Kars Enerji Kimlik Belgesi


Kars Enerji Kimlik Belgesi

Kars enerji kimlik belgesi; ülkemizin Kuzeydoğu kısmında yer alan Kars ilinde yaşayan bina sahipleri ve sakinlerinin alması gereken belgeye verilen isimdir. Kars enerji kimlik belgesi enerji verimliliği ve enerji israfı konusunda getirdiği yenilikler sayesinde hem kent hem ülke ekonomisine katkı yapmayı amaçlar.

Enerjinin son yıllarda oldukça önemli bir noktaya taşınması ile birlikte enerji politikalarında da değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. Bu anlamda yürürlüğe sokulan düzenlemeler kapsamında enerji kimlik belgesi yaygınlaştırılmaya başlanmıştır.

Kars enerji kimlik belgesi bu kapsamda değerlendirilmesi gereken kritik öneme haiz bir belgedir. Değişen enerji ihtiyacına sahip Kars ilinde ekbnin uzun vadede büyük gelişmeler doğuracağı tahmin edilir.

HIZLI TEKLİF AL

Kars Hakkında

Kars; ülkemizin Doğu Anadolu bölümünde bulunan az gelişmiş kentlerden bir tanesidir. Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan nüfusun toplandığı Kars’ta enerji konusu iklim şartlarından dolayı oldukça önemlidir.

Kars’ın karasal iklim etkisinde olması yılın büyük bir bölümünde soğuk havanın şehirde hâkim olmasına yol açar. Soğuk ile mücadele etmede etkin yöntemler kullanmayı amaçlayan bireyler içinse enerji kimlik belgesi eşsiz fırsatlar sunar.

Isıtma konusunda ihtiyacı her geçen gün artan Kars’ta hem insanlar hem de ahırlardaki hayvanlar için enerjinin doğru kullanılması şarttır. Bu bağlamda değerlendirildiğinde Kars enerji kimlik belgesinin doğru bir şekilde uygulanması şehrin gelişmişliğine katkı sağlayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız enerji kimlik belgesi adından yola çıkarak yapılacak bir tanımlama ile enerji konusunda büyük faydalar sağlayan düzenlemelere uyulduğunu gösteren belgedir. Ekb olarak da ifade edilen enerji kimlik belgesi ülkemizde kanun ve yönetmeliklerle desteklenerek daha uygulanabilir bir forma sokulmuştur.

Bu nedenler enerji kimlik belgesi konusunda yetersiz veya ilgisiz kalan kişiler hakkında cezai müeyyidelerin uygulanmasının önü açılmıştır.

5726 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile desteklenen ekb; binaların tıpkı elektronik cihazlarda uygulanan enerji sınıflandırması gibi bir sınıflandırmaya tabi tutulmasını sağlar. Böylece yapıların enerji israfı konusunda daha hassas olması sağlanırken ülke ekonomisinin de benzer şekilde daha verimli kullanımını destekler.

Yeni binalar için A’dan C’ye eski binalar içinse A’dan G’ye yapılan sınıflandırma ile enerjinin sürdürülebilirliği için her türlü değişiklik devreye sokulur.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Ekb; kanun ile düzenlenen bir belge olsa da bu belgeyi vermeye yetkilendirilmiş olan resmi bir kurum değildir. Belgenin daha kolay ve hızlı bir şekilde temin edilebilmesi açısından özel danışmanlık firmalarına devredilen yetki ile iş yükü de azaltılmaya çalışılmıştır.

Bünyesinde enerji kimlik belgesi uzmanı bulunduran ve gelen talepleri kısa sürede karşılamayı amaçlayan firmalar düzenlemeleri titizlikle inceleyerek binaların kanuni uygunluğunu tespit eder.

Kanunen uygun bulunan binalar başvuru süreci ve ardından yatırılan ekb ücreti sonrasında belge ile onaylanır. Peki, enerji kimlik belgesi fiyatı nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş firmalarca sunulan ekb hizmetine karşılık alınacak bedel konusunda net bir rakam bulunmaz. Her firmanın kendi şartlarına göre belirlediği ücretler binanın m2 cinsinden büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.

Enerji kimlik belgesi fiyatı m2 başına alınan 0,1 TL ila 1 TL arasındaki birim ücret ile binanın m2 cinsinden büyüklüğü çarpılarak belirlenir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM