KARBON AYAK İZİ

Her modern işletme artık düşük karbon stratejisi ile hareket ediyor. PEKİ YA SİZ?

Kurumsal Karbon Ayak İzi
Raporlamaları, düşük ya da sıfır
karbon stratejisi belirlemenin
ilk adımı,
çünkü bir strateji
ortaya koymak için nerede
durduğunuzu bilmeniz gerekir.

İşletmenizi Sıfır Karbona Dönüştürmek için Bugün Harekete Geçin! Bugün Harekete Geçin!
Bizimle İletişime Geçin

NE YAPIYORUZ?

Semtrio olarak, yerel ve uluslararası olarak kabul edilmiş standartlara uygun karbon ayak izi raporları hazırlıyoruz, bunun yanı sıra şirketlerin üretim ve hizmet süreçlerine özel emisyonları da hesaplıyoruz.

ISO 14064-1
GHG Protokol

Karbon ayak izi raporlarını CDP anketlerinde, Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlamalarında, müşteri talepleri karşılığında ve her türlü doğrulama işlemleri için kullanabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

NASIL YAPIYORUZ?

NASIL YAPIYORUZ?

Karbon ayak izi raporlama hizmetini 5 aşamada gerçekleştiriyoruz;

  • 01 KAYNAK TESPİTİ
  • 02 VERİ TOPLAMA
  • 03 HESAPLAMA
  • 04 RAPORLAMA
  • 05 DİJİTAL SİSTEM KURULUMU

KAYNAK TESPİTİ

Kusursuz hesaplamalar için gereken en önemli adım emisyon kaynaklarının doğru ve eksiksiz tespitidir. Her sektöre dair emisyon hesaplama tecrübesine sahip danışmanlarımız bu süreci sizinle beraber tamamlar.

VERİ TOPLAMA

Semtrio'ya özgü pratik çözümler ile tüm emisyon kaynaklarına ait veriler kolayca toplanır.

HESAPLAMA

Geleneksel yöntemlerin aksine emisyon hesaplamaları kendi Co2nnectorPro yazılımımız ile insani hataların önüne geçerek kusursuz bir şekilde gerçekleştirilir.

RAPORLAMA

Tüm yerel ve uluslararası standartlara uygun İngilizce ve Türkçe raporlar hazırlanır.

DİJİTAL SİSTEM KURULUMU

Danışmanlık yaptığımız tüm müşterilerimiz sonraki senelerde süreçleri kendilerinin yönetebileceği Co2nnectorPro Kurumsal Karbon Yönetim Sistemimize entegre edilir.

01 KAYNAK TESPİTİ

Kusursuz hesaplamalar için gereken en önemli adım emisyon kaynaklarının doğru ve eksiksiz tespitidir. Her sektöre dair emisyon hesaplama tecrübesine sahip danışmanlarımız bu süreci sizinle beraber tamamlar.

02 VERİ TOPLAMA

Semtrio'ya özgü pratik çözümler ile tüm emisyon kaynaklarına ait veriler kolayca toplanır.

03 HESAPLAMA

Geleneksel yöntemlerin aksine emisyon hesaplamaları kendi Co2nnectorPro yazılımımız ile insani hataların önüne geçerek kusursuz bir şekilde gerçekleştirilir.

04 RAPORLAMA

Tüm yerel ve uluslararası standartlara uygun İngilizce ve Türkçe raporlar hazırlanır.

05 DİJİTAL SİSTEM KURULUMU

Danışmanlık yaptığımız tüm müşterilerimiz sonraki senelerde süreçleri kendilerinin yönetebileceği Co2nnectorPro Kurumsal Karbon Yönetim Sistemimize entegre edilir.

Bizimle İletişime Geçin

EN İYİ SONUÇLAR İÇİN

EN İYİSİYLE ÇALIŞIN

EN İYİSİYLE ÇALIŞIN

Doğa dostu stratejilerinizi en verimli hale getirmek için bizimle çalışın!
“128 puanla Türkiye’nin en yüksek puanlı B Corp şirketi olarak, müşterilerimize rol model olmayı hedefliyoruz. UN Global Compact ve GRI Community üyesi olarak kurulduğumuz günden beri iş dünyasının şeffaflık, insan hakları ve sürdürülebilirliğe dair sahip olduğu sorumlulukların farkında olduğumuzu ortaya koyuyoruz.”

CASE STUDY

Semtrio, kum tanesi kadar bir üründen, mega ölçekte kuruluşlara kadar tüm karbon ayak izi hesaplamalarını gerçekleştirir.

10 dk

AB Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Yönergesi (Corporate Sustainability Reporting Directive-CSRD)

Finansal Olmayan Raporlama Yönergesi Nedir? AB’de belirli şartları sağlayan büyük şirketlerin, 2018’den itibaren çevr...

10 dk

AB ETS’deki Ücretsiz Tahsisatlar Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizmasını Nasıl Etkileyecek?

Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi Nedir? 2005’te uygulamaya konulan Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi...

10 dk

COP27’de Alınan Kararlar ve Gelecekteki Olası Yansımaları

Bu yıl 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleştirilen 27. Taraflar Konferansı (COP27),...

10 dk

İklim Değişikliği Nedir?

İklim değişikliği sanılanın aksine geleceğin problemi değildir. Beşerî faktörler sonucu gittikçe artan sera gazı emis...

Blog Sayfası
Faq-Image

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kurumsal Karbon Ayak izi Nedir?

Kurumsal Karbon ayak izi, bir kuruluşun ticari faaliyetleri sebebiyle doğrudan veya dolaylı olarak açığa çıkan sera gazı emisyonlarının karbondioksit eşdeğeri (CO2e) cinsinden hesaplanmasıdır.

Ürün Karbon Ayak izi Nedir?

Bir ürünün ya da hizmetin yaşam döngüsü süresince, hammaddesi ve üretiminden, kullanımı, geri dönüşümü veya yaşam sonuna kadar olan sera gazı emisyonlarının ölçülmesiyle hesaplanır.

Karbon Ayak izi Kapsamları Nelerdir?

Karbon Ayak izi emisyon kaynakları, doğrudan, enerji dolaylı ve diğer dolaylı sera gazı emisyonları olmak üzere üçe ayrılır.

 

Kapsam 1: Doğrudan sera gazı emisyonları, raporlama yapan kuruluşun sahip olduğu veya kontrol ettiği kaynaklardan gelen emisyonlardır.

Kapsam 2: Enerji dolaylı sera gazı emisyonları, bir kuruluşun satın aldığı veya kullandığı enerji üretilirken dolaylı olarak neden olduğu emisyonlardır.

Kapsam 3: Diğer dolaylı sera gazı emisyonları, Kapsam 2'ye girmeyen tüm emisyon kaynaklarını kapsar. Kapsam 3 emisyonları şirketin kendisi tarafından üretilmez; şirketin değer zinciri boyunca sebep olduğu emisyonlardır. Karbon ayak izi hesaplamalarının %34'ü gönüllü olarak hesaplanan Kapsam 3 kapsamında yapılmaktadır.

Karbon Ayak izi Çalışmaları Bize Ne Sağlar?

Çevresel yönetim başarısı ve karbon emisyonu etkilerinin azaltımı sağlayan karbon ayak izi çalışmaları halk ile olan iletişiminizi güçlendirerek marka olarak güvenilirliğinizi arttırır.

Karbon Ayak izi Hangi Boyutlarda Hesaplanabilir?

Karbon ayak izi hesaplamaları hem kurumsal boyutta hem de ürün ve servis boyutunda yapılabilen çalışmalardır.

Karbon Ayak izi Hesaplamaları Doğrulanabilir Mi?

Semtrio’nun Karbon Ayak izi Hesaplaması ve Raporlaması faaliyetlerinin %100’ü bağımsız doğrulayıcılar tarafından onaylanmıştır.

Karbon Ayak izi Hesaplama ve Raporlama Standartları Nelerdir?

GHG Protocol, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Sürdürülebilir Kalkınma üzerine Dünya İş Konseyi (WBCSD) tarafından geliştirilen Sera Gazı Protokolü, sera gazı emisyonlarını ölçmek, yönetmek ve raporlamak için küresel standardı belirler. Dünyadaki yüzlerce şirket ve kuruluş, emisyonlarını yönetmek ve daha verimli, dayanıklı ve refah sahibi organizasyonlar haline gelmek için GHG Protokol standartlarını ve araçlarını kullanır.

ISO 14064-1: 2018, sera gazı (GHG) emisyonlarının ve uzaklaştırılmalarının nicelleştirilmesi ve raporlanması için organizasyon düzeyindeki ilkeleri ve gereksinimleri belirten standarttır. Bir kuruluşun sera gazı envanterinin tasarımı, geliştirilmesi, yönetimi, raporlanması ve doğrulanması için gereken şartları belirtir. 

ISO 14064-2: 2018, sera gazı emisyon azaltımlarına veya kaldırma iyileştirmelerine neden olan faaliyetlerin nicelleştirilmesi, izlenmesi ve raporlanması için proje düzeyinde rehberlik eden, bu konudaki ilke ve gereksinimleri belirten standarttır. Ayrıca GHG projesinin planlanması, proje ve temel senaryo ile ilgili GHG kaynakları, yutak ve rezervuarların belirlenmesi ve seçilmesi, GHG proje performansının izlenmesi, incelenmesi, belgelenmesi ve raporlanması ve veri kalitesinin yönetilmesi için gereken şartları içerir. 

ISO 14064-3: 2018, sera gazı hesaplamalarının onaylanması ve doğrulanması için prensip ve gereklilikleri belirler.

Karbon Ayak izi Emisyon Kaynakları Nelerdir?

Emisyon kaynakları Doğrudan Sera Gazı Emisyonları, Enerji Dolaylı Sera Gazı Emisyonları ve Diğer Dolaylı Sera Gazı Emisyonları” olmak üzere üçe ayrılır.

Karbon Ayak izi Nasıl Azalır?

Karbon ayak izimizi hesaplamadan ne kadar azaltacağımızı da bilemeyiz, o yüzden karbon ayak izi azaltma işleminden önce karbon ayak izi hesaplaması yapılmalıdır. Hesaplamanın ardından emisyon kaynakları incelenerek alternatif çözümler ile karbon ayak izimizi azaltmamız mümkündür.

Semtrio danışmanlığı içerisinde sadece hesaplama ve raporlama hizmeti yer almaz. Semtrio size karbon ayak izinizi nasıl azaltacağınız konusunda danışmanlık ve çözümler sunar. İlkesel olarak, kendi karbon ayak izini sıfırlamamış bir karbon danışmanlık şirketinin müşterilerine de çözüm sunabileceğini düşünmüyoruz, o nedenle karbon ayak izi azaltımına kendimizden başladık.

Semtrio Sıfır Karbon Bir Şirket Mi?

Semtrio ‘karbon nötr’ bir şirkettir; bu sebep olunan emisyonlara eşdeğer miktarda emisyonun başka yollarla dengelendiği anlamına gelir. Semtrio sebep olduğu emisyonlardan fazlasını ofsetleyerek karbon nötr bir şirket olmuştur. Daha detaylı bilgi için Karbon Ofset hizmetimize göz atabilirsiniz.