaman Enerji Kimlik Belgesi

Karaman enerji kimlik belgesi, Karaman’da bulunan tüm binalarda bulunması gereken oldukça önemli bir belgedir. Vatandaşların oturdukları ya da sahip oldukları binalar için talep ettikleri Karaman enerji kimlik belgesi, teknolojinin gelişmesi ve hayatımızda büyük bir öneme sahip olması ile gün yüzüne çıkmış bir kavramdır.

Enerji kimlik belgesinin en temel amacı enerji kaynaklarının çok daha etkin ve verimli şekilde kullanılabilmesini sağlamaktır. Enerji kimlik belgeleri sayesinde yeni bir eve taşınacak kişiler, taşındıkları evlerinde enerji sınıfını kolaylıkla öğrenebilecekler. Enerji tasarrufu bilincinde olan kişiler ise bu sayede kendileri için en uygun eve sahip olabilecekler. Karaman enerji kimlik belgesi ile ilgili detaylı bilgi vermeden önce Karaman şehri hakkında biraz bilgi verebiliriz.

HIZLI TEKLİF AL

Karaman Hakkında

Karaman ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve 8.924 kilometrelik bir alana sahip olan illerimizden bir tanesidir. Batı ve Kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin ve güneybatısında ise Antalya bulunmaktadır. İç Anadolu’nun en temel iklim yapısına sahip Karaman’da kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçen bir havaya sahiptir. Konumu nedeni ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Karaman’da bu medeniyetlerin kalıntısına rastlamakta mümkündür. Karaman’ın yerleşim yeri olarak kullanmaya başlandığı tarih ile ilgili ise net bir bilgi bulunamamaktadır.

Ancak yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bölgenin yerleşim bölgesi, ticaret merkezi, kültür merkezi olduğunu kanıtlayan belgeler bulunmuştur. Ayrıca Karaman’da pek çok mimari eser, kale, türle, cami, kilise ve manastır bulunmaktadır. Bu özellikleri ile büyük öneme sahip olan Karaman’da yaşayan insan sayısı da oldukça fazladır. Nüfusunun fazla olması ise şehirdeki binaların çokluğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla bu aşamada karşımıza Karaman enerji kimlik belgesi kavramı ortaya çıkmaktadır. Peki, Karaman enerji kimlik belgesi nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi, dünyada nüfusun artması ve enerji kaynaklarının insanlara yetmemesi nedeni ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Dünyadaki enerji kaynaklarının yoğun olarak kullanılması bilim insanların enerji tasarrufu için bazı girişimlerde bulunmalarına neden olmuştur. Elektronik cihazlardaki enerji sınıfı bu girişimlerden bir tanesidir. Enerji kimlik belgeleri ile tıpkı buzdolabı alırken enerji sınıfına bakıldığı gibi ev alırken ya da kiralarken de binanın enerji sınıfına bakılmaktadır.

Binaların enerji sınıfı A’dan G’ye kadardır. A enerji sınıfı en yüksek enerji verimliliğini ifade ederken G enerji sınıfı en düşük enerji verimliliğini ifade etmektedir. Yeni binalarda en düşük C enerji sınıfına kadar yapıldığı ile ilgili bir sınırlama vardır. Eski binalarda ise böyle bir sınırlama yoktur.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgelerini düzenleme için SMM belgesine sahip mühendis ya da mimarları bünyesinde barındıran tüzel kişiler ya da kurumlar verebilmektedir. Binalarınız için enerji kimlik belgesi satın almak istediğiniz bu kurum ya da kuruluşlara giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru sonrasında bilir kişiler binanıza gelerek enerji sınıfı ile araştırması yapar. Daha sonra ise enerji kimlik belgeniz düzenlenir ve belgenizi teslim alabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji kimlik belgesi fiyatları binanın metrekaresine ve binada bulunan daire sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla enerji kimlik belgesi fiyatları için net bir bilgi vermek mümkün değildir. enerji kimlik belgesi almak istediğimiz kurum ve kuruluşlar ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM