Kırklareli Enerji Kimlik Belgesi


Kırklareli Enerji Kimlik Belgesi

Kırklareli enerji kimlik belgesi; Kırklareli kentinde yaşayan bireylerin sahip olmak için araştırma yaptığı konuların başında gelir. Enerji kimlik belgesi kavramının bireylerce henüz tam bilinmiyor olması ve bu konuda bilgi kirliliğinin mevcudiyeti Kırklareli enerji kimlik belgesi konusunda insanların detaylı araştırma yapmasına neden olur.

Kırklareli’nde yaşayan vatandaşlar için hazırlanan bu yazı sayesinde mevcut bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması hedeflenir.

Ekb veya enerji kimlik belgesi başta Kırklarelili vatandaşlar olmak üzere bütün vatandaşlar için oldukça büyük avantajlar sağlar. Ülkemizin oldukça stratejik bir enerji merkezi olması ekb konusundaki hassasiyetin de artmasına yol açar.

Hem enerjinin verimliliği hem de gelecek nesillerin temiz bir çevrede yaşam imkânı bulması Kırklareli enerji kimlik belgesini kaçınılmaz kılar.

HIZLI TEKLİF AL

Kırklareli Hakkında

Ülkemizin Marmara Bölgesi’nde bulunan ve Bulgaristan ile sınır komşusu olan Kırklareli; yıl içinde giriş çıkışların yoğun olduğu bir sınır kapısına sahip olması ile fazla sayıda insanı ağırlar.

Nüfusu yaklaşık 350 bin olsa da giriş ve çıkış yapan turist sayısı nedeniyle özellikle yaz aylarında Kırklareli nüfusu 500 bini aşar. Bu yönüyle Kırklareli’nde enerji oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Kırklareli ilinin yıl içinde ağırladığı misafir sayısı hesaba katıldığında enerji verimliliğinin sağlanması hem ülkemiz bütçesi hem de enerjinin sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir.

Kırklareli’nde ikamet eden vatandaşların yapması gereken sürdürülebilir enerji ve bütçe için yapılarına ekb’yi almalarıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Jeopolitik ve jeostratejik anlamda dünyanın en önemli ülkelerinden bir tanesi olan Türkiye, enerji hatları üzerinde bulunması ile enerji konusunda oldukça kritik rol oynar.

Ülkemizin enerji konusundaki rolü bu konuda ciddi adımların atılmasını ve daha sürdürülebilir bir enerji gücüne sahip olunmasını gerekli kılmıştır. Bu anlamda 5627 sayılı Enerji Verimliliği kanunu ve ilgili düzenlemeler uyarınca ülkemizde yeni inşa edilen ve mevcut binaların enerji kullanımı konusunda belirli standartlara getirilmesi amaçlanmıştır.

Kanuni düzenlemelerle etkisi arttırılmaya çalışılan Kırklareli enerji kimlik belgesi yapıların eski ve yeni ayrımı ile sınıflandırılmasını kapsar. Elektronik cihazların üzerinde yazılı olan enerji sınıflarına benzer bir uygulama ile ortaya konan ekb binanın daha verimli enerji kullanması için hem düzenleme hem de yol haritası belirler.

Bu anlamda ekb sadece enerjiyi değil ülke ekonomisini de verimli kullanmaya teşvik eder.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji kimlik belgesi adından da anlaşılacağı üzere belge niteliği taşıdığından yürürlüğe girdiğinden beri alınması zorunlu bir belgedir. Bu nedenle yeni inşa edilen binaların ve önceden inşa edilen binaların gerekli koşulları sağlayarak ekb’ye başvuru yapması gerekir.

Bu başvurunun yapılmaması durumunda yeni ve eski binalar için çeşitli yaptırımlar uygulanırken kişilerin bu yapılar için ruhsat alması ve sahip oldukları yapıların alım – satım işlemlerini gerçekleştirmesi mümkün olmaz.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Kırklareli’nde ikamet eden vatandaşların almakla mükellef olduğu enerji kimlik belgesi; ilgili bakanlıkça yetkilendirilmiş özel şirketler tarafından sağlanır. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın yetki verdiği bu firmalar bünyelerinde bir enerji kimlik belgesi uzmanı barındırmak zorundadır.

Ekb’yi alacağınız firmanın bu uzmanı bulundurmaması ekb’yi geçersiz kılar.


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM