Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi


Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi

Biraz Kırıkkale’yi tanımaya ne dersiniz?

İç Anadolu Bölgemizde yer alan Kırıkkale şehrimi 71. İlimiz olarak da bilinmektedir. Küçük bir yüz ölçümü bulunan Kırıkkale, yaklaşık olarak 281 bin düzeyinde bir nüfusa sahiptir. Başkente olan uzaklığı 45 dakika olması ulaşım kolaylığı da sağlamaktadır. Kırsal kesimde bulunan şehrimizde hayvancılık ve tarım ön plandadır. Yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ise soğuk iklim görülmektedir.

Yer altı zenginlikleri de bulunan bu şehrimiz maden çeşitliliği bakımından oldukça zengin fakat rezerv açısından bakıldığında oldukça fakir bir ilimizdir. Şehrimizde rahatlıkla alışveriş yapabileceğiniz bir adet AVM hizmet vermektedir.

Günümüzde zorunlu hale gelmiş olan ve Kırıkkale ilimizde de uygulamaya alınan “Enerji Verimliliği Kanunu” ile “Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği” yürürlülüğe geçmiştir. Bu yönetmelikte asıl amaçlanan binalarda asgari oranda kullanılmakta olan enerji ihtiyacını ve enerji tüketiminin sınıflandırmasını yapmaktır.

Bununla birlikte iklimlendirme özelliklerinin ve yalıtım özelliklerinin verimiyle alakalı bilgilerinin de bilinebilmesi gerekir. Binamızın bu bilgilerinin düzenli ve sürekli takibinin yapılabilmesi için “Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi”nin olması gerekmektedir.

HIZLI TEKLİF AL

Peki, Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Yapı olarak adlandırılan her şeyin enerji durumu ve enerji kaynaklarının ne kadar etkin ve verimli kullanıldığı, enerji israfının oluşmasının engellenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak, çevrenin korunması için çalışmalar yapılmaktadır.

Bu çalışmalar enerjinin ne düzeyde kullanıldığını ve kullanılan sistemlerin verimini tespit etmek için bir belge düzenlenir. Düzenlenen bu belgeye ise “Enerji Kimlik Belgesi” denir. Binalar Enerji ve Performans Yönetmeliği kapsamında;

  • Yeni Yapılmış Bina
  • Mevcut Bina

olarak ikiye ayrılmaktadır.

Mevcut (Eskiden yapılmış olan) Bina:

Bu binaların yapı ruhsatı 1 Ocak 2011 tarihinden önce alınan yapımı devam eden yahut yapımı tamamlanmış olan binalardır. Kırıkkale’de bulunan mevcut binalarda Enerji Kimlik Belgesi alınabilmesi için enerji A sınıfı ya da G sınıfı bir değerde olması gerekmektedir.

Mevcut bina sahiplerinin binalarında gerçekleşecek olan satış, kira ve abonelik gibi işlemlerinin gerçekleşebilmesi için 1 Ocak 2020 tarihine gelene kadar Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesini almak zorundadırlar. Alınmış olan enerji belgesi, alındığı tarihten itibaren 10 yıl içerisinde geçerliliğini devam ettirmektedir.

Yeni Binalar ise;

1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılmış ya da yapı ruhsatına başvurulmuş ve ruhsatı alınmış binalara yeni binalar denir. Bu ev sahiplerinin de 1 Ocak 2020 tarihine kadar Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi alma zorundalıkları vardır. Bu belgeye sahip olmak için enerjilerinin A yâda C sınıfı arasında olması gerekmektedir. Alındığı andan itibaren 10 yıl geçerlilik süresi başlamış olur.

Enerji Kimlik Belgesi almak isteyenler ne kadar bir ücret öder?

Enerji kimlik belgeleri için hesaplanmış olan sabit bir fiyat bulunmamaktadır. Fiyatlar genel olarak serbest piyasa şartları baz alınarak oluşturulmaktadır. Mevcut ve yeni binalar arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Mevcut binalarda hesaplama yapılırken konut ve yapı sayısı dikkate alınırken, yeni yapılarda m2 başı fiyatlandırma yapılmaktadır.

Daire sayısı ve m2 sayısı arttıkça maliyet azalmaktadır. Yapının durumu da fiyatlandırmaya etki etmektedir. Dolayısıyla net bir fiyat öğrenmek istiyorsanız yapınızın durumuna göre kuruma giderek bilgi alabilir, işlemlerinizi tamamlayarak belgenizi alabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi alınmazsa ne olur?

Enerji Performans Yönetmeliğince bu belge alınmadığı takdirde cezai bir durum oluşmaz. Fakat bu belge alınmaz ise kiralama yahut alım-satım işlemlerine kısıt gelir ve bu işlemler belge alınana dek yapılamaz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM